– Polowania zbiorowe mają negatywny wpływ na gatunki zwierząt chronionych, takich jak wilk, niedźwiedź czy ryś – uważają działacze WWF Polska i dlatego domagają się od posłów uchwalenia prawa wprowadzającego ich zakaz w całej Polsce. W opinii myśliwych pomysł ekologów jest irracjonalny i pozbawiony racjonalnych przesłanek.
W sezonie łowieckim 2014/2015 w ośrodkach hodowli zwierzyny podległych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie zorganizowano 31 polowań zbiorowych, z tego 12 na obszarze Nadleśnictwa Bircza, w którego[paywall] granicach znajduje się projektowany Turnicki Park Narodowy. To dane udostępnione przez krośnieńską RDLP, na które powołuje się WWF Polska (jedna z największych na świecie organizacji działających na rzecz ochrony środowiska naturalnego).
– Polowania zbiorowe w sposób znaczący zakłócają równowagę całej przyrody ożywionej na dużych obszarach – podkreśla Paweł Średziński, rzecznik prasowy WWF Polska. Oddziaływanie to jest nielimitowane, niewybiórcze i pozostające poza oceną oddziaływania na środowisko. Niepokojone i płoszone są nie tylko zwierzęta gatunków łownych, ale także zwierzęta objęte ochroną gatunkową, w tym gatunki rzadkie. Na zniszczenie i degradację narażone są także wrażliwe siedliska przyrodnicze. Jednym z przykładów takiego miejsca jest projektowany Turnicki Park Narodowy na terenie Nadleśnictwa Bircza, który zamiast chronić karpacką przyrodę został zamieniony w łowisko dla myśliwych – podkreśla.
Ekolodzy wskazują, że polowania zbiorowe obejmują duże obszary siedlisk, pełniących funkcje miejsc żerowania, bezpiecznego ukrycia i odpoczynku zwierząt. Podczas polowań zwierzęta są celowo płoszone przez grupę naganiaczy i sforę psów i przepędzane ze swoich ostoi w kierunku polujących. Uciekając wpadają na linię myśliwych i tam są ostrzeliwane, ranione lub zabijane na miejscu. Rozbijane są grupy rodzinne, zakłócony jest zimowy spokój wszystkich zwierząt, zakłócony jest u zwierząt także bilans energetyczny. Duży obszar lasu, pola czy siedlisk ptasich po polowaniu zbiorowym jest przez dłuższy czas jak wymarły.
– Skrajny niepokój, związany z zagrożeniem życia, wprowadzony jest w całą przyrodę ożywioną – uważa Średziński. – Stres zwierząt trwa jeszcze długo po polowaniu. Normą w czasie polowań zbiorowych jest znacząca liczba rannych i postrzelonych zwierząt. Myśliwy widzi zwierzę najczęściej przez sekundę, dwie, gdy w pełnym galopie przeskakuje leśną drogę czy przecinkę. Jest to czas wystarczający wyłącznie na to, by rozpoznać gatunek i płeć (i to nie zawsze) i oddanie strzału – wyjaśnia.
Według działaczy organizacji, główną przyczyną organizacji polowań zbiorowych nie jest troska o gospodarowanie łowiska, ale potrzeba wspólnego kultywowania łowieckiego hobby przez myśliwych. W ich ocenie takie polowania nie przystają do współczesnej rzeczywistości i naruszają prawo, w tym ustawę prawo łowieckie. Nie są one, bowiem elementem ochrony środowiska przyrodniczego i nie stanowią gospodarowania zwierzyną zgodnie z zasadami racjonalnej gospodarki. Dlatego też apelują do ministra środowiska i parlamentarzystów o jak najszybsze wprowadzenie całkowitego zakazu prowadzenia polowań zbiorowych w Polsce.
Spostrzeżenia ekologów nie znajdują żadnego, choćby najmniejszego uznania wśród licznego środowiska myśliwych[paywall].
– To, co ostatnio słyszę i czytam na tematy związane z łowiectwem napawa mnie wielkim niepokojem – nie ukrywa Tomasz Kulesza, były poseł Platformy Obywatelskiej, obecnie przewodniczący Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Przemyślu. – Uaktywniły się lewackie organizacje, które za wszelką cenę chcą zrobić z wegetanizmu jakiegoś bożka i pozbawić ludzi dostępu do bardzo dobrych środków spożywczych. Jednym z najlepszych rodzajów mięs, pozbawionych prawie w ogóle cholesterolu, a bogatych w minerały i witaminy jest dziczyzna – przekonuje.
Według Kuleszy, model krajowego łowiectwa służy za przykład myśliwym z innych państw nie tylko w Europie, ale i na świecie. Dzięki takiej polityce lasy pełne są zwierzyny, w tym również gatunków, które jeszcze kilkanaście lat temu należały do zagrożonych wyginięciem, np. żubr, niedźwiedź, ryś, żbik, bóbr.
W jego opinii argumenty podnoszone przez działaczy WWF nie mają żadnych racjonalnych przesłanek. Nazywa je „bzdurami wyssanymi z palca”.
– Polski myśliwy, a także leśnik to przede wszystkim ekolodzy, którym zależy na bioróżnorodności i pozostają oni jej strażnikami – dowodzi Kulesza. – Wiele autorytetów naukowych i etycznych wypowiada się w sposób pozytywny na temat tego, co polskie łowiectwo wniosło we wspomnianą bioróżnorodność, ochronę przyrody oraz kształtowanie odpowiednich, właściwych postaw w odniesieniu do środowiska naturalnego. Jako myśliwi nie czujemy się, że należy do kategorii gorszych obywateli – kończy.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.A czy używanie ładunków pirotechnicznych podczas nagonki jest zgodne z prawem łowieckim? A używano takowych podczas wczorajszego (15.11.2015) polowania z nagonką w okolicach Korytnik i Reczpola.
od kiedy to cymbały polowania zbiorowe w Polsce mają wpływ na wilki, rysie czy niedźwiedzie ??? - proszę jakieś dane z badań na ten temat, może cymbały warto bez skierowania zgłosić się do "świrlandii" w Jarosławiu a prawdopodobnie takim oszołomom zrobią elektrowstrząsy za friko i co poniektórym po tym zabiegu zrobi się coś pozytywnego pod zapoconą beretką ???
ekoteroryści utrudniają życie w każdej dziedzinie
W póżnych , nocnych godzinach , jest emitowany serial przyrodniczy pt. " Dzika Polska ". Wspaniały , nawet , jeśli ktoś jest średnio zainteresowany przyrodą . W jednym z odcinków jest poświęcony właśnie rysiowi . I właśnie w odcinku autor , którego rację popierają ludzi znający się na" rzeczy" , stwierdzają , że w Polsce co jak co , ale właśnie ryś jest gatunkiem , nie rzadkim , ale b. rzadkim , co za tym idzie , bardzo poważnie zagrożone jest istnienie tego przepięknego drapieżnika .
MYŚLIWY - LEGALNY SADYSTA I MORDERCA - WEBD.PL
Ktoś bardzo znany powiedział - '' Od zabijania ludzi do zabijania zwierząt prowadzi tylko mały krok'' - i chyba miał rację ?!? myśliwy zabił żonę a potem siebie - finanse.wp.pl
mała pomyłka - '' Od zabijania zwierząt do zabijania ludzi'' - rzecz jasna
Człowiek był jest i będzie myśliwym, a takie gadanie służy tylko i wyłącznie próbie narzucenia swojej mylnej racji.
Ludzie przecież muszą odstrzelać tego vo jest za dużo bo nas zjedzą
Gdzie KU... te ekolodzy mam 30h kukurydzy zapraszam do pilnowania , zobaczy dziki .Ludzie mają takie szkody ze głowa mała a taki idiota pisze o zakazie polowań ......
Wy Hu.... się za te śmieci weźcie co po lasach leżą!!!, a myśliwym dajcie wykonywać swoją prace bo zwierzyny jest pod dostatkiem
Dziczyzna smaczna zdrowa i pożywna, polecam
mózg sobie odstrzel, ups przepraszam, Ty go nie masz.
Zawnioskujcie też o zakaz zbierania grzybów, jagód i innych dobrodziejstw lasów ponieważ rok rocznie tabuny ludzi rozganiają chronioną zwierzynę (i nie tylko). Kasy Wam brak? Weźcie się za wałęsające się psy i koty !!!!
A może miłośnicy zwierząt wezmą się za petardy i race którymi są w okresie karnawału dręczone zwierzęta w mieście?
Proponuję aby ci "eko terroryści" zamiast przywiązywać się do drzew, krytykować myśliwych i pleść banialuki, pomogli rolnikom chronić ich uprawy i spędzili od wiosny do jesieni noce na polach uprawnych płosząc dziki i jelenie. A gdzie nie upilnują niech zapłacą rolnikowi odszkodowanie. My nie będziemy wtedy musieli nie dosypiać nocy a później i tak jeszcze wypłacać odszkodowania za szkody w uprawach.
W czasie polowań zabiłem już nie jedno zwierzę. Ale zapewniam, jeśli spotkam cię w lesie do co najwyżej dostaniesz ode mnie fest kopa tam gdzie "nie dochodzi słońce". Jeśli policjant po pijaku znęcał się nad żoną, to wszyscy niebiescy są zwyrodnialcami? Napisz kto taki, bardzo znany powiedział to co cytujesz. A jak zauważysz sam masz wątpliwosć w to co napisałeś stwierdzając - "chyba".
Ty niestety możesz się tylko odszczać. no chyba, że miałeś na myśli odszczelenie byka ortograficznego niedouczony człowieczku..
zgadzam sie Myśliwy z toba :) a"EKO TERRORYSCI "niech sie wezma za uczciwą robotę a nie szukaja łatwej kasy
Odwrotnie by się nie dało. A tak z drugiej strony, czy sformułowanie w opisanym wypadku: "biały mężczyzna zabił żonę a potem siebie", które bez wątpienia jest prawdziwe, oznacza, że wszyscy biali mężczyźni są zwyrodnialcami lub osobami chorymi psychicznie? Hamuj, KKK, piętą przy wypowiadaniu pochopnych sądów.
a może miłośnicy zwierząt i ekolodzy wezmą się za dokarmianie zwierząt w okresie zimowym.
A czy używanie ładunków pirotechnicznych podczas nagonki jest zgodne z prawem łowieckim? A używano takowych podczas wczorajszego (15.11.2015) polowania z nagonką w okolicach Korytnik i Reczpola.
od kiedy to cymbały polowania zbiorowe w Polsce mają wpływ na wilki, rysie czy niedźwiedzie ??? - proszę jakieś dane z badań na ten temat, może cymbały warto bez skierowania zgłosić się do "świrlandii" w Jarosławiu a prawdopodobnie takim oszołomom zrobią elektrowstrząsy za friko i co poniektórym po tym zabiegu zrobi się coś pozytywnego pod zapoconą beretką ???
ekoteroryści utrudniają życie w każdej dziedzinie