Reklama

Gazociąg uruchomiony. „Błękitne paliwo” popłynęło z Hermanowic

– Nowy gazociąg Hermanowice – Strachocina znacznie zwiększy przepustowość systemu przesyłowego na południu Polski. Dzięki temu zapewnimy swobodny dostęp do niskoemisyjnego paliwa gazowego dla przemysłu, energetyki i mieszkańców – stwierdził wiceprezes spółki Gaz-System Artur Zawartko.

Co ważne, na gazociągu skorzystają lokalne samorządy – Gaz-System płacić będzie im podatek w wysokości do 2 procent wartości budowanej infrastruktury przesyłowej zlokalizowanej na terenie danej gminy[paywall].
Gazociąg, który swój początek ma w podprzemyskich Hermanowicach, kosztował ok. 350 mln zł, z czego ponad 146 mln zł pochodzi z funduszy unijnych z Programu Infrastruktura i Środowisko. Inwestycja objęła m.in.: budowę gazociągu wysokiego ciśnienia o długości 72 km wraz z linią światłowodową, rozbudowę węzła rozdzielczo-pomiarowego w Hermanowicach, budowę pięciu zespołów zaporowo-upustowych oraz budowę Stacji Ochrony Katodowej na terenie ZZU Kuźmina.

Jak powiedział A. Zawartko, budowa była prowadzona w niezwykle trudnym terenie, w Bieszczadach, gdzie różnica wzniesień na niewielkich odcinkach przekraczała 100 m. Instalacja została włączona do istniejącego gazociągu granica państwa – Maćkowice.

Reklama

Kilka dni temu Gaz-System otrzymał pozwolenie na użytkowanie dla nowego 72-kilometrowego gazociągu. Decyzję wydał Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Rzeszowie. Jest to pierwszy oddany do eksploatacji gazociąg w ramach Korytarza Północ – Południe na terenie Oddziału Gaz-System w Tarnowie.


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama