Poniedziałek, 6 maja br., był pierwszym dniem pilotażowego programu edukacyjno-obronnego „Edukacja z Wojskiem”, który potrwa do 20 czerwca br. To inicjatywa dwóch ministerstw – obrony narodowej i edukacji narodowej. W akcji biorą udział żołnierze 20 Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Do programu zakwalifikowało się ponad 3 tysiące szkół w całej Polsce. „Edukacja z wojskiem” to 6-tygodniowy (6 maja – 20 czerwca) program edukacyjno-obronny – przygotowany i realizowany w polskich szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Głównym celem i założeniem jest podniesienie świadomości dzieci i młodzieży, jeśli chodzi o bezpieczeństwo i obronność oraz kształtowanie podstawowych nawyków i umiejętności z zakresu obrony i ochrony ludności oraz zachowania w sytuacjach kryzysowych.
– To odpowiedź na współczesne potrzeby, wyzwania oraz zagrożenia związane z bezpieczeństwem. Szkolenie jest w głównej mierze akcją mającą charakter edukacyjny, prospołeczny i proobronny, która może wypełnić lukę po zajęciach z dawnego przysposobienia obronnego
Reklama
– wyjaśnił rzecznik prasowy 20 Przemyskiej BOT ppor. Rafał Laska[paywall].
3-lekcyjne szkolenia mają w swoim założeniu łączyć teorię i praktykę. Zawierają treści z pogranicza: wojskowości, obronności, bezpieczeństwa, pomocy medycznej oraz obrony cywilnej. Uczniowie zapoznają się m.in. z zasadami alarmowania, sposobami szukania i wzywania pomocy, podstawami ewakuacji i schronienia oraz nawykami udzielania pomocy. Wojskowi szkoleniowcy przeprowadzą zajęcia w szkołach – w klasach, na boiskach i skwerach szkolnych, w trakcie godzin lekcyjnych, zgodnie z regulaminem i statutem szkoły. Ważnym elementem szkolenia jest udział w nim kadry nauczycielskiej oraz posiadanie zgody rodzica na udział w programie uczniów, którzy są niepełnoletni.
Jak już wspomnieliśmy, w akcji bierze udział 20 Przemyska Brygada Obrony Terytorialnej, z wyjątkową starannością typując ze swoich szeregów specjalnie dobrany pod kątem współpracy z dziećmi i młodzieżą personel.
– Ważnym kryterium doboru personelu była umiejętność nawiązywania relacji z dziećmi i młodzieżą. Muszą być otwarci, budzić zaufanie i wiarygodność. Żołnierze naszej brygady przeprowadzą lekcje szkoleniowe na terenie gmin z powiatów: przemyskiego, jarosławskiego, lubaczowskiego i miasta Przemyśla. Są to głównie szkoły podstawowe i kilka ponadpodstawowych
Reklama
– podsumował ppor. R. Laska.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze