Reklama

Dzięki tym sprzętom wielu pacjentów uwierzyło w WOŚP

29/01/2017 19:54

Szpital Rejonowy w Przeworsku od 1994 r. otrzymuje sprzęt medyczny od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pierwszym urządzeniem była pompa infuzyjna za 1730 zł przeznaczona na oddział neonatologii. Z czasem do palcówki trafiało coraz kosztowniejsze wyposażenie, którego wpływ na ratowanie zdrowia i życia pacjentów jest nieoceniony.

– Na sprzęt służący do pielęgnacji, łóżka, szafki zwykle nie ma pieniędzy , bo zawsze skupiamy się na urządzeniach niezbędnych do diagnostyki, a reszta schodzi na dalszy plan – podkreśla zastępca dyrektora.

W praktyce zobaczyli efekt działania Orkiestry

– Mieliśmy wielu „nawróconych”, to znaczy osób, które miały pewnie inne pojęcie na temat działania WOŚP, a zwłaszcza jej lidera. W momencie, kiedy byli tutaj hospitalizowani i zobaczyli efekty działania Orkiestry, kiedy mogli leżeć na bardzo wygodnych, bezpiecznych łóżkach, być diagnozowani w obrębie oddziału na sprzęcie wysokiej klasy, często zmieniali zdanie – mówi ordynator oddziału geriatrii lek. Ewa Orzech-Janusz.

Reklama

Sprzęt pielęgnacyjny w postaci łóżek sterowanych elektronicznie, wyposażonych w materace przeciwodleżynowe wysokiej klasy, szafek z wysuwanym stolikiem czy podnośników, wpływa na poprawę mobilności pacjentów.

– To, że mamy na oddziale wiele sprzętów, w tym holtery do 24-godzinnego pomiaru ciśnienia czy zaburzeń rytmu, sprawia, że rozpoznajemy wiele schorzeń, co umożliwia ich skuteczne leczenie. Często kierujemy chorych na zabiegi wszczepienia rozruszników, które ratują im życie. Na miejscu mamy także ultrasonograf (najdroższy przekazany przez WOŚP sprzęt za ponad 109 tys. zł – przyp. red.), dzięki czemu nie trzeba przewozić pacjentów do pracowni RTG lub na inne oddziały. W przypadku osób leżących aparat podjeżdża pod łóżka. Myślę, że lepszego komfortu dla starszych ludzi nie można sobie wymarzyć. Ten sprzęt trafił do osób, o które nikt wcześniej się nie upominał. Nigdy wcześniej starsi pacjenci nie doświadczyli takiej możliwości korzystania z dobrodziejstw medycyny – przyznaje lek. Ewa Orzech-Janusz.

Reklama

– Jesteśmy wdzięczni organizatorom, wolontariuszom oraz wszystkim, którzy angażują się w Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy, ponieważ ciężko byłoby nam doposażyć oddział geriatryczny, neonatologiczny, pediatryczny w taki sposób, w jaki udało się to dzięki WOŚP – podsumowuje lek. Janusz Szynal, zastępca dyrektora ds. lecznictwa.


fot.Barbara Chmura

Pomoc w liczbach

W wykazie darowizn otrzymanych w latach 1994 – 2016 z WOŚP na stanie oddziałów geriatrycznego, neonatologicznego i pediatrycznego SP ZOZ w Przeworsku znajduje się w sumie 90 sprzętów i elementów wyposażenia na łączną kwotę 603 tys. 401 zł i 82 gr. Oddział neonatologiczny: pompa infuzyjna, inkubator noworodkowy, urządzenie do przesiewowego badania słuchu (2 szt.), zestaw komputerowy, miernik bilirubiny, inkubator zamknięty, lampa do fototerapii, kardiomonitor (105 tys. 111 zł i 38 gr). Oddział pediatryczny: aparat EKG, pompa infuzyjna (3 szt.), inkubator zamknięty, monitor nieinwazyjny (74 tys. 442 zł 20 gr). Oddział geriatryczny: inhalator pneumatyczny, ssak elektryczny, ultrasonograf, szafki przyłóżkowe (25 szt.), łóżka z elektryczną regulacją (25 szt.), wózki inwalidzkie (2 szt.), pompy strzykawkowe ze stojakiem (3 szt.), kardiomonitor, kabina Pur, zestaw komputerowy z biurkiem i drukarką (2 szt.), zestaw do rejestracji ciśnienia metodą Holtera, spirometr, zestaw do rejestracji EKG metodą Holtera, materace przeciwodleżynowe (5 szt.), fotele kąpielowe (2 szt.), podnośnik elektryczny, Rotor do terapii kończyn, pionizator do nauki chodzenia, elektroniczna waga krzesełkowa (423 tys. 841 zł i 82 gr).

Reklama


bc
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    hasler - niezalogowany 2017-01-29 21:21:28

    PISoBOLSZEWIA nie cierpi takich newsów :)

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    asdf - niezalogowany 2017-01-29 21:41:55

    Smutne jest to, że nasze państwo nie potrafi zapewnić samo takiego sprzętu i ludzie oprócz podatków  płacą drugi raz na WOSP aby ten sprzęt potrzebny do leczenia dzieci trafił do szpitali.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    PSL - niezalogowany 2017-01-31 15:20:36

    Odpowiedz czy bierzesz 500+Czy odrzucisz kwotę wolną od podatki i będziesz pracował do 67 lat.Napisz co dała Ci PO.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama