Reklama

Gdzie siedzą nasi? Przewodnik po sejmowych ławach

19/01/2020 14:03

Kuchciński najbardziej na prawo i najbliżej władzy. Schmid-Rodziewicz też blisko, ale w tylnym rzędzie. Pamuła gdzieś z tyłu, Chrzan najbliżej centrum i podobnie jak Rząsa na wylocie. Kasprzak za Kosiniakiem-Kamyszem i Kukizem, ale i tak w forpoczcie. Jeśli zastanawialiście się państwo, jakie miejsce w Sejmie, a dokładnie na sali obrad, zajmują nasi parlamentarzyści, już nie musicie. Stworzyliśmy krótki przewodnik: kto gdzie siedzi.

Rozkład miejsc na sali obrad budynku Sejmu RP na Wiejskiej był przedmiotem burzliwego sporu w listopadzie ubiegłego roku. Wówczas chodziło o to, kto zasiądzie obok kogo i dlaczego Koalicja Obywatelska nie chce być tak bardzo na lewo, a Konfederacja za mało na prawo i w ogóle z tyłu. Równie ciekawe, co usadzenie sejmowych frakcji, jest też wyznaczenie miejsc poszczególnym posłom. Wiadomo, że te najbardziej gorące miejsca tuż przed mównicą zajmują liderzy partii i klubów, tuż za nimi siadają ich najbliżsi współpracownicy, a dalej... Cóż, pozycja w dalszych rzędach[paywall] nie zawsze odzwierciedla status danego posła w hierarchii ugrupowania, ale jakieś pojęcie o nim daje. Dla przykładu lider Zjednoczonej Prawicy J. Kaczyński zajmuje miejsce 473. Bliżej mównicy usiąść się nie da. Do tego J. Kaczyński na wyciągnięcie ręki ma loże dla członków rady ministrów i otoczony jest zaufanymi osobami – siedzą obok niego M. Błaszczak i R. Terlecki. Ciekawostką może być natomiast fakt, że K. Sobolewski, startujący wprawdzie z listy rzeszowskiej, od lat mieszkający w Warszawie, ale pochodzący z podradymiańskich Piasków, siedzi zaledwie dwa rzędy dalej, tuż przy głównej arterii prowadzącej do mównicy. Jak w tej układance wypadają pozostali posłowie naszego regionu? Przeróżnie.

Opozycja to tu, to tam

W sumie w podobnej sytuacji znajduje się jeden z dwóch naszych opozycyjnych rodzynków Marek Rząsa. Przesmyki poseł Koalicji Obywatelskiej zajmuje miejsce numer 144. Siedzi wprawdzie przy jednym z 5 przejść prowadzących bezpośrednio z ław poselskich do podwyższenia dla mówców, ale nie ma co ukrywać – bliżej mu do wyjścia niż do mównicy. Pozycja drugiego opozycyjnego posła jest nieco bardziej eksponowana. Politycy koalicji PSL-Kukiz wcinają się klinem pomiędzy PiS i KO. Aby łatwiej to zobrazować, odnotować trzeba, że z tej formacji w I rzędzie siedzi tylko W. Kosiniak-Kamysz, w drugim P. Kukiz i U. Pasławska, w rzędzie III i IV ugrupowania mają kolejno 2 i 3 posłów, a tuż za nimi w rzędzie V zasiada nasz parlamentarzysta weteran M. Kasprzak rodem z Ostrowa. Najbliższe posiedzenie Sejmu zaplanowane zostało na 22 i 23 stycznia. Jeśli zechcą państwo śledzić transmisje obrad i poszukać na sali posłów z naszego regionu, sprawdzić, czy na posiedzenie dotarli i co na nim robili, ten przewodnik może się okazać pomocny.


Bartłomiej Pacek
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    piotrek.rudi_772 2020-01-19 15:30:15

    W następnych numerach dowiedzą się Państwo (czyt. czytelnicy) co "siedzący w hełmie yy... znaczy się w Sejmie: nr 20/2020 -  Zrobili dla miasta Przemyśla.nr 21/2020 -  Chcą zrobić w tym roku dla Przemyśla.nr 22/2020 - Dlaczego w 2021 chcą opuścić na stałe Polskę?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    kon - niezalogowany 2020-01-19 17:42:31

    Jeden a nich siedzial  najwyzej ale spadl ! Latal za wysoko i nie placil ! ha ha ha

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    kasander - niezalogowany 2020-01-19 19:21:07

    Teraz widać - jak durni muszą być wyborcy Podkarpacia skoro takiego oszusta mimo to wybrali na swojego  przedstawiciela?!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama