Zaledwie dwa tygodnie temu donosiliśmy, że rada nadzorcza PKP Cargo wyraziła zgodę na zakup Fabryki Wagonów w Gniewczynie. Według komunikatu transakcja miała zostać sfinalizowana do kwietnia przyszłego roku. Sprawy potoczyły się jednak szybciej i w połowie ubiegłego tygodnia PKP Cargo podpisała akt notarialny, na mocy którego przejęła nieruchomości fabryki od słowackiej firmy Forespo – w sumie 33 ha gruntów, 4 ha hal produkcyjnych i 7,5 km torowiska.
Powracająca jak bumerang sprawa reaktywacji fabryki wagonów w Gniewczynie od momentu zamknięcia zakładu zdążyła stać się w regionie synonimem niespełnionych nadziei, obietnic bez pokrycia, wyborczej kiełbasy.
Wielu komentatorów kolejne doniesienia o planach przywrócenia zakładu do życia kwitowało daleko idącym niedowierzaniem. Wprawdzie do uruchomienia produkcji droga jeszcze daleka, ale przysłowiowe kości zostały rzucone, a na stole pojawiły się konkrety.
Najważniejszy, a więc potwierdzenie zakupu zakładu przez PKP Cargo, ogłoszono[paywall] na specjalnej konferencji prasowej z udziałem wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, podsekretarza stanu w tym samym resorcie Zbigniewa Gryglasa, europosła Prawa i Sprawiedliwości Tomasza Poręby oraz prezesa PKP Cargo SA Czesława Warsewicza.
Jak zwykle podczas tego typu wydarzeń padło mnóstwo entuzjastycznych wypowiedzi i stosunkowo niewiele szczegółów. Na razie potwierdzono tylko zakup nieruchomości oraz fakt, że transakcja opiewa, zgodnie z podawaną przez nas dwa tygodnie temu informacją, na 33 mln zł.
– Ten zakład ożyje. Kiedyś pracowało tam około tysiąca osób, miejmy nadzieję, że za kilka miesięcy produkcja tam wróci i będą to dobre miejsca pracy. Ta transakcja to przykład aktywnej polityki rządu w kierunku repolonizacji, reindustrializacji naszego kraju – zapowiedział minister Z. Gryglas.
– Fabryka w Gniewczynie była znana z tego, że produkowała wagony wysokiej jakości i teraz będzie mogła wrócić na mapę gospodarczą województwa podkarpackiego – podkreślał Tomasz Poręba, jeden z głównych lobbystów przywrócenia jej do życia.
– W całej Europie odczuwalny jest brak wagonów towarowych. Przewoźnicy mają problemy z ich zakupem, co utrudnia im realizowanie planów biznesowych. My staramy się zabezpieczyć przed takim scenariuszem – o podstawowych założeniach biznesplanu dla zakładu w Gniewczynie mówił z kolei Czesław Warsewicz.
– PKP Cargo będzie pierwszym klientem fabryki w Gniewczynie, gdyż w najbliższej przyszłości musimy przystąpić do wymiany części taboru. Posiadamy około 55 tysięcy wagonów, ale w większości są to pojazdy liczące kilkadziesiąt lat – dodał.
– Będziemy je stopniowo zastępować nowoczesnymi wagonami, o większej ładowności, umożliwiającymi jazdę z większą prędkością, co zapewni nam podniesienie zdolności operacyjnych spółki i jakości usług dla klientów – zapowiedział prezes PKP Cargo.
Na razie nie było mowy ani o terminie wznowienia produkcji, ani o tym, ile osób znajdzie pracę w zakładzie. Odtrąbienie pełnego sukcesu wymaga, by oba te kluczowe zagadnienia przeszły od fazy zapowiedzi do fazy, kiedy będą faktem dokonanym.
Już dziś jednak światełko w tunelu dla Fabryki Wagonów w Gniewczynie jest dużo bardziej widoczne. Czy to niechybny znak, że właśnie zaczęła się dla niej świetlana przyszłość? Mocno ściskamy za to kciuki.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.To była prawdziwa ciuciu babka przez ostatnie dziesięciolecia.Fabryka z większym lub mniejszym hukiem padała kilkakrotnie.Ale le na niej zrobiono karier .Ilu zostało posłami lub senatorami, byli też burmistrze,o dyrektorach i prezesach nie wspomne.Jedno było tylko niezmienne.Za każdym razem ciegi obrywali robotnicy.Teraz jest szansa jak Stocznia Szczecińska w podobny sposób wykorzystana.Teraz też państwowa gdzie jeden z notabli chciał budować lotniskowce/tak się zapędził.Ale do dzisiaj nie udało się zbudować zwykłego kajaka.
to teraz na prezesa byłego "KONIA" z pod przeworskiego PEWEXU niejakiego Krzysia i firma będzie kwitła
oby nie odrodzili się nieudaczniki Ci co rozwalili ten Piękny zakład Za----nek ....Ko----er .... P--lc /..... pseudo były poseł Kł......k oby te Śmiecie nie POWRÓCILI tam nigdy nawet w postaci SPRZĄTACZY
no tak po kolei...Człowiek który dbał o FW to Ś.P Jan Szpunar dbał o wszystko każdego pracownika , dosłownie , to był wspaniały człowiek Pan Jacek Biłas Okteż facet ok potem Pan Maciek Kubicki też Oki a potem banda idiotów Zakonek Łysy Kojder i nieuk analfabeta PELC to trójka tych idiotów co ten zakład ROZWALILI tych pseudo PREZESÓW interesowało tylko wchodzenie w Tyłek SŁOWAKOM dochodzę do tego jeszcze panowie związkowcy WÓZKOWY Wacnik solidarność Facet po 5 klasach szkoły podstawowej Jackowski OPZZ Mączka to dzięki nim ten zakład sprzedali tam Układy były NEPOTYZM więc Ci panowie nie powinni tam wchodzić na ten zakład a co dopiero tam Rządzić aaaaaaaaaaaaaa i jeszcze zapomniałem o szkodniku panu Kłak też przyczynił się do upadku tego wspaniałego zakładu KŁAK TO DNO POLITYCZNE
Meksiko akan dipaksa untuk melakukan satu perubahan dalam pertahanan karena bek kanan Jorge Sanchez diskors karena akumulasi kartu kuning, jadi Jesus Angulo mungkin diperlukan untuk mewakili di sini dengan Erick Aguirre diragukan. mindsportsacademy.com nobartv , mindsportsacademy.com/index-pertandingan , mindsportsacademy.com nobartv la liga spanyol , mindsportsacademy.com nobartv liga inggris , mindsportsacademy.com nobartv serie a italia , mindsportsacademy.com nobartv liga champions Gelandang Monterrey Carlos Rodriguez melewatkan kemenangan perempat final karena skorsing tetapi memenuhi syarat untuk pertemuan ini, yang bisa menimbulkan masalah bagi tempat Jose Esquivel di ruang mesin.
To była prawdziwa ciuciu babka przez ostatnie dziesięciolecia.Fabryka z większym lub mniejszym hukiem padała kilkakrotnie.Ale le na niej zrobiono karier .Ilu zostało posłami lub senatorami, byli też burmistrze,o dyrektorach i prezesach nie wspomne.Jedno było tylko niezmienne.Za każdym razem ciegi obrywali robotnicy.Teraz jest szansa jak Stocznia Szczecińska w podobny sposób wykorzystana.Teraz też państwowa gdzie jeden z notabli chciał budować lotniskowce/tak się zapędził.Ale do dzisiaj nie udało się zbudować zwykłego kajaka.
to teraz na prezesa byłego "KONIA" z pod przeworskiego PEWEXU niejakiego Krzysia i firma będzie kwitła
oby nie odrodzili się nieudaczniki Ci co rozwalili ten Piękny zakład Za----nek ....Ko----er .... P--lc /..... pseudo były poseł Kł......k oby te Śmiecie nie POWRÓCILI tam nigdy nawet w postaci SPRZĄTACZY