Reklama

Edukowali się z wojskiem [ZDJĘCIA]

Od 6 maja do 20 czerwca br. realizowany był pilotażowy program edukacyjno-obronny „Edukacja z Wojskiem”. Program to efekt współpracy Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Obrony Narodowej. Zakwalifikowało się do niego ponad 3 tysiące szkół w całej Polsce. Akcja prowadzona była także w naszym regionie, a zaangażowani w nią byli żołnierze 20. Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Program polegał na przeszkoleniu przez żołnierzy uczniów z klas I – VII w szkołach podstawowych i klas II – IV w szkołach ponadpodstawowych. Głównymi założeniami było zaprezentowanie młodzieży w jaki sposób można bezpiecznie zachować się w sytuacjach kryzysowych. A także podniesienie świadomości dzieci i młodzieży w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz kształtowanie podstawowych nawyków i umiejętności z zakresu obrony i ochrony ludności oraz zachowania w sytuacjach kryzysowych.

– To absolutnie niezbędna odpowiedź na współczesne potrzeby, wyzwania oraz zagrożenia związane z bezpieczeństwem

Reklama

– powiedział rzecznik prasowy 20. Przemyskiej BOT ppor. Rafał Laska[paywall].

Jak już wspomnieliśmy, w działania związane z realizacją programu zaangażowani byli również żołnierze z 20. Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialne, którzy w trakcie 3-lekcyjnego szkolenia przekazywali młodym ludziom treści z pogranicza: wojskowości, obronności, bezpieczeństwa, pomocy medycznej oraz obrony cywilnej.

– Uczniowie zapoznali się między innymi z zasadami alarmowania, sposobami szukania i wzywania pomocy, podstawami ewakuacji i schronienia oraz nawykami udzielania pomocy. Zajęcia przeprowadzane były w szkołach – w klasach, na boiskach i skwerach szkolnych, w trakcie godzin lekcyjnych, zgodnie z regulaminem i statutem szkoły. Co ważne szkolenia odbywały się w obecności nauczyciela lub opiekuna ze szkoły, a udział w nim niepełnoletnich uczniów wymagał zgody rodziców

Reklama

– dodał ppor. R. Laska.

Żołnierze 20. Przemyskiej BOT przeprowadzili szkolenia w szkołach na terenie powiatów: jarosławskiego, lubaczowskiego oraz przemyskiego. Łącznie przeszkolono ok. 700 dzieci.

– Możliwość nauczenia się zasad udzielania pierwszej pomocy, rozpalenia ogniska bez użycia zapałek oraz zdobycie wody pitnej w różny sposób, uwidoczniło jak bardzo potrzebne są podobne projekty edukacyjne. Mamy nadzieję, że działaliśmy w myśl przysłowia: „czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”

Reklama

– podsumował rzecznik prasowy 20. Przemyskiej BOT.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 09/07/2024 12:10
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama