Na pierwszej roboczej sesji rady miasta dowiedzieliśmy się, że życie w Jarosławiu najpewniej podrożeje. Droższy będzie najprawdopodobniej wywóz śmieci, droższy prąd dla instytucji publicznych, droższe bilety MZK, a kursowanie niektórych linii zostanie ograniczone. Mieliśmy też zapowiedź tego, jak będzie funkcjonować rada w nowym układzie sił.
Po poniedziałkowych (3 grudnia) obradach rady miasta znamy pełny skład jej prezydium. Do głosu doszły przede wszystkim panie. Decyzją radnych wiceprzewodniczącymi rady zostali: Bożena Łanowy, Agnieszka Wywrót i Wiesław Strzępek.
Pierwszą poważniejszą kwestią, jaką rozstrzygnąć musiała nowa rada, było dofinansowanie MZK. Sama uchwała została przyjęta dzięki głosom frakcji W. Palucha, niemniej w trakcie dyskusji pojawiło się kilka ciekawych wątków. Przede wszystkim, przynajmniej chwilowo, rozwiano wątpliwości co do istnienia linii 2 i 12. Na razie obie zostają, ale ze względu na to, że przynoszą straty, nie będą jeździły w wakacje. Radny Piotr Kozak dopytywał, jak to się stało, że linie, które w ubiegłym roku chwalił W. Gruba jako przynoszące zyski, nagle przestały być rentowne[paywall]. – Nastąpiło drastyczne zmniejszenie wpływów z biletów, a do tego podrożało paliwo – wyjaśniał prezes. Trudno przewidzieć, czy obie linie się utrzymają, bo miasto wychodzi z założenia, że organizowanie komunikacji poza jego granicami nie należy do jego zadań. Burmistrz W. Paluch sugerował, że dobrze byłoby, żeby do utrzymania komunikacji poza granicami miasta dokładały się ościenne samorządy, zaś W. Gruba zapowiedział podwyżki cen biletów w strefie podmiejski z 2,4 zł na 3 zł.

fot.Bartłomiej Pacek
W drużynie Palucha polemikę podjął w kwestiach statutowych Wiesław Strzępek.
Przy okazji dyskusji o przetargu na wywóz śmieci strona miejska ujawniła też, że w sposób drastyczny wzrosła cena energii elektrycznej kupowanej przez miasto. Procedura wyłonienia dostawcy prądu do instytucji miejskich zakończyła się w ubiegłym tygodniu. – Żeby uzyskać jak najlepszą cenę, podpisaliśmy porozumienie z miastem Przeworsk, aby uzgodnić warunki dla jak największej liczby odbiorców – informował W. Paluch, dodając, że podobne podwyżki czeka najpewniej sektor prywatny. Zabiegi te nie przyniosły rezultatów i za prąd miasto zapłaci o blisko 70 proc. więcej niż dotychczas. Na razie strona miejska nie informuje, jak odbije się to na funkcjonowaniu podległych jej instytucji, ale wyzwanie, jakie stoi przed samorządem w tej kwestii, jest przytłaczające.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Chcieliście PiS to macie. I nie zgrzytać zębami
Jaki PiS przecież większość ma ZGRAJA Burmistrza!!! Dorwał się wreszcie do władzy i wszystko przeforsuje.
Tituś zgraja to jest Pisowska. Niestety na to wszystko ma wpływ działanie nierządu który zezwala "monopolistom" na takie ceny jaki chcą czyli 5,60 za PB i wzrost energii elektrycznej o 60 %. Gdzie obecnie mamy jedną z najdroższych taryf. I niestety dzięki tym 2-3 podwyżkom podrożeją równiej inne artykuły chleb, mąka jajka. Nawet gdyby koalicja palucha chciała zostawisz wszystkie ceny na obecnym poziomie to w przyszłym roku lub półroczu podniesie bo zacznie brakować w budżecie.
to łąka za podniesieniem opłatjak nawiedzał mieszkania to "po moim trupie mawiał"
juz za dzieciaka pamietam ze ojciec zawsze przeklinal poczatek roku bo zawsze byly podwyzki i ...... patologia polityczna!! dlaczego teraz jest tak samo? nadal patologia polityczna?
Chcieliście PiS to macie. I nie zgrzytać zębami
Jaki PiS przecież większość ma ZGRAJA Burmistrza!!! Dorwał się wreszcie do władzy i wszystko przeforsuje.
Tituś zgraja to jest Pisowska. Niestety na to wszystko ma wpływ działanie nierządu który zezwala "monopolistom" na takie ceny jaki chcą czyli 5,60 za PB i wzrost energii elektrycznej o 60 %. Gdzie obecnie mamy jedną z najdroższych taryf. I niestety dzięki tym 2-3 podwyżkom podrożeją równiej inne artykuły chleb, mąka jajka. Nawet gdyby koalicja palucha chciała zostawisz wszystkie ceny na obecnym poziomie to w przyszłym roku lub półroczu podniesie bo zacznie brakować w budżecie.