Przeszło 150 uczestników, lekarzy i pielęgniarek, wzięło udział w XXI Dniach Onkologiczno-Chirurgicznych. Sympozjum odbyło się 2 i 3 grudnia w Arłamowie, a jego ważnym punktem była konferencja „Pozytywne zmiany w ochronie zdrowia – nowoczesność, kompleksowość, dostępność w leczeniu”.
Podkarpackie Dni Onkologiczno-Chirurgiczne to okazja do rozwijania wiedzy przede wszystkim dla lekarzy i pielęgniarek z Podkarpacia i południowo-wschodniej Polski, ale nie tylko.
– Jest to wydarzenie o zasięgu ogólnopolskim o wysokiej randze. Gwarantem wysokiego poziomu sympozjum są prelegenci – wybitni naukowcy, autorytety medyczne z całego kraju, a także fakt, że[paywall] uczestnictwo w nim potwierdzone jest certyfikatem z wysoką liczbą punktów edukacyjnych – mówi dyrektorka Wojewódzkiego Szpitala im. św. Ojca Pio w Przemyślu Barbara Stawarz.
Wykłady i prelekcje dotyczyły głównie najnowszych trendów w chirurgii i onkologii. Dyskutowano o sposobach postępowania m.in. w przypadku raka trzustki, żołądka czy piersi, ale zwracano także uwagę na takie czynniki, jak dieta, rehabilitacja czy stres.
Zastanawiano się także, jak uniknąć zdarzeń nieporządanych podczas operacji i jak pandemia Covid-19 wpłynęła na możliwość realizacji świadczeń zdrowotnych.
– Medycyna ciągle się rozwija, pojawiają się coraz to nowsze metody leczenia oraz sposoby łagodzenia bólu pacjenta. Personel medyczny musi za tymi zmianami nadążać, dlatego takie sympozja, jak Podkarpackie Dni Onkologiczno-Chirurgiczne są bardzo potrzebne. Choroby onkologiczne są zmorą obecnych czasów, dlatego musimy się ciągle szkolić i poszukiwać nowych możliwości leczenia. Wierzę, że wiedza nabyta podczas konferencji będzie przydatna w praktyce zawodowej lekarzy i pielęgniarek, którzy w niej uczestniczyli – podkreśla B. Stawarz.
Organizatorami konferencji byli: dyrekcja Wojewódzkiego Szpitala im. św. Ojca Pio w Przemyślu, oddział chirurgii ogólnej z pododdziałem chirurgii onkologicznej szpitala w Przemyślu, Oddział Podkarpacki Towarzystwa Chirurgów Polskich, Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.
– Podkarpackie Dni Onkologiczno-Chirurgiczne organizowane są od ponad 20 lat i zyskały niepodważalny prestiż. Jest to przede wszystkim zasługą pomysłodawców, chirurgów z naszego szpitala: dr Andrzeja Organa – kierownika oddziału chirurgii ogólnej z pododdziałem chirurgii onkologicznej i lek. Macieja Lewickiego – starszego lekarza szpitala – zaznacza B. Stawarz.
Komitetowi naukowemu przewodniczył prof. dr hab. med. Adam Dziki.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze