Reklama

Duże zmiany w programie odpustu kalwaryjskiego. Przez COVID-19

08/08/2020 16:23

Miejscowi zakonnicy przebywają na kwarantannie, a do pracy w Kalwarii Pacławskiej przyjechali franciszkanie z innych klasztorów. Tegoroczny Wielki Odpust Kalwaryjski odbędzie się w okrojonej formie.

Miejscowa wspólnota zakonna została objęta kwarantanną i odizolowana, a duszpasterstwo powierzono franciszkanom z innych klasztorów. – Bracia w kwarantannie nie będą mieli żadnej styczności z pielgrzymami i z pozostałymi zakonnikami – zapewnia o. Jan Szewek.

 

W tym roku nie będzie tradycyjnych dróżek Pogrzebu Matki Bożej i procesji z figurą, odprawianych 13 sierpnia. Pielgrzymi mogą odprawić to nabożeństwo indywidualnie, podobnie jak dróżki Pana Jezusa.

 

– Wszystkie msze św. i nabożeństwa będą celebrowane tylko na zewnątrz świątyni, przy Domku Matki Bożej i przy Jej Grobie. Kościół będzie otwarty od godziny 6.00 do 23.00 i udostępniony jedynie na modlitwę przed cudownym obrazem Matki Bożej przy ograniczonej liczbie wchodzących – zapowiada rzecznik zakonu.

Reklama

 

Zamknięty będzie Dom Pielgrzyma oraz jadłodajnia.

 

– Franciszkanie opracowali procedury, które mają pomóc w bezpiecznym pielgrzymowaniu do sanktuarium, zgodne z obowiązującymi wymaganiami sanitarnymi. Pątnicy powinni mieć ze sobą maseczki ochronne. Przed wejściami do kościoła ustawione są pojemniki z płynem dezynfekującym do rąk. Każdego dnia dokonywana będzie bieżąca dezynfekcja kościoła: szczególnie ławek, kratek konfesjonałów, poręczy i innych powierzchni dotykowych. Kapłani przed udzielaniem Komunii Świętej dezynfekują swoje dłonie – mówi o wprowadzonych zasadach o. Szewek.

Reklama

 

Organizatorzy odpustu apelują do wiernych, aby ci, którzy mają jakiekolwiek niepokojące objawy (gorączka, suchy kaszel, trudności w oddychaniu, utrata smaku lub węchu itd.) albo mieli styczność z chorymi na koronawirusa, nie przyjeżdżali do Kalwarii Pacławskiej, a jedynie łączyli się duchowo za pośrednictwem Radia Fara.

 

Poniżej publikujemy zmodyfikowany program tegorocznego odpustu kalwaryjskiego.

 

 

 

 

WIELKI ODPUST WNIEBOWZIĘCIA NMP

KALWARIA PACŁAWSKA, 11–15 sierpnia 2020 r.

Z UROCZYTYM OGŁOSZENIEM DEKRETU

Reklama

O PODNIESIENIU KOŚCIOŁA DO GODNOŚCI

BAZYLIKI MNIEJSZEJ

 

 

W 100. ROCZNICĘ URODZIN ŚW. JANA PAWŁA II

W 400. ROCZNICĘ URODZIN ANDRZEJA M. FREDRY, FUNDATORA KALWARII

 

 

WTOREK 11.08.2020 r.

14:00 – Poświęcenie szat Matki Bożej w kaplicy Domku Matki Bożej.

17.15 – Różaniec

18:00 – Msza św. – przewodniczy kaznodzieja odpustowy o. Piotr Reizner.

20:30 – Uzdrowienie chorych – módl się za nami. Nabożeństwo uzdrowienia.

23.00 – Zamknięcie kościoła

 

ŚRODA 12.08.2020 r.

6:00 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP.

15:00 - Koronka do Miłosierdzia Bożego.

Reklama

17.15 – Różaniec

18:00 – Msza św. – przewodniczy o. bp Edward Kawa ze Lwowa.

20:30 – Nabożeństwo Maryjne.

23.00 – Zamknięcie kościoła

 

CZWARTEK 13.08.2020 r.

6:00 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP.

6:45 – Przeniesienie figury Matki Bożej Zaśniętej z kościoła na plac kościelny.

7:00 – Msza św.

9:00 – Msza św. w kaplicy Domku MB.

15:00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego.

15:30 – Msza św.

17.15 – Różaniec

18:00 – Msza św. – przewodniczy Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Ogłoszenie dekretu o podniesieniu kościoła w Kalwarii do godności bazyliki mniejszej.

Reklama

20:45 – Andrzej Głowienka - "Otwórzcie drzwi Chrystusowi" - Oratorium ku czci Św. Jana Pawła II - prawykonanie.

23.00 – Zamknięcie kościoła

 

PIĄTEK 14.08.2020 r.

6:00 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP.

9:00 – Msza św. w kaplicy Grobu Matki Bożej.

15:00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego.

15:30 – Msza św.

17.15 – Różaniec

18:00 – Msza św. – przewodniczy ks. bp Krzysztof Chudzio z Przemyśla.

23:00 – Przeniesienie figury Matki Bożej Wniebowziętej do kaplicy św. Rafała, przy kaplicy kazanie.

24:00 – Msza św. prymicyjna (neoprezbiterzy franciszkańscy); homilię wygłosi prowincjał franciszkanów o. Marian Gołąb z Krakowa.

Reklama

 

SOBOTA 15.08.2020 r.

6:00 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP.

6:30 – Przeniesienie figury Matki Bożej Wniebowziętej z kaplicy Św. Rafała do kościoła.

7:00 – Msza św. 

9:00 – Msza św.

12:00 – Suma Odpustowa pod przewodnictwem Metropolity Przemyskiego ks. abpa Adama Szala z udziałem prowincjała franciszkanów o. Mariana Gołąba.

16:00 – Msza św.

18:00 – Msza św.

 

 


pab
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Sam - niezalogowany 2020-08-08 19:48:16

    Pewnego razu jeden z ojców w Kalwarii  powiedział mi że u nas jest bezpiecznie, nie ma korona witusa

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Pielgrzym - niezalogowany 2020-08-08 21:14:11

    Jak dla mnie jedyną ruznicą jest usunięcie fioretti z programu... nic się nie zmieniło, ludzie będą masowo odwiedzać kalwarie w czasie odpustu a jedynym ograniczeniem będzie ilość miejsc parkingowych. Zero odpowiedzialności ze strony organizatorów. Jeśli na fsm było tak niewiele osób i wystąpiły zakażenia koronawirusem to drodzy organizatorzy jak myślicie na odpuście będzie inaczej? Będzie mniej osób? Ludzie będą bardziej świadomi?  Czy jeśli wystąpi kolejne ognisko, będzie czuli się za to odpowiedzialni? 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    @@@ - niezalogowany 2020-08-08 21:51:52

    ...kler nigdy nie zrozumie, że nie są wiruso odporni.W mojej ocenie, cały odpust powinien być odwołany, piąte przykazanie właśnie jest łamane.Klerze obudź się...

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama