Reklama

Egzaminy się odbyły, matury też nie są zagrożone

19/04/2019 14:00

Choć nie bez trudności i podwyższonego poziomu stresu w Jarosławiu i Przeworsku odbyły się wszystkie egzaminy – zarówno te gimnazjalne, jak i te po ósmej klasie. W szkołach średnich klasyfikacja maturzystów już się odbyła lub odbędzie się na dniach.

Zgodnie z terminarzem i wcześniejszymi zapowiedziami dyrektorów oraz organów prowadzących odbyły się egzaminy gimnazjalne w jarosławskich i przeworskich szkołach. W Jarosławiu, gdzie strajkuje większość szkół, uczniowie placówek numer 1, 2, 5, 6 i 11, w których funkcjonowały ostatnie roczniki gimnazjum, egzaminy gimnazjalne napisali bez przeszkód. Także najbardziej kłopotliwa, bo tradycyjnie wymagająca większej liczby komisji część językowa odbyła się bez większych komplikacji. W Przeworsku sytuacja od samego początku była bardziej klarowna, bo choć do protestu przystąpiły wszystkie podstawówki, to już jedyne w mieście gimnazjum nie. To sprawiło, że egzamin przebiegł w grodzie na Mleczką właściwie normalnie[paywall].

Ósmoklasiści napisali

W poniedziałek, 15 kwietnia, rozpoczął się pilotażowy egzamin ósmoklasistów. Ten także odbył się bez turbulencji. Do jarosławskiej SP nr 7, w której w ogóle nie rozpoczęto akcji protestacyjnej i SP 9, która protest zwiesiła jeszcze w ubiegłym tygodniu, od poniedziałku dołączyła także „dwójka”, w której strajk zwieszono na czas egzaminów. W Przeworsku natomiast nauczyciele nie odstąpili od strajku, ale na stronach szkół już 11 i 12 kwietnia pojawiła się informacja, że egzaminy, mimo prowadzonego protestu, się odbędą, a po niedzieli deklaracja ta stała się faktem.

Reklama

Maturzyści też mogą

Jeśli w rozmowach na najwyższym szczeblu nic się nie zmieni, na horyzoncie matury w strajkujących szkołach. Już dziś praktycznie pewne jest, że w szkołach średnich powiatu jarosławskiego i przeworskiego uczniowie najstarszych roczników zostaną sklasyfikowani. Po konferencjach jest już we wszystkich szkołach ponadpodstawowych powiatu jarosławskiego, za wyjątkiem jednej, gdzie rada ma się spotkać tuż po świętach. Tym samym wszystkie szkoły z klasyfikacją zdążą w terminie wyznaczonym przez prawo oświatowe. Również w powiecie przeworskim uczniowie mogą spokojnie przygotowywać się do egzaminu dojrzałości. Strajkujące szkoły średnie zawieszały swój protest i według deklaracji dyrektorów w dniu wydania Życia podkarpackiego, a więc 17 kwietnia, wszystkie powinny już być po radach klasyfikacyjnych.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama