Zarząd Spółdzielni socjalnej „Ostoja”, który jest organem prowadzącym żłobek oraz przedszkole „Kraina Maluszka”, postanowił otworzyć w Przemyślu centrum konsulatycjno-diagnosytyczno-terapeutyczne. Jak same mówią, tworzą nową jakość w systemie przedszkolnym. Zapewni to dzieciom przyjazną przestrzeń do optymalnego rozwoju, a rodzicom podaruje czas – zwalniając z ciągłych wędrówek między specjalistami.
Inicjatorkami stworzenia pierwszej w regionie placówki, która połączy żłobek i przedszkole z pełną, interdyscyplinarną specjalistyką, są Justyna Prymaszko i Joanna Tajchman. Skąd pomysł?
– Z naszego doświadczenia. Dziś wiele dzieci potrzebuje pomocy[paywall], wsparcia logopedy czy psychologa. Nie czekamy, aż rodzic pójdzie do specjalisty prywatnie, oferujemy to na miejscu. To dla rodziców wielka ulga, ponieważ często się skarżą, że muszą jeździć z dziećmi po różnych placówkach na dodatkowe zajęcia po tych codziennych w przedszkolu. Teraz odbywać się to będzie w czasie, gdy dziecko przebywa w placówce, poza zajęciami dydaktycznymi. Nie trzeba będzie nigdzie jeździć. Ale nie tylko. Nowością będzie też to, że dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych popołudniami będą mogły uczestniczyć bezpłatnie w terapii w prywatnych gabinetach. W naszych placówkach maluchy otrzymają kompleksową opiekę pod każdym względem. Po co? Aby na dalszym etapie rozwoju było im po prostu łatwiej – opowiada Justyna Prymaszko, prezes organu prowadzącego „Krainę Maluszka”.

Sala zabaw w prywatnym gabinecie terapeutycznym, z której będą mogły korzystać dzieciaki.
Przedszkole integracyjne poszerza swoją formułę. Nie będzie placówką, do której logopeda wpada na godzinę – dwie w tygodniu. Tworzy centrum konsulatycjno-diagnosytyczno-terapeutyczne dla maluchów. Nie jest to jedyna nowość. Punkt będzie służył także dzieciom spoza placówek „Kraina Malucha”.
– Dziecko, które przyjdzie na diagnozę, nie będzie musiało się zapisywać do naszego przedszkola, ale jeśli rodzic zechce, będzie mogło uczestniczyć w zajęciach ze specjalistami. Zapewniamy rzetelną diagnozę aktywną. W żłobku czy przedszkolu mamy możliwość obserwacji dziecka przez cały dzień i w różnych sytuacjach. Widzimy je indywidualnie, w małej i dużej grupie, nasi specjaliści i opiekunowie się konsultują. Poznajemy je wszechstronnie – mówi Joanna Tajchman.
– Powstaną grupy dla dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Mogą to być dzieci z autyzmem, niedosłyszące, niesłyszące, niewidzące, z niepełnosprawnością ruchową, sprzężoną. Mamy specjalistów ze wszystkich dziedzin: od autyzmu, przez psychologa, logopedę, tyflopedagoga, surdologopedę, po fizjoterapeutę. Rodzice często obawiają się diagnozy, stwierdzenia jakiejś formy niepełnosprawności. A przecież im szybciej zauważymy problemy, tym szybciej możemy je korygować. Zwrócić się do nas powinien każdy rodzic, którego coś martwi w zachowaniu dziecka – dodaje J. Prymaszko.
Specjaliści będą przebywać w placówkach w pełnym wymiarze godzin, to znacznie więcej w porównaniu z innymi przedszkolami. Docelowo ma powstać sieć tego typu przedszkoli na terenie całego powiatu, a nawet poza nim. W Przemyślu program rusza na początku kwietnia.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Gratulujemy Paniom widać że jak się chce to można.
Brawo, super Dziewczyny, z wielkim zaangażowaniem zajmują się Maluchami. Powodzenia
bez wątpienia najlepszy żłobek w mieście !!!
Gratulujemy Paniom widać że jak się chce to można.
Brawo, super Dziewczyny, z wielkim zaangażowaniem zajmują się Maluchami. Powodzenia
Dziewczyny na medal!