Po raz trzeci Stowarzyszenie „Róża Wiatrów” Przemyśl zaprosiło na wody Zatoki Gdańskiej dwie grupy dzieci z Przemyśla. Te przeżyły wspaniałą przygodę, żeglując komfortowym, 15-metrowym jachtem wyposażonym w kajuty dwuosobowe, dwie łazienki z prysznicami i obszerną mesę, ponieważ jacht był przystosowany do żeglugi oceanicznej.
Dzieci, stojąc za sterem jachtów, odwiedziły porty w: Sopocie (gdzie spacerowały po słynnym molo), Helu (poznały historię umocnień obronnych wybrzeża, odwiedziły fokarium, w którym obserwowały karmienie fok, a na zakończenie dnia, bo pogoda sprzyjała, spędziły czas na plaży), Gdyni (zwiedziły ORP Błyskawica, Dar Pomorza, Akwarium Morskie oraz Muzeum Marynarki Wojennej), Gdańsku (cumując pod[paywall] słynnym Żurawiem, w centrum starego miasta, miały okazję zwiedzić nowoczesne i interaktywne Muzeum II Wojny Światowej, Centrum Solidarności, Muzeum Morskie, zobaczyły miasto z wysokości 50 m, siedząc w gondoli koła widokowego, a na zakończenie dnia zwiedzały starówkę oprowadzane przez przewodnika PTTK).
– Poznały, jak wygląda żeglarstwo morskie, życie na jachcie, żeglowanie po morskich falach oraz żegluga po zmroku. Radziły sobie doskonale, pomagając w prowadzeniu i cumowaniu oraz przygotowywaniu posiłków na jachcie
Reklama
– powiedział kpt. Jacek Podwyszyński z „Róży Wiatrów”.
Uczestnikami bałtyckiej przygody były dzieci z sekcji żeglarskiej, prowadzonej przez stowarzyszenie, które były najbardziej zaangażowane w całoroczną pracę i uzyskały najwyższe wyniki szkoleniowe oraz regatowe, a także podopieczni Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Przemyślu pod opieką Beaty Jaworskiej.
Wyjazd był oczywiście darmowy, a całe przedsięwzięcie było możliwe dzięki wsparciu: Fundacji PGNiG, Fundacji LOTTO, gminy miejskiej Przemyśl, firmy Hensfort, samorządu województwa podkarpackiego oraz wolontariuszy stowarzyszenia. Za sterami jachtów stanęli kapitanowie Agnieszka Kowaliw i Jacek Podwyszyński oraz przyszły kapitan jachtowy Dariusz Stańkowski.
Stowarzyszenie „Róża Wiatrów” od 9 lat, w ramach wolontariatu, pokazuje i uczy żeglarstwa na małych łódkach dla dzieci Optimist, prowadząc całoroczne bezpłatne zajęcia żeglarskie, zwiększając aktywność sportową u najmłodszych.
Prowadzi także zajęcia z żeglarstwa morskiego, uwzględniając dzieci i młodzież oraz osoby niepełnosprawne. Od 5 lat przywraca do życia przemyską przystań wodną przy ul. 22 Stycznia w Przemyślu, która w latach 70. i 80. ubiegłego wieku była miejscem spotkań i integracji wszystkich wodniaków i osób aktywnych fizycznie w mieście: kajakarzy, ratowników WOPR, żeglarzy, płetwonurków, sportowców z TKKF.
– Przystań powoli wraca do dawnej świetności, wiele prac remontowych zostało już wykonanych, ale wciąż jeszcze wiele jest do zrobienia. Trzeba pamiętać, że remont wykonywany jest rękoma wolontariuszy, przy wsparciu rodziców dzieci z sekcji żeglarskiej, lokalnych firm i przyjaciół, którym na sercu leży przywrócenie użyteczności budynku i terenu, mającego długą historię i bardzo pozytywnie kojarzącego się mieszkańcom miasta i turystom
– podsumowała kpt. A. Kowaliw.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Każdy może wesprzeć remont Przystani Wodnej, a jednocześnie żeglarstwo dzieci i młodzieży na pomagam.pl/przystanwodna
Każdy może wesprzeć remont Przystani Wodnej, a jednocześnie żeglarstwo dzieci i młodzieży na pomagam.pl/przystanwodna