Reklama

Fredropol-Zdrój? Władze rozpoczęły starania o status uzdrowiska!

Jeśli plany władz gminy Fredropol zakończą się powodzeniem, może się ona stać jedną z bogatszych w naszym regionie. Niebawem złożą dokumenty o przyznanie statusu gminy uzdrowiskowej. Czy to będzie początek prosperity gminy, która ma wszelkie możliwości, aby stać się liderem gmin turystycznych w byłym województwie przemyskim?

Od wielu wieków sól była poszukiwana i ceniona przez ludzi na równi z wodą czy jedzeniem. Nie tylko jako przyprawa do potraw, ale także jako środek konserwujący, umożliwiający długotrwałe przechowywanie żywności.

Na Pogórzu Przemyskim sól intensywnie pozyskiwano od średniowiecza do zaborów w okolicach trzech miejscowości położonych obecnie na terenie gminy Fredropol: Kormanicach, Aksamnicach i Sólcy[paywall].

Wówczas okoliczne saliny zaliczano do tzw. żup ruskich, rozlokowanych w kierunku południowo-wschodnim od ziemi sanockiej. Żupa oznaczała wówczas miejsce wydobycia soli zarówno kruszcowej (kopanej), jak też warzonej. Te trzy żupy były własnością prywatną Fredrów, Potockich, Kunowskich i innych rodów.

Być może nie wszyscy wiedzą, że obecne sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej powstało dzięki kopalni soli. To dzięki zarobkom z żupy w Kormanicach Andrzej Maksymilian Fredro był w stanie sprowadzić na te tereny Zakon Braci Mniejszych, czyli franciszkanów, którym ufundował 5 sierpnia 1668 r. drewniany kościół i klasztor. Były to początki dzisiejszej „Jerozolimy Wschodu”.

Z soli rosły liczne fortuny szlacheckie także w okolicach Przemyśla, gdzie wydobyciem i handlem solą zajmowali się także: Herburtowie, Drohojowscy, Śrzedzińscy i Mniszchowie.

Polski powieściopisarz, badacz przeszłości kultury polskiej Władysław Łoziński napisał:

„(...) Kto żyw, handluje w obu tych ziemiach (halickiej i przemyskiej) solą: szlachcic, magnat, mieszczanin, chłop, żyd. Olbrzymie transporty rozchodzą się po całej Polsce, największe i najczęstsze do Torunia, do Bydgoszczy, do Kijowa i do Brześcia Litewskiego. Sól z ziemi przemyskiej wysyła się wyłącznie szkutami, a San w czasie spławnego stanu wody roi się od statków wyładowanych solą (...)”.

Reklama

Woda znakomicie mineralna

Na przełomie marca i kwietnia br. wójt gminy Fredropol Mariusz Śnieżek zdecydował o zbadaniu w okolicach byłych żup wody pod kątem właściwości zdrowotnych.

– Okazało się, że nie mają ich wystarczająco dużo. Ale tematu nie odpuściłem. Skontaktowałem się z kilkoma specjalistycznymi firmami, zajmującymi się badaniem wód termalnych, solankowych czy uzdrowiskowych. Zaprosiłem do naszej gminy firmę Geo-Profit z Krakowa. Firmę geologiczną, której pracownicy mają uprawnienia do badania wód pod tym kątem – opowiada wójt M. Śnieżek.

– Po badaniach poddali dwa rozwiązania. Pierwsze – wyczyścić stare solanki i czekać, aż najdzie woda i wówczas ją zbadać. Ale byłby to ogromny koszt. Drugie to wykonanie nowego odwiertu. I to zrobiliśmy. Na działce gminnej. Pojawił się ciek wodny. Wodę zabrali do pomiarów. Badania są bardzo dobre. Wskazały, że ilość substancji mineralnych wynosi 1300 miligramów na decymetr sześcienny. W rozporządzeniu widnieje, że aby gmina mogła się starać o status uzdrowiska, ilość owych substancji musi wynosić minimum tysiąc. Więc nasza woda spełnia te kryteria. Dodatkowa analiza badawcza tej wody wykonana w Krakowie przyniosła także znakomite wiadomości: „to woda mineralna o charakterze wodorowo-chlorkowo-sodowo-wapniowym”. A to oznacza, że jest na tyle dobra, że można ją pić bezpośrednio ze źródła – z radością w głosie dodał wójt gminy Fredropol.

– Plan robót geologicznych, czyli prowadzenie odwiertów, powinien być niebawem. Będziemy prowadzić wiercenia nie tyle próbne, ale już pod kątem eksploatacji. Firmę chcemy wybrać już na przełomie września i października tego roku. Z map wynika, że będzie trzeba wwiercić się około 150 metrów w ziemię. Mamy na to zabezpieczone pieniądze w budżecie. Jeśli potwierdzi się jakość wody, będziemy mieć „autostradę” do tego, aby nasza gmina zyskała status uzdrowiska – z dumą w głosie stwierdził wójt gminy Fredropol.

Reklama

Czym musi charakteryzować się gmina uzdrowiskowa wedle ustawy? Przede wszystkim: posiadaniem złóż naturalnych surowców leczniczych o potwierdzonych właściwościach, leczniczego klimatu i odpowiedzniej infrastruktury wodno-kanalizacyjnej.

Gmina Fredropol je spełnia. Zdaniem wójta gminy kolejne etapy drogi do uzyskania statusu uzdrowiska (które wymienił wyżej) są jak najbardziej do wykonania.

Wielkie profity

– Wiem dokładnie, jakie są profity z posiadania statusu uzdrowiska. Będziemy do tego dążyć ze wszystkich sił. Plany budowy aquaparku to jeden z elementów naszego planu na stworzenie mocnej gminy turystycznej. Idziemy krok po kroku. Nie mamy i nigdy nie mieliśmy szans na jakikolwiek przemysł, więc kierujemy się w stronę turystyki. Z pewnością sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej, powstające przejście graniczne w niedalekich przecież Malhowicach, bliskość Arłamowa, nasze perełki, jak Kopyśno czy Posada Rybotycka, nam w tym pomogą. Nie chcemy jednak zapeszać – podsumował wójt gminy Fredropol M. Śnieżek.


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Adam - niezalogowany 2021-07-07 20:50:46

    Pomysł z d..., jak mawiał klasyk. Ustawa o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz gminach uzdrowiskowych wyraźnie mówi, jakie warunki musi spełniać gmina żeby otrzymać taki status. Musi np. posiadać odpowiednią infrastrukturę techniczną w zakresie gospodarki wodno-ściekowej, a póki co większość gminy nie jest nawet skanalizowana. Nie bardzo też wiem, co ma wspólnego występująca na terenie gminy sól stosowana do celów spożywczych z solami leczniczymi? PS Co jakiś czas pojawiają się nowe pomysły na rozwój gminy, ale czy to nie przypadkiem ktoś chce przez to ukryć swoje prywatne świństwa"? :)

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Dracena - niezalogowany 2021-07-08 00:21:37

    Kolejny głupi pomysł 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Hortensja - niezalogowany 2021-07-08 00:25:39

    Jeden pomysł z aqua parkiem poroniony. Kolejny w drodze. Ile jeszcze ciekawostek się dowiemy żeby odwrócić kota ogonem. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama