Reklama

Dzieciństwo bez przemocy

Ostatniego dnia lipca na terenie „Zajazdu Pastewnik” w Przeworsku odbył się piknik rodzinny pod hasłem „Szczęśliwe dzieci”, zorganizowany przez burmistrza Przeworska Leszka Kisiela oraz tutejszy Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Impreza to jedna z form profilaktyki w kwestii przeciwdziałania przemocy, zorganizowana w ramach projektu „Nietykalni”, realizowanego od 20 maja br. i współfinansowanego ze środków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Poprzednia taka inicjatywa, również mająca zwrócić uwagę na wspomniany problem, miała miejsce 2 czerwca br. Wtedy w Przeworsku odbył się  przemarsz dzieci ulicami miasta pod hasłem „Nie dla przemocy”.

– W ramach projektu skupiamy się przede wszystkim na przeciwdziałaniu  przemocy w rodzinie i ochronie dzieci. Stąd tytuł projektu „Nietykalni”, ponieważ są pewne granice w relacjach międzyludzkich, których nikomu nie wolno przekroczyć, gdzie jesteśmy nietykalni – opowiada Magdalena Szlachta, dyrektor przeworskiego MOPS. – Wiele rodzin, ofiar przemocy, kiedy dzieje im się krzywda, nie chce się do tego przyznać. Boją się, wstydzą, szukają winy w sobie, nie chcą, żeby ich problem[paywall] wyszedł poza mury mieszkania w obawie przed tym, „co ludzie powiedzą”. Nie zdają sobie jednak sprawy, jak ogromną krzywdę wyrządzają sobie i bliskim, szczególnie dzieciom. Dzieci z rodzin, w których występuje zjawisko przemocy, ponoszą tego ogromne konsekwencje. Aby przetrwać, wykształcają różne mechanizmy obronne, które chronią je przed strachem, lękiem, bólem, cierpieniem i samotnością. Te traumatyczne przeżycia z dzieciństwa odciskają potem piętno na całym ich życiu, a w szczególności na relacjach  międzyludzkich w życiu dorosłym. Tymczasem dzieciństwo powinno być najpiękniejszym okresem w życiu każdego człowieka, a dom stanowić bezpieczną przystań dla dziecka, gdzie znajduje zrozumienie, wsparcie i pomoc. Dlatego pamiętajmy, że przemoc w rodzinie nie zakończy się sama, że trzeba przerwać milczenie i zwrócić się o pomoc do odpowiednich instytucji, by dać dzieciom szansę na  dobre życie – dodaje.

Reklama

Najmłodsi, którzy pojawili się na niedzielnej imprezie, mieli atrakcji do wyboru, do koloru. Czekał na nich: park dmuchawców, szczudlarze, wata cukrowa i popcorn. Chcący się przekonać, jak wiruje świat, mogli sprawdzić działanie żyroskopu-trenażera czy symulatora dachowania. Były też warsztaty rękodzieła, malowanie twarzy i okazja do zaplecenia warkoczyków. A na deser koncert grupy „Szafa Gra” i  zabawa taneczna z zespołem „Silence”.


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama