W Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej w piątek, 8 kwietnia, odbyło się spotkanie z Anną Piwkowską i Martą Trojanowską, autorkami książek o Beacie Obertyńskiej i Anieli Pawlikowskiej. Spotkanie, zatytułowane „Dwie Siostry”, połączone było z wystawą prac Anieli Pawlikowskiej oraz z promocją obu publikacji: Anny Piwkowskiej „Piękno i piekło. Opowieść o Beacie Obertyńskiej” oraz „Lela” Marty Trojanowskiej.
Wydarzenie poprowadziła Anna Pawlikowska, zaś wiersze Beaty Obertyńskiej zaprezentowali uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu.
Beata Obertyńska i Aniela Pawlikowska należały do związanej z naszym regionem artystycznej rodziny Wolskich i Pawlikowskich, obie miały uzdolnienia artystyczne. Starsza z sióstr, Beata, była[paywall] poetką i pisarką, młodsza, Aniela, posiadała talent plastyczny.
Obie siostry po 1945 roku osiadły w Londynie i przez lata mieszkały razem. Obie na obczyźnie nadal tworzyły, a ich twórczość spotykała się tam z uznaniem. Niestety – zupełnie inaczej było w powojennej, komunistycznej Polsce, gdzie na niebyt skazano zarówno je same, jak i ich dzieła.
W odstępie zaledwie kilku miesięcy powstały obszerne publikacje o tych prawie nieznanych obecnie artystkach, zamiarem autorek książek było zatem przywrócenie pamięci o ich bohaterkach.
Autorki niezwykle ciekawie opowiedziały o historii często dramatycznych losów Beaty i Anieli, o tym, jak cennym doświadczeniem było ich szczęśliwe dzieciństwo oraz jak na ich dalsze życie wpłynęły wydarzenia II wojny światowej.
Wystawa w muzeum trwa do 3 maja tego roku, na miejscu również można zakupić książki obu autorek.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze