Reklama

Kocykowy kryminał. Spotkanie autorskie z Jadwigą Buczak

11/05/2026 14:25

17 kwietnia gościem Przemyskiej Biblioteki Publicznej i Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury była autorka kryminałów Jadwiga Buczak z Rzeszowa, dla której pisanie stało się pasją. Autorka uprawia modny w ostatnich latach gatunek cosy crime, czyli komedię kryminalną łączącą intrygę i humor. Jego zaletą jest unikanie brutalności i drastycznych scen.

Bohaterami kocykowych kryminałów, bo i taka nazwa funkcjonuje, są spostrzegawczy i inteligentni detektywi amatorzy, w tym najczęściej kobiety. Dzięki temu czytelnik staje się niejako kolejnym detektywem, zbrodnia jest kwestią wyobraźni, a czytelnicy mają pewność i komfort, że wszystko skończy się dobrze.

Przybyłych gości przywitała reprezentująca bibliotekę Agata Pilawa. Ciekawą rozmowę z autorką powieści prowadziła poetka Maria Gibała. Jadwiga, odpowiadając na pytania, opowiedziała o pracy, początkach pisania wierszy i powieści, wolnym czasie, kudłatych przyjaciołach i drugiej pasji – malarstwie. Po krótce opowiedziała też o swojej kryminalnej serii książek – „Nadzieja do Kwadratu”, „Nadzieja w tarapatach i „Nadzieja Powraca”, przeczytała fragmenty swoich książek „Dziura w płocie” i „W cieniu Łopienki” – powieści mówiącej o Łopience, wiosce w Bieszczadach i trudnych losach jej mieszkańców, zachęcając tym samym czytelników do sięgania po jej książki. Wiersze przeczytali Maria Gibała i poeta Mieczysław Szabaga. Podczas wieczoru wystąpił Janusz Stojak, śpiewając klimatyczne piosenki i akompaniując sobie na gitarze. Uczestnicy wieczoru mogli również obejrzeć obrazy, które przywiozła autorka. Zwieńczeniem była wspólna fotografia, rozmowy z pisarką oraz pamiątkowe dedykacje w książkach, które po spotkaniu można było nabyć.

Reklama

Maria Gibała

 

Zwieńczeniem sympatycznego spotkania z pisarką Jadwigą Buczak była wspólna fotografia.

Jadwiga Buczak

Oświęcimianka z urodzenia, Rzeszowianka z wyboru. Z zawodu jest bibliotekarką. Pracowała w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau. Prowadziła bibliotekę oraz oprowadzała grupy zwiedzających. Jest autorką powieści: „Nadzieja do kwadratu”, „Nadzieja w tarapatach”, Nadzieja Powraca” i „W cieniu Łopienki”, kilku opowiadań o zabarwieniu kryminalnym m.in.: „Kradzież Mony Lisy”, „Duży”, „Bidul”, „Cudowne święta”, „Sobie przeznaczeni”, „Anioły Malczewskiego” oraz trzech tomików wierszy: „Jesienne kwiaty”, „Słowa nieuśmiechnięte” i „Listy niewysłane”. Należy do Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury: od 1985 roku w Oświęcimiu „Grupa na Zamku”, a od 2017 w Rzeszowie. Oprócz tego jest członkiem Klubu Literackiego przy 21. Brygadzie Strzelców Podhalańskich, Dyskusyjnego Klubu Książki Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie – Filia nr 5 oraz Blogosfery – WiMBP w Rzeszowie – F.8, a także Brzozowskiego Uniwersytetu Ludowego. Jej pasją, oprócz pisania, są malarstwo olejne i rysunek, w których realizuje się, tworząc i prezentując swoje prace na licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych. Brała udział i organizowała plenery malarskie. Jej ulubionym tematem obrazów jest portret. Stara się uwiecznić twarze ludzi. Lubi też malować zwierzęta, szczególnie psy. Rzadziej maluje widoki i kwiaty. Rysunek to głównie sceny rodzajowe.

Reklama

 

 

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 11/05/2026 14:25
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama