Salezjanie z końcem XX wieku podjęli się stworzenia nowego nabożeństwa, jakim jest droga światła. Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów usankcjonowała je prawnie w 2002 roku.
Droga światła oparta jest na drodze krzyżowej. Odpowiednikiem 14 stacji są jednak spotkania, po których powtarzane są krótkie wezwania, a pomiędzy spotkaniami wykonywany jest śpiew.
Via Lucis (droga światła) jest poniekąd kontynuacją Via Crucis (drogi krzyżowej).
Pierwsze spotkanie światła odbywa się w miejscu, gdzie kończy się[paywall] droga męczeńskiej śmierci Chrystusa – w jego grobie. W parafii pw. św. Józefa w Przemyślu (salezjanie) droga światła miała miejsce w sobotę, 21 maja, o 18.45. Zebrała grono wiernych, którzy przeszli ulicami osiedla, rozważając w skupieniu, ale i atmosferze radości wydarzenia sprzed 2 tys. lat, które rozgrywały się po znartwychwstaniu Chrystusa.
Stacje – spotkania, które są rozważane podczas drogi, to:
Jezus tryumfuje nad śmiercią, Niewiasty i uczniowie przy pustym grobie, Zmartwychwstały Jezus ukazuje się Marii Magdalenie, Zmartwychwstały Jezus ukazuje się uczniom idącym do Emaus, Zmartwychwstały Jezus objawia się przy łamaniu chleba, Zmartwychwstały Jezus ukazuje się uczniom w wieczerniku, Zmartwychwstały Jezus przekazuje uczniom władzę odpuszczania grzechów, Zmartwychwstały Jezus umacnia wiarę Tomasza, Zmartwychwstały Jezus ukazuje się uczniom nad Jeziorem Tyberiadzkim, Zmartwychwstały Jezus powierza Piotrowi.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.powinni raczej przeanalizować encyklikę JP II "Veritatis splendor"-blask prawdy- pod kątem funkcjonowania kleru.
powinni raczej przeanalizować encyklikę JP II "Veritatis splendor"-blask prawdy- pod kątem funkcjonowania kleru.