15 grudnia, w Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej Jackowi Przemysławowi Zielińskiemu. Podczas wydarzenia nastąpiło wręczenie dyplomów stypendystom Fundacji Pomocy Edukacyjnej dla Młodzieży im. Heleny i Tadeusza Zielińskich 2022-2023.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele samorządu, instytucji kulturalnych, w tym dyrektor CKiP Tomasz Wywrót, prezes fundacji Zielińskich Marek Puzio, dyrektor JOKiS Elżbieta Śliwińska-Dąbrowska, proboszcz jarosławskiej kolegiaty ks. Marian Bocho, który poświęcił pamiątkową tablicę oraz uczniowie I LO im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu, którzy zadbali o oprawę artystyczną.
fot.CKiP Jarosław
Wydarzenie uświetnił występ artystyczny uczniów I LO im. Mikołaja Kopernika.
W liście S. Kłopota, odczytanym przez naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Martę Kurpiel, starosta przekazał najserdeczniejsze życzenia z okazji tego nobliwego upamiętnienia. Wspomniał także postać Jacka Przemysława Zielińskiego. Profesora, pedagoga, nauczyciela, a przede wszystkim mentora jarosławskiej młodzieży, z którą pracował od 1891 roku aż do emerytury. Od 1915 toku był także prezesem Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Jarosławiu.
J. P. Zieliński był patriotą, organizatorem formacji legionowych, współtwórcą młodzieżowych brygad Gwardii Narodowej. Swoją miłość do ojczyzny przekładał na miłość do regionu, w którym żył. Był radnym miejskim, a także autorem wydanej w 1914 publikacji „Nasza dola w Jarosławiu”, dotyczącej stanu mieszczaństwa polskiego. Zmarł w 1930 roku.
Organizatorem wydarzenia była Fundacja Pomocy Edukacyjnej dla młodzieży im. Heleny i Tadeusza Zielińskich w Jarosławiu, która wspiera najlepszych uczniów i dzięki przyznawanym od lat stypendiom pozwala im na dalszy rozwój.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze