Reklama

Eskimosi i Burek z podwórka, czyli ferie w Przemyskiej Bibliotece Publicznej

19/02/2018 09:30

Ten, kto w czasie ferii wybrał Przemyską Bibliotekę Publiczną, z pewnością się nie zawiódł. Placówka zaoferowała swoim najmłodszym użytkownikom sporo atrakcji, począwszy od przygód w wiosce Eskimosów, przez turniej gier na Xbox One, po spektakl kukiełkowy.

Od 30 stycznia do 9 lutego br. Dział dla Dzieci i Młodzieży opanowali Inuici, bo tak brzmi właściwa nazwa mieszkańców Dalekiej Północy. W ich rolę wcielili się mali uczestnicy ferii, którzy krok po kroku, dzięki niezrównanej Małgorzacie Tomków, wspieranej przez[paywall] Jolantę Wilk-Krzywonos, odkrywali obcą sobie kulturę. Dowiadywali się, jak żyją Eskimosi, co jedzą, czym się trudnią na co dzień i jak radzą sobie z zimnem i mrozem.

Z pomocą przyszły im książki i filmy opowiadające o życiu w lodowej krainie. Dzieci poznały m.in. historię Anaruka, chłopca z Grenlandii, autorstwa Czesława Centkiewicza, oraz autentyczne przygody małej reporterki Neli na kole podbiegunowym. Bawiły się również w łowienie ryb i budowę igloo, brały udział w warsztatach plastycznych i wokalnych, a na zakończenie spotkań uczestniczyły w eskimoskim karnawale, pełnym zabaw, tańców i konkursów.

To jednak nie wszystko, co w czasie ferii biblioteka przygotowała dla najmłodszych. Mogli oni także wziąć udział w turnieju gier na konsoli Xbox One i zawalczyć o atrakcyjne nagrody.

Zupełnie innych emocji dostarczył dzieciom spektakl kukiełkowy Przygody Burka z podwórka, na podstawie utworu Lucyny Krzemienieckiej, przygotowany przez Henryka Lasko i współtworzony przez dzieci.

Było to już kolejne spotkanie z uroczym pieskiem i jego podwórkowymi przyjaciółmi, wykonanymi własnoręcznie przez emerytowanego pedagoga, artystę plastyka i pracownika biblioteki, który po spektaklu zaproponował młodym aktorom tworzenie ilustracji nawiązujących do treści przedstawienia. Tego typu warsztaty w bibliotece odbywają się już od kilku lat. W tym celu otwarto w placówce pracownię artystyczną, w której pod czujnym okiem pana Henryka dzieci uczą się różnych technik malarskich i graficznych. Warto dodać, że niedawno w bibliotece powstała też galeria „Labirynt”, gdzie eksponowanych jest 40 pełnowymiarowych obrazów i grafik Henryka Lasko, które jego młodzi podopieczni oglądają przed zajęciami praktycznymi. Galerię może jednak odwiedzić każdy, bez względu na wiek, w godzinach pracy biblioteki.
Monika Maziarz
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości