Kaplice kalwaryjskie, tak dobrze znane nie tylko mieszkańcom Kalwarii Pacławskiej i najbliższej okolicy, obejmują: Dróżki Pana Jezusa – 28 stacji (wśród nich można wyodrębnić: Drogę Krzyżową – 14 stacji i Dróżki Matki Bożej – 16 stacji) oraz Dróżki Pogrzebu i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – 14 stacji. Kaplice nazywane są dróżkami, ponieważ w czasie różnych uroczystości odprawiane są przy nich specjalne nabożeństwa, tzw. „dróżki”.
Pierwszych 28 kaplic wybudował Fredro, jednak do dziś nie zachowała się żadna z nich. Miały one służyć rozważaniom Męki Pańskiej, wzorując się na modelu jerozolimskim wytyczono plan dróżek kalwaryjskich. Na krętej sieci dróżek wpisanej w krajobraz górski ulokowano kaplice. Na podstawie zachowanego materiału źródłowego można sądzić, że pierwsze kapliczki były drewniane lub w formie figur bądź krzyży. Przy kapliczkach bardzo często zamieszkiwali pustelnicy, którzy swoje życie spędzali na rozmyślaniu. Za czasów działalności Dwernickiego w Kalwarii wybudowano 20 kaplic zarówno murowanych, jak i drewnianych. W ich wnętrzach ustawiono figury obrazujące sceny z Drogi Krzyżowej oraz nadano im nazwy
– uszczegóławiają kalwaryjscy franciszkanie.
Szczegółowy program planowanych w okresie od maja do października dróżek na plakacie poniżej.

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze