14 maja gościem Robotniczego Stowarzyszenie Twórców Kultury w Przemyślu i Przemyskiej Biblioteki Publicznej im. Ignacego Krasickiego była pisarka Małgorzata Korbecka ps. Matwij z Rzeszowa.
Z ramienia biblioteki gości przywitała Agata Pilawa. Wieczór autorski prowadziła znana w środowisku poetka i fotografka Maria Gibała należąca od wielu lat do RSTK. Posługująca się dwoma nazwiskami Korbecka ps. Matwij autorka powieści, bo pod takimi możemy odnaleźć jej książki, okazała się fantastyczną rozmówczynią. Debiutowała w 2021 roku. Małgorzata jest autorką powieści psychologiczno-obyczajowych o dążeniu kobiet do szczęścia, o kobietach i dla kobiet, co nie znaczy, że mężczyźni nie mogą po nie sięgać.
Powieści oprócz ciekawej fabuły pokazują złożoność kobiecej natury i psychiki. Wydała sześć powieści, opowiadanie i tomik poezji: „Wadliwy gen” – za który w 2024 roku otrzymała Złote Pióro przyznane przez ZLP w Rzeszowie, „W objęciach prawdy”, „Brakujące ogniwo”, „W sieci kłamstwa”, „Madame Blanche”, „Waleczne serca”, i ostatnia pozycja „Bilard dusz”.
Małgosia jest feministką, przy czym podkreśla, że chce zachować swoją kobiecość i lubi czuć się kobietą. Poczucie osobistej wolności stawia na pierwszym miejscu jak i prawo do dokonywania własnych wyborów. Jest przekonana, że wszystko co nas spotyka w życiu jest „po coś” i „z jakiegoś powodu”. Pisząc powieści autorka umiejscawia czasem swoich bohaterów w znanych sobie miejscach, tak jest w przypadku ostatniej powieści „Bilard dusz”. Dzięki temu zabiegowi czytelnik z naszego regionu idzie po śladach postaci z książki odczuwając jednocześnie bliskość z samą autorką która potwierdza, że można odczuwać jej obecność w miejscach i psychice bohaterów.
Pojawiają się min.: Rzeszów, Bieszczady, Nowica, Kolbuszowa, kafejka na ul. Kościuszki w Rzeszowie. Na pytanie czy uważa, że dobry tytuł książki jest połową sukcesu i potrafi zainteresować czytelnika, autorka potwierdza, że jest to ważna składowa powodzenia wydania książki. Jako czytelnik powieści „Bilard dusz” mogę śmiało potwierdzić, że sam tytuł wywołał u mnie zainteresowanie, a książka traktująca o problemach kobiet, trudnych wyborach i miłości bardzo wciągnęła. Myślę, że co dzień rozgrywa się bilard dusz. Aby to sprawdzić i potwierdzić zachęcam do lektury.
Podczas wieczoru Małgorzata Korbecka przeczytała kilka cytatów ze swoich powieści.
Matwij pisze też wiersze. W 2024 roku ukazał się tomik „Po drugiej stronie lustra”. Ponieważ poezja jest jak powszechnie wiadomo obrazem samego autora, po drugiej stronie lustra jest w dużym stopniu sama Małgorzata. To wrażliwa, kobieca poezja, o miłości, pragnieniach, spełnieniach, sile i słabości. Każda z nas może odnaleźć się po tej stronie lustra. Podczas wieczoru wiersze autorki czytali Mieczysław Szabaga – prezes i poeta RSTK w Przemyślu i Maria Gibała. W czasie wieczoru wystąpił duet Małgorzaty i Witolda Stankiewicza. Usłyszeliśmy piosenki do słów poetów z muzyką Małgorzaty Stankiewicz: „Kocham życie” sł. Rita Dwernicka, „Wróciłam o 5 – tej nad ranem” sł. Ewelina Pilawa, „Sztorm” sł. Beata Borowska – Setera, „Pragnę dotyku wiatru” sł. Małgorzata Matwij.
Małgorzata Matwij należy do Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Rzeszowie i Brzozowskiego Uniwersytetu Ludowego. Pasjami spotyka się i rozmawia z poetami i literatami którzy są dla niej inspiracją. Jest współorganizatorką wydarzeń literackich – „Romans z Literaturą”, „Przystań Literacka” w Dzikowcu, podcastów „O literaturze. Podkarpackie pisarki” „Literacki Rzeszów”, prowadzi „Rozmowy” – Rzeszów Info, Kawiarnia „Niebo w Mieście Rzeszów” – spotkania „Kawa z autorem”.
Na zakończenie autorka podpisywała książki, rozmawiała z przybyłymi gośćmi.
Maria Gibała
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze