Reklama

Elf2 z Piłsudskim połączy Tarnów z Przemyślem

01/10/2018 16:27

27 września br. na Dworcu Głównym PKP w Rzeszowie został odebrany ostatni Elf2 wyprodukowany przez bydgoską spółkę PESA dla województwa podkarpackiego. To wyjątkowy pojazd elektryczny, gdyż tym razem nie jest utrzymany w zielono-niebieskiej kolorystyce, a w biało-czerwonych barwach narodowych. Będzie kursował na trasie Tarnów – Przemyśl – Tarnów.

– Zewnętrze kolory pociągu oraz oprawa graficzna systemu informacji pasażerskiej wewnątrz nawiązują do historycznych wydarzeń z okresu po[paywall] pierwszej wojnie światowej – mówi Monika Konopka z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie. – Plastyczną opowieść spina w klamrę postać marszałka Józefa Piłsudskiego, a poszczególne elementy oprawy prezentują wymarsz Legionów, toczone walki oraz mapę Rzeczypospolitej w granicach ukształtowanych po odzyskaniu niepodległości – dodaje.

Nowy pojazd należy do najnowszej generacji elektrycznych zespołów trakcyjnych i spełnia wszystkie standardy UE i normy kolejowe TSI. Może nim podróżować 436 pasażerów, a  rozwijana prędkość to 160 km/h.

Reklama

– Dla podwyższenia komfortu podróży i bezpieczeństwa pasażerów przewidziano w nim m.in.: dwie toalety, klimatyzację, wifi, uchwyty do przewozu rowerów, miejsca dla wózków osób niepełnosprawnych lub na większy bagaż, monitoring, automaty biletowe, przewijak – wylicza Konopka.

– W nowym pojeździe elektrycznym jest też zainstalowany dynamiczny system informacji pasażerskiej, który jest zintegrowany z systemem Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie i pokazuje możliwości przesiadki na środki komunikacji miejskiej. Nowością są defibrylatory AED, mające chronić życie pasażerów w przypadku chorób krążenia. Pociąg ma także przyciemniane szyby, klimatyzację, gniazdka elektryczne do ładowarek oraz energooszczędne oświetlenie LED – informuje.

Elektryczny czteroczłonowy pojazd został dostarczony przez firmę PESA Bydgoszcz S.A. w ramach realizacji projektu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. To ostatni z dziewięciu zakupionych pojazdów wyprodukowanych i dostarczonych przez dwie krajowe firmy: PESA Bydgoszcz, która dostarczyła w sumie 7 pojazdów z napędem elektrycznym oraz NEWAG S.A z Nowego Sącza, która wykonała 2 pojazdy z napędem spalinowym. Wartość zrealizowanego projektu wynosi prawie 158 mln złotych.


red.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Kolejarz - niezalogowany 2018-10-01 17:54:47

    Czy elf przejedzie mostem kolejowym w Przemyślu? Czy też most wcześniej się zawali?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    hasler - niezalogowany 2018-10-02 13:25:46

    Jak można tak spaskudzić rzygowinami tabor ?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama