Jak przekazała minister edukacji Barbara Nowacka, od nowego roku szkolnego edukacja zdrowotna będzie przedmiotem obowiązkowym. Przypomnijmy, że ten przedmiot zastąpił wcześniejsze wychowanie do życia w rodzinie.
– Przedmiot będzie się składał tak naprawdę z dwóch przedmiotów, czyli przedmiotu edukacja zdrowotna takiego, jakim jest i nieobowiązkowego przedmiotu, który będzie prawdopodobnie około jedną dziesiątą całości przedmiotu, dotyczącą wiedzy o zdrowiu seksualnym
– powiedziała B. Nowacka. Oznacza to, że o udziale dziecka w zajęciach dotyczących zdrowia seksualnego zadecydują rodzice (lub pełnoletni uczeń). Rodzic będzie mógł zapisać dziecko na wybrane zajęcia w tym zakresie lub z nich zrezygnować.
Edukacja zdrowotna ma się znajdować w programie szkół podstawowych w klasach IV – VIII w wymiarze jednej godziny tygodniowo (w każdej z tych klas). Zajęcia w VIII klasie ograniczać się będą wyłącznie do pierwszego semestru. Przedmiot obejmował też będzie program szkół ponadpodstawowych. W tym przypadku uczniowie będą uczęszczać na jedną godzinę tych zajęć tygodniowo przez dwa lata.
Jak przekazuje Ministerstwo Edukacji Narodowej, edukacja zdrowotna to przedmiot, którego celem jest wyposażenie dzieci i młodzieży w rzetelną wiedzę, umiejętności oraz postawy umożliwiające skuteczne dbanie o zdrowie własne i innych osób we wszystkich jego wymiarach: fizycznym, psychicznym, społecznym, środowiskowym i cyfrowym. Dodaje, że obejmuje on nie tylko obszar medyczny czy biologiczny, lecz także zagadnienia związane z emocjami, relacjami, odpowiedzialnością, wartościami i dobrostanem, a także uczy podejmowania świadomych decyzji zdrowotnych, promuje zdrowy styl życia, rozwija umiejętności komunikacji, empatii i troski o siebie i otoczenie, a także pozwala ustrzec się przed różnorodnymi zagrożeniami – od chorób zakaźnych, przez uzależnienia, po dezinformację.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze