Od 6 maja do 20 czerwca br. realizowany był pilotażowy program edukacyjno-obronny „Edukacja z Wojskiem”. Program to efekt współpracy Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Obrony Narodowej. Zakwalifikowało się do niego ponad 3 tysiące szkół w całej Polsce. Akcja prowadzona była także w naszym regionie, a zaangażowani w nią byli żołnierze 20. Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Program polegał na przeszkoleniu przez żołnierzy uczniów z klas I – VII w szkołach podstawowych i klas II – IV w szkołach ponadpodstawowych. Głównymi założeniami było zaprezentowanie młodzieży w jaki sposób można bezpiecznie zachować się w sytuacjach kryzysowych. A także podniesienie świadomości dzieci i młodzieży w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz kształtowanie podstawowych nawyków i umiejętności z zakresu obrony i ochrony ludności oraz zachowania w sytuacjach kryzysowych.
– To absolutnie niezbędna odpowiedź na współczesne potrzeby, wyzwania oraz zagrożenia związane z bezpieczeństwem
Reklama
– powiedział rzecznik prasowy 20. Przemyskiej BOT ppor. Rafał Laska[paywall].
Jak już wspomnieliśmy, w działania związane z realizacją programu zaangażowani byli również żołnierze z 20. Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialne, którzy w trakcie 3-lekcyjnego szkolenia przekazywali młodym ludziom treści z pogranicza: wojskowości, obronności, bezpieczeństwa, pomocy medycznej oraz obrony cywilnej.
– Uczniowie zapoznali się między innymi z zasadami alarmowania, sposobami szukania i wzywania pomocy, podstawami ewakuacji i schronienia oraz nawykami udzielania pomocy. Zajęcia przeprowadzane były w szkołach – w klasach, na boiskach i skwerach szkolnych, w trakcie godzin lekcyjnych, zgodnie z regulaminem i statutem szkoły. Co ważne szkolenia odbywały się w obecności nauczyciela lub opiekuna ze szkoły, a udział w nim niepełnoletnich uczniów wymagał zgody rodziców
Reklama
– dodał ppor. R. Laska.
Żołnierze 20. Przemyskiej BOT przeprowadzili szkolenia w szkołach na terenie powiatów: jarosławskiego, lubaczowskiego oraz przemyskiego. Łącznie przeszkolono ok. 700 dzieci.
– Możliwość nauczenia się zasad udzielania pierwszej pomocy, rozpalenia ogniska bez użycia zapałek oraz zdobycie wody pitnej w różny sposób, uwidoczniło jak bardzo potrzebne są podobne projekty edukacyjne. Mamy nadzieję, że działaliśmy w myśl przysłowia: „czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”
Reklama
– podsumował rzecznik prasowy 20. Przemyskiej BOT.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze