Reklama

Finał modernizacji Zielonego Rynku w 2020 roku?

Mieli zabezpieczony w budżecie 1 milion złotych. Dostali kolejny. Kosztorys całkowitej modernizacji Zielonego Rynku w Przemyślu opiewa jednak na 3,5 mln zł, więc władze miasta muszą znaleźć jeszcze 1,5 mln zł.

Zielony Rynek w Przemyślu to chyba jedno z niewielu miejsc w Polsce, gdzie jednocześnie panuje... XXI i XIX wiek. Ten pierwszy w części zmodernizowanej (to 1/3 całego placu), ten drugi na pozostałej[paywall]. Nowoczesne targowisko jest bardzo potrzebne miejscowej społeczności. Zarówno tej handlującej, jak i kupującej. Tyle, że finału prac na Zielonym Rynku wciąż nie widać...

Na te władze miasta zabezpieczyły w budżecie milion złotych. Wspomniany wyżej drugi milion to efekt dotacji z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014 – 2020. Umowę w tej sprawie podpisali w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie członek zarządu województwa podkarpackiego Piotr Pilch oraz zastępca prezydenta Przemyśla Janusz Hamryszczak. Miasto z programu „Mój Rynek” otrzymało dokładnie 999 tys. 847 zł. Zgodnie z założeniami tego programu targowiska powinny spełniać określone standardy, m.in. muszą być utwardzone, oświetlone, podłączone do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Ponadto muszą być wyposażone w zadaszone stoiska oraz miejsca parkingowe.

Reklama

– Głównym założeniem koncepcji budowy targowisk jest stworzenie warunków do sprzedaży bezpośredniej z pominięciem długiego łańcucha pośredników, co obniży koszty zakupu produktów oraz przyczyni się do zwiększenia ich sprzedaży. Dzięki inicjatywie budowy czy modernizacji rynków zapewnione zostaną komfortowe i bezpieczne warunki prowadzenia działalności handlowej – stwierdził P. Pilch, zwracając także uwagę na szczególną formę promocji lokalnych produktów, jaką umożliwiają nowoczesne targowiska.

Co jeszcze do zrobienia?

Zielony Rynek zmodernizowany jest w 1/3. Na dokończenie potrzeba 3,5 mln zł. Zakres robót objętych dofinansowaniem obejmuje m.in.: roboty przygotowawcze, roboty ziemne, odwodnienie powierzchniowe nawierzchni, podbudowę i nawierzchnię na placach i zjazdach, schody terenowe i zieleńce, budowę zadaszeń i straganów czy wykonanie instalacji odwodnienia terenu. Całość (pawilony, ciągi piesze) zostanie oświetlona. Koniec prac przewidywany jest na lipiec 2020 r.

– Mamy dwa lata na doprowadzenie tego przedsięwzięcia do końca. To nasz główny cel. Musimy ogłosić przetargi na wykonanie prac w ramach dofinansowania. Brakuje nam półtora miliona złotych i mam nadzieję, że przez te dwa lata uda się taką kwotę wygospodarować w budżecie – podsumował zastępca prezydenta Przemyśla J. Hamryszczak.
mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Oregon - niezalogowany 2018-08-21 17:58:07

    Jak można modernizować targowisko 10 lat? Rozumiem budować gazoport czy elektrownię atomową ale targowisko z warzywami modernizować 10 lat? Czy tam trzeba użyć jakieś technologii, do której państwo polskie nie ma dostępu? Chyba znam odpowiedz ta technologia to zwykły "dialog"... na którego lokalna władza nie potrafi się zdobyć bo jest zbyt zawzięta tak samo jak kupcy. No i oczywiście nieodpowiedni ludzie na nieodpowiednich stanowiskach , ale o tym zostało już chyba wszystko napisane.Pozdrawiam rodzinne miasto z zagranicy.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Piotrek - niezalogowany 2018-08-21 19:11:08

    Trzeba zrobić opłatę targową 50zł dziennie, parkowanie za 1h 50zł, opłatę za psa 100zł/tydzień i koniecznie 1000zł/m3 wody miesięcznie.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    przemyski obserwator - niezalogowany 2018-08-21 19:55:42

    Przecież to są jaja zresztą od lat. Należy rozliczyć Ch. za wiele nietrafioanych , często głupich decyzji  zaklepywanych przez kolejne rady- bezrady rozdawnictwo pieniędzy publicznych jak np. nasze podatki . Pytam ile kosztuje nas  potrzebny i deficytowy stok narciarski kiedy prawdziwe mroźne zimy od lat nie istnieją , ile już wpakowano (podobno ok. 2,5 mln) w tę budę- bunkier na stoku której nikt nie kończy i nie ukończy , po co były te drogie boiska do siatkówki nad Sanem kiedy przez cały rok za wyjątkiem 2 dniowych zawodów nikt tam nie gra , ile kosztują  miasto czyli nas te wszystkie święta jak ostatnie głupawe manewry szwejkowskie , wincencjady ,ulic , zamku , fajki ,  jarmarki galicyjskie , zakończenia lata , pytam  po co było instalować na Czuwaju oświetlenie  elektryczne kiedy ani razu nie rozegrano meczu wieczorem , nawet ta 5 liga.  Pytam skąd będą pieniądze kiedy nie ma w tej strefie niby ekonomicznej ani jednego zewnętrznego inwestora , nawet przemyskie marne firmy również unikają tej strefy jak ognia. A więc skąd pieniądze na remonty obdartych z tynku setki kamienic ,  poprawę stanu tego paskudztwa niby zielonego rynku  (wiele razy o tym się wypowiadałem), tych innych bazarów których dziadowskiego stanu nawet nie da się normalnie  opisać ,  co z obsranymi i krzywymi chodnikami , kiedy w mieście brak zwykłego otwartego basenu , hali sportowej , normalnego profesjonalnego lodowiska , pytam gdzie mają rozwijać się i ćwiczyć przyszli mistrzowie sportu , nawet na naszym przemyskim poziomie kiedy dzisiaj czytam że z powodów  finansowych nie wystartuje w II ligowych rozgrywkach kolejna po Polonii drużyna koszykówki.  No jaki pan taki kram  , jacy wyborcy taka "wadza" taki prezydent który od lat nie widzi swojej  winy w upadku miasta . Ale jak można rządzić Królewskim Wolnym Miastem  kiedy krasnal szejk jest przed marszałkiem Piłsudskim , kiedy szwejk na eksponowanym miejscu w Rynku Starego Miasta z dodatkiem pieska , w dali konik ,  ułan , piechur- huzar  , Marszałek Polski Józef  Piłsudski w ciemnej  ślepej uliczce Wodna na skwerku nieustannie obsrywanym i obszczywanym przez miejscowe pieski. I od picu remont głowy niby marszałka ,  o czasy o obyczaje o tempora o more. No cóż można i tak od lat improwizować , picować , otwierać i święcić kolejne pomniczki i tablice , lać wodę , składać kwiatki i wieńce a pieniądze na remonty same się stworzą , na zasadzie stoliczku nakryj się , zaś  kurek z  manną unijną dzięki "mądrym" rządom  PIS już zakręcony ( to dla przypomnienia  drodzy rządzący obecnie mieściną i przyszłej "wadzy"). Tyle  i aż  tyle w największym skrócie .

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama