Reklama

Edukacja z wojskiem. Inwestycja w bezpieczeństwo [ZDJĘCIA]

Poniedziałek, 6 maja br., był pierwszym dniem pilotażowego programu edukacyjno-obronnego „Edukacja z Wojskiem”, który potrwa do 20 czerwca br. To inicjatywa dwóch ministerstw – obrony narodowej i edukacji narodowej. W akcji biorą udział żołnierze 20 Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Do programu zakwalifikowało się ponad 3 tysiące szkół w całej Polsce. „Edukacja z wojskiem” to 6-tygodniowy (6 maja – 20 czerwca) program edukacyjno-obronny – przygotowany i realizowany w polskich szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Głównym celem i założeniem jest podniesienie świadomości dzieci i młodzieży, jeśli chodzi o bezpieczeństwo i obronność oraz kształtowanie podstawowych nawyków i umiejętności z zakresu obrony i ochrony ludności oraz zachowania w sytuacjach kryzysowych.

– To odpowiedź na współczesne potrzeby, wyzwania oraz zagrożenia związane z bezpieczeństwem. Szkolenie jest w głównej mierze akcją mającą charakter edukacyjny, prospołeczny i proobronny, która może wypełnić lukę po zajęciach z dawnego przysposobienia obronnego

Reklama

– wyjaśnił rzecznik prasowy 20 Przemyskiej BOT ppor. Rafał Laska[paywall].

Treści z pogranicza

3-lekcyjne szkolenia mają w swoim założeniu łączyć teorię i praktykę. Zawierają treści z pogranicza: wojskowości, obronności, bezpieczeństwa, pomocy medycznej oraz obrony cywilnej. Uczniowie zapoznają się m.in. z zasadami alarmowania, sposobami szukania i wzywania pomocy, podstawami ewakuacji i schronienia oraz nawykami udzielania pomocy. Wojskowi szkoleniowcy przeprowadzą zajęcia w szkołach – w klasach, na boiskach i skwerach szkolnych, w trakcie godzin lekcyjnych, zgodnie z regulaminem i statutem szkoły. Ważnym elementem szkolenia jest udział w nim kadry nauczycielskiej oraz posiadanie zgody rodzica na udział w programie uczniów, którzy są niepełnoletni.

Reklama

Jak już wspomnieliśmy, w akcji bierze udział 20 Przemyska Brygada Obrony Terytorialnej, z wyjątkową starannością typując ze swoich szeregów specjalnie dobrany pod kątem współpracy z dziećmi i młodzieżą personel.

– Ważnym kryterium doboru personelu była umiejętność nawiązywania relacji z dziećmi i młodzieżą. Muszą być otwarci, budzić zaufanie i wiarygodność. Żołnierze naszej brygady przeprowadzą lekcje szkoleniowe na terenie gmin z powiatów: przemyskiego, jarosławskiego, lubaczowskiego i miasta Przemyśla. Są to głównie szkoły podstawowe i kilka ponadpodstawowych

Reklama

– podsumował ppor. R. Laska.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 21/05/2024 16:55
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama