Reklama

Dwie siostry w muzeum

23/04/2022 18:22

W Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej w piątek, 8 kwietnia, odbyło się spotkanie z Anną Piwkowską i Martą Trojanowską, autorkami książek o Beacie Obertyńskiej i Anieli Pawlikowskiej. Spotkanie, zatytułowane „Dwie Siostry”, połączone było z wystawą prac Anieli Pawlikowskiej oraz z promocją obu publikacji: Anny Piwkowskiej „Piękno i piekło. Opowieść o Beacie Obertyńskiej” oraz „Lela” Marty Trojanowskiej.

Wydarzenie poprowadziła Anna Pawlikowska, zaś wiersze Beaty Obertyńskiej zaprezentowali uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu.

Beata Obertyńska i Aniela Pawlikowska należały do związanej z naszym regionem artystycznej rodziny Wolskich i Pawlikowskich, obie miały uzdolnienia artystyczne. Starsza z sióstr, Beata, była[paywall] poetką i pisarką, młodsza, Aniela, posiadała talent plastyczny.

Obie siostry po 1945 roku osiadły w Londynie i przez lata mieszkały razem. Obie na obczyźnie nadal tworzyły, a ich twórczość spotykała się tam z uznaniem. Niestety – zupełnie inaczej było w powojennej, komunistycznej Polsce, gdzie na niebyt skazano zarówno je same, jak i ich dzieła.

W odstępie zaledwie kilku miesięcy powstały obszerne publikacje o tych prawie nieznanych obecnie artystkach, zamiarem autorek książek było zatem przywrócenie pamięci o ich bohaterkach.

Reklama

Autorki niezwykle ciekawie opowiedziały o historii często dramatycznych losów Beaty i Anieli, o tym, jak cennym doświadczeniem było ich szczęśliwe dzieciństwo oraz jak na ich dalsze życie wpłynęły wydarzenia II wojny światowej.

Wystawa w muzeum trwa do 3 maja tego roku, na miejscu również można zakupić książki obu autorek.


MW
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama