17 kwietnia gościem Przemyskiej Biblioteki Publicznej i Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury była autorka kryminałów Jadwiga Buczak z Rzeszowa, dla której pisanie stało się pasją. Autorka uprawia modny w ostatnich latach gatunek cosy crime, czyli komedię kryminalną łączącą intrygę i humor. Jego zaletą jest unikanie brutalności i drastycznych scen.
Bohaterami kocykowych kryminałów, bo i taka nazwa funkcjonuje, są spostrzegawczy i inteligentni detektywi amatorzy, w tym najczęściej kobiety. Dzięki temu czytelnik staje się niejako kolejnym detektywem, zbrodnia jest kwestią wyobraźni, a czytelnicy mają pewność i komfort, że wszystko skończy się dobrze.
Przybyłych gości przywitała reprezentująca bibliotekę Agata Pilawa. Ciekawą rozmowę z autorką powieści prowadziła poetka Maria Gibała. Jadwiga, odpowiadając na pytania, opowiedziała o pracy, początkach pisania wierszy i powieści, wolnym czasie, kudłatych przyjaciołach i drugiej pasji – malarstwie. Po krótce opowiedziała też o swojej kryminalnej serii książek – „Nadzieja do Kwadratu”, „Nadzieja w tarapatach i „Nadzieja Powraca”, przeczytała fragmenty swoich książek „Dziura w płocie” i „W cieniu Łopienki” – powieści mówiącej o Łopience, wiosce w Bieszczadach i trudnych losach jej mieszkańców, zachęcając tym samym czytelników do sięgania po jej książki. Wiersze przeczytali Maria Gibała i poeta Mieczysław Szabaga. Podczas wieczoru wystąpił Janusz Stojak, śpiewając klimatyczne piosenki i akompaniując sobie na gitarze. Uczestnicy wieczoru mogli również obejrzeć obrazy, które przywiozła autorka. Zwieńczeniem była wspólna fotografia, rozmowy z pisarką oraz pamiątkowe dedykacje w książkach, które po spotkaniu można było nabyć.
Maria Gibała

Zwieńczeniem sympatycznego spotkania z pisarką Jadwigą Buczak była wspólna fotografia.
Oświęcimianka z urodzenia, Rzeszowianka z wyboru. Z zawodu jest bibliotekarką. Pracowała w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau. Prowadziła bibliotekę oraz oprowadzała grupy zwiedzających. Jest autorką powieści: „Nadzieja do kwadratu”, „Nadzieja w tarapatach”, Nadzieja Powraca” i „W cieniu Łopienki”, kilku opowiadań o zabarwieniu kryminalnym m.in.: „Kradzież Mony Lisy”, „Duży”, „Bidul”, „Cudowne święta”, „Sobie przeznaczeni”, „Anioły Malczewskiego” oraz trzech tomików wierszy: „Jesienne kwiaty”, „Słowa nieuśmiechnięte” i „Listy niewysłane”. Należy do Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury: od 1985 roku w Oświęcimiu „Grupa na Zamku”, a od 2017 w Rzeszowie. Oprócz tego jest członkiem Klubu Literackiego przy 21. Brygadzie Strzelców Podhalańskich, Dyskusyjnego Klubu Książki Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie – Filia nr 5 oraz Blogosfery – WiMBP w Rzeszowie – F.8, a także Brzozowskiego Uniwersytetu Ludowego. Jej pasją, oprócz pisania, są malarstwo olejne i rysunek, w których realizuje się, tworząc i prezentując swoje prace na licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych. Brała udział i organizowała plenery malarskie. Jej ulubionym tematem obrazów jest portret. Stara się uwiecznić twarze ludzi. Lubi też malować zwierzęta, szczególnie psy. Rzadziej maluje widoki i kwiaty. Rysunek to głównie sceny rodzajowe.

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze