Reklama

Dzień Wcześniaka pełen wspomnień i wzruszeń [ZDJĘCIA]

Światowy Dzień Wcześniaka obchodzony jest 17 listopada. Nawiązaniem do tej okazji była impreza pod hasłem „Dzień Wcześniaka”, jaką zorganizowano 19 listopada w Wojewódzkim Szpitalu im. św. Ojca Pio w Przemyślu. Pierwsza edycja wydarzenia zgromadziła rodziny, które właśnie w przemyskiej placówce powitały na świecie swoje urodzone przed terminem pociechy.

Uczestnicy spotkania w Szkole Rodzenia mieli okazję przeżyć wyjątkowe chwile, podczas których nie brakowało wrażeń i pięknych wspomnień. Dla rodziców wcześniaków (dzieci urodzonych przed 37. tygodniem ciąży) była to okazja do ponownego spotkania się z zespołem placówki – przede wszystkim oddziału neonatologicznego – chętnie odpowiadającym na pytania z zakresu zdrowia i rozwoju maluchów. Pracownicy oddziału mogli natomiast się przekonać, że kruche i delikatne w początkowym okresie swojego życia wcześniaki stały się silnymi i pogodnymi dziećmi.

Licznie przybyłych na wydarzenie przywitały kierownik Oddziału Neonatologicznego z Pododdziałem Patologii Noworodka lek. med. Anna Wojnarowicz oraz dyrektor szpitala Barbara Stawarz. Pierwsza podkreśliła, że maluchy, którym dedykowane jest święto, są dla pracowników oddziału nieustanną inspiracją i wielką radością.

Reklama

– Dzięki tym dzieciaczkom nasza praca zawsze pełna jest nadziei i radości. Rodzicom dziękuję, że byli przy inkubatorach i dbali o to, by każdy dzień waszych maluchów był jak najlepszy – podkreśliła.

Dyrektor szpitala Barbara Stawarz wyraziła natomiast zadowolenie z tak pozytywnej odpowiedzi rodziców na zaproszenie do uczestnictwa w wydarzeniu, dziękując personelowi za zaangażowanie w jego przygotowanie.

– To święto jest zwieńczeniem trudu rodziców, którym w opiece nad maluchami nierzadko towarzyszy lęk, jak i trudu personelu, który dba o to, by wyszły do domu w dobrej formie – zaznaczyła.

Reklama

Przypomniała również, że Oddział Neonatologiczny z Pododdziałem Patologii Noworodka przemyskiego szpitala pracuje w trzecim (najwyższym) stopniu referencyjności, co gwarantuje opiekę na najwyższym poziomie.

Zorganizowane w siedzibie Szkoły Rodzenia wydarzenie miało swój punkt kulminacyjny w postaci degustacji specjalnie na tę okazję przygotowanego tortu. Ten rozkroiła dyrektor szpitala Barbara Stawarz przy dźwiękach piosenki powstałej z inicjatywy Fundacji Koalicja dla Wcześniaka, do której nakręcono teledysk z udziałem wcześniaków.

Reklama

Nie zabrakło zabaw i atrakcji dla maluchów, pysznych przekąsek i słodkości, dla rodziców przygotowano z kolei porady psycholog Joanny Tomaszewskiej, która mówiła o budowaniu więzi z dzieckiem. Rodzice wcześniaków mogli też zostawić po sobie ślad swojej obecności na tablicy pamiątkowej. One same otrzymały natomiast upominki od placówki. Co ciekawe, oprócz maluszków, szpital odwiedzili również kilkuletni i starsi byli pacjenci, którzy przyszli na świat przed terminem.

Siła miłości, czyli historie wcześniaków

Historii wcześniaków, które urodziły się w przemyskim szpitalu i musiały przejść drogę od kruchych maluszków do silnych i radosnych dzieci, jest bardzo wiele. Podzielili się z nami nimi niektórzy rodzice biorący udział w święcie. Za tę otwartość serdecznie im dziękujemy.

Reklama

Zuzia i Nikodem

Mamą bliźniaków, które pośpieszyły się z przyjściem na świat jest m.in. Joanna Bachurska. Rodzeństwo Nikodem i Zuzia mają dziś 8 miesięcy i wspaniale się rozwijają. Urodzili się w 34. tygodniu ciąży, Zuzia ważyła 2040 g i miała 48 cm, a Nikodem 1930 g i mierzył 50 cm.

– Informacja o przedwczesnym porodzie była dla mnie zupełnym zaskoczeniem, podczas kontrolnej wizyty usłyszałam, że maluchom najwidoczniej śpieszy się na świat i prosto z gabinetu zostałam wysłana do szpitala. Być może poród przyśpieszył wcześniejszy upadek z krzesła. Nie ominął nas stres związany z tym, że Zuzia tuż po urodzeniu zakrztusiła się wodami płodowymi, ale na szczęście okazało się, że wszystko jest w porządku – wspomina pani Joanna.

Reklama

Jej maluchy nie wymagały umieszczenia w inkubatorze. Były w niezłej formie, choć Zuzia na początku musiała otrzymywać pokarm przez sondę. Do domu trafiły po około 15 dniach pobytu w szpitalu.

Mateusz

Jednym z małych gości Dnia Wcześniaka był Mateusz z rodzicami, który przyszedł na świat w 29. tygodniu ciąży. Ważył 1200 g. Zanim opuścił szpital, minęło 1,5 miesiąca. Tyle potrzebował jego organizm, by wzmocnić się na tyle, aby możliwe było wyjście do domu. Część tego okresu spędził w zamkniętym inkubatorze. Początkowo wymagał też maski tlenowej, ale okazał się silnym maluchem i szybko z niej zrezygnowano. Chłopczyk jest drugim dzieckiem państwa Joanny i Jakuba Boczarów. Obawy o zdrowie i rozwój synka od początku towarzyszyły obojgu małżonkom. Na szczęście wszystko przebiegało pomyślnie i z każdym dniem stawał się coraz silniejszy.

Reklama

– Minął rok od jego narodzin i widzimy, że rozwija się fantastycznie. To wszystko, co było niewystarczająco wykształcone, dojrzało bardzo szybko. Dziś nikt nie rozpoznaje, że był wcześniakiem, kiedy się urodził. Ale wymaga wciąż wizyt u neurologa, rehabilitantów czy kardiologa – mówią rodzice chłopca.

Pani Joanna podkreśla, że w szpitalu zawsze mogli liczyć na troskliwą opiekę lekarzy i wsparcie.

Ania i Ala

8 miesięcy mają dziś bliźniaczki Ania i Ala, które w przemyskim szpitalu przyszły na świat w 34. tygodniu ciąży. Pierwsza ważyła w momencie narodzin 1480 g, a druga 1420 g. Córeczki państwa Żanety i Piotra Karasiów również pierwsze półtora miesiąca życia spędziły w szpitalnych murach.

Reklama

– Nie spodziewałam się szybszego rozwiązania, choć już miesiąc przed nim leżałam w szpitalu. Kiedy zaczęły się sączyć wody płodowe, zapadła szybka decyzja o cesarce. Wszystko potoczyło się błyskawicznie. Na szczęście dziewczynki dziś są zdrowe i silne, choć do tej pory wymagają regularnych kontroli u lekarza i odbywającej się 2 razy w tygodniu fizjoterapii, która bardzo dużo im daje – mówi pani Żaneta.

– Cieszymy się, że mieliśmy się okazję spotkać z rodzicami innych wcześniaków i paniami z oddziału, przed którymi możemy się pochwalić, jak dziewczynki pięknie rosną – dodaje.

Reklama

Zebrała: UG

 

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 01/12/2024 17:52
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama