W „Galerii Zamek” Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki „Zamek” oglądać można dwie indywidualne wystawy artystów związanych z rzeszowskim środowiskiem grafików.
Agnieszka Lech-Bińczycka pokazała duży cykl zatytułowany „Ja – Ona”, który składa się z kilkunastu[paywall] wielkoformatowych grafik (w technikach trawionych). Tematem, który interesuje autorkę, jest cielesna kobiecość i strój będący jej nieodłącznym atrybutem. Anatomicznie potraktowane kobiece postacie, udrapowane elementami odzieży i pozbawione tła, przypominają trochę akademickie ćwiczenia z rysunku modela. Natomiast odbite w technice akwatinty korundowej nabierają nowego znaczenia i stają się komunikatem.
Drugą część galerii zajmuje kilkadziesiąt prac Marcina Jachyma, który pokazał najnowszy cykl Artefakty. Miniaturowe grafiki w technice suchej igły albo akwaforty urzekają precyzją rysunku i subtelnym światłocieniem. Na wielu z nich autor pokazuje bliżej nieokreślone przedmioty lub ich fragmenty. Są to artefakty z pracowni ojca znanego malarza, którą Marcin przejął po jego śmierci.
Agnieszka Lech-Bińczycka w 2008 roku ukończyła Wydział Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego na kierunku Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuk Plastycznych, specjalizacja: grafika warsztatowa (wklęsłodruk). Dyplom z wyróżnieniem obroniła w pracowni prof. Włodzimierza Kotkowskiego. W 2011 roku ukończyła studia doktoranckie na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, w pracowni prof. Henryka Ożoga. Była stypendystką Fundacji im. Tadeusza Kulisiewicza. Od 2012 roku zatrudniona jest na stanowisku adiunkta w Zakładzie Grafiki Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Marcin Jachym w 1995 roku rozpoczął studia w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Rzeszowie, w Instytucie Wychowania Plastycznego na Wydziale Pedagogicznym. Będąc studentem III roku, pracował jako asystent stażysta w pracowni grafiki warsztatowej. Dyplom magisterski obronił z wyróżnieniem w 2001 roku. W tym samym roku został zatrudniony na stanowisku asystenta w pracowni prof. Włodzimierza Kotkowskiego. W latach 2002 – 2003 współpracował również z profesorem Andrzejem Pietschem, a w roku 2004 z profesorem Krzysztofem Skórczewskim. W roku 2010 zdobył tytuł doktora na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Obecnie, jako adiunkt, prowadzi zajęcia w pracowni grafiki warsztatowej druku wklęsłego.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze