Reklama

Fabryka Wagonów w Gniewczynie przejęta przez PKP Cargo

28/06/2021 16:12

Zaledwie dwa tygodnie temu donosiliśmy, że rada nadzorcza PKP Cargo wyraziła zgodę na zakup Fabryki Wagonów w Gniewczynie. Według komunikatu transakcja miała zostać sfinalizowana do kwietnia przyszłego roku. Sprawy potoczyły się jednak szybciej i w połowie ubiegłego tygodnia PKP Cargo podpisała akt notarialny, na mocy którego przejęła nieruchomości fabryki od słowackiej firmy Forespo – w sumie 33 ha gruntów, 4 ha hal produkcyjnych i 7,5 km torowiska.

Powracająca jak bumerang sprawa reaktywacji fabryki wagonów w Gniewczynie od momentu zamknięcia zakładu zdążyła stać się w regionie synonimem niespełnionych nadziei, obietnic bez pokrycia, wyborczej kiełbasy.

Wielu komentatorów kolejne doniesienia o planach przywrócenia zakładu do życia kwitowało daleko idącym niedowierzaniem. Wprawdzie do uruchomienia produkcji droga jeszcze daleka, ale przysłowiowe kości zostały rzucone, a na stole pojawiły się konkrety.

Najważniejszy, a więc potwierdzenie zakupu zakładu przez PKP Cargo, ogłoszono[paywall] na specjalnej konferencji prasowej z udziałem wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, podsekretarza stanu w tym samym resorcie Zbigniewa Gryglasa, europosła Prawa i Sprawiedliwości Tomasza Poręby oraz prezesa PKP Cargo SA Czesława Warsewicza.

 

Reklama

Ma być pięknie…

Jak zwykle podczas tego typu wydarzeń padło mnóstwo entuzjastycznych wypowiedzi i stosunkowo niewiele szczegółów. Na razie potwierdzono tylko zakup nieruchomości oraz fakt, że transakcja opiewa, zgodnie z podawaną przez nas dwa tygodnie temu informacją, na 33 mln zł.

– Ten zakład ożyje. Kiedyś pracowało tam około tysiąca osób, miejmy nadzieję, że za kilka miesięcy produkcja tam wróci i będą to dobre miejsca pracy. Ta transakcja to przykład aktywnej polityki rządu w kierunku repolonizacji, reindustrializacji naszego kraju – zapowiedział minister Z. Gryglas.

– Fabryka w Gniewczynie była znana z tego, że produkowała wagony wysokiej jakości i teraz będzie mogła wrócić na mapę gospodarczą województwa podkarpackiego – podkreślał Tomasz Poręba, jeden z głównych lobbystów przywrócenia jej do życia.

– W całej Europie odczuwalny jest brak wagonów towarowych. Przewoźnicy mają problemy z ich zakupem, co utrudnia im realizowanie planów biznesowych. My staramy się zabezpieczyć przed takim scenariuszem – o podstawowych założeniach biznesplanu dla zakładu w Gniewczynie mówił z kolei Czesław Warsewicz.

– PKP Cargo będzie pierwszym klientem fabryki w Gniewczynie, gdyż w najbliższej przyszłości musimy przystąpić do wymiany części taboru. Posiadamy około 55 tysięcy wagonów, ale w większości są to pojazdy liczące kilkadziesiąt lat – dodał.

– Będziemy je stopniowo zastępować nowoczesnymi wagonami, o większej ładowności, umożliwiającymi jazdę z większą prędkością, co zapewni nam podniesienie zdolności operacyjnych spółki i jakości usług dla klientów – zapowiedział prezes PKP Cargo.

 

Reklama

Czekanie na dalsze szczegóły

Na razie nie było mowy ani o terminie wznowienia produkcji, ani o tym, ile osób znajdzie pracę w zakładzie. Odtrąbienie pełnego sukcesu wymaga, by oba te kluczowe zagadnienia przeszły od fazy zapowiedzi do fazy, kiedy będą faktem dokonanym.

Już dziś jednak światełko w tunelu dla Fabryki Wagonów w Gniewczynie jest dużo bardziej widoczne. Czy to niechybny znak, że właśnie zaczęła się dla niej świetlana przyszłość? Mocno ściskamy za to kciuki.


pck
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2021-06-29 08:33:51

    To była prawdziwa ciuciu babka przez ostatnie dziesięciolecia.Fabryka z większym lub mniejszym hukiem padała kilkakrotnie.Ale le na niej zrobiono karier .Ilu zostało posłami lub senatorami, byli też burmistrze,o dyrektorach i prezesach nie wspomne.Jedno było tylko niezmienne.Za każdym razem ciegi obrywali robotnicy.Teraz jest szansa jak Stocznia Szczecińska w podobny sposób wykorzystana.Teraz też państwowa gdzie jeden z notabli chciał budować lotniskowce/tak się zapędził.Ale do dzisiaj nie udało się zbudować zwykłego kajaka.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    zenekblues - niezalogowany 2021-06-30 11:11:02

    to teraz na prezesa byłego "KONIA" z pod przeworskiego PEWEXU niejakiego Krzysia i firma będzie kwitła

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    maciuś - niezalogowany 2021-07-03 23:20:53

    oby   nie  odrodzili się    nieudaczniki   Ci co rozwalili   ten Piękny  zakład      Za----nek  ....Ko----er ....  P--lc /.....  pseudo  były poseł  Kł......k  oby te   Śmiecie nie   POWRÓCILI  tam  nigdy  nawet w postaci   SPRZĄTACZY  

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama