Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia jest poświęcony św. Szczepanowi – pierwszemu męczennikowi, który poległ za wiarę.
Został on ukamienowany, gdy przyznał się przed sanhedrynem (żydowska instytucja religijna i sądownicza w starożytnej Judei – przyp.red) do wiary w Chrystusa. Boże Narodzenie świętujemy zatem przez dwa dni nie tylko ze względu na wielkość i ważność tego święta, ale i po to, by upamiętnić pierwszego chrześcijańskiego męczennika.
26 grudnia w Kościele katolickim święci się owies, który służyć ma zwierzętom za pokarm i lekarstwo, a zasiany na wiosnę ma przynieść obfite plony. W niektórych parafiach, w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, podczas mszy św. obrzuca się nim kapłanów, co pośrednio symbolizuje ukamienowanie św. Szczepana.
Inne zwyczaje związane z tym dniem to m.in. początek „chodzenia po kolędzie” oraz znane w niektórych regionach „śmieciarze”, które polegają na rzucaniu słomy przed drzwi i domy panienek na wydaniu – taka wizyta oznacza dla panny nie tylko dowód na powodzenie wśród płci przeciwnej, ale i na poważne zamiary małżeńskie.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze