Pruchnik ma szczęście do wysoko postawionych funkcjonariuszy policji. Tam urodził się zamordowany 25 czerwca 1998 r. nadinspektor Marek Papała – Komendant Główny Policji w latach 1997 – 1998. Stamtąd pochodzi nadinspektor Henryk Moskwa, który kilka dni temu przeszedł na emeryturę, a był komendantem wojewódzkim policji w Rzeszowie. Warto wiedzieć, że policyjny nadinspektor to jak generał w wojsku.
– Pana służba zawsze była potwierdzeniem pańskich wysokich kwalifikacji, profesjonalizmu i doświadczenia, a współpraca z panem była prawdziwą przyjemnością, na najwyższym poziomie – tymi słowami marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl pożegnał odchodzącego na emeryturę nadinspektora H. Moskwę.
Po ponad trzyletniej służbie[paywall] były komendant wojewódzki policji w Rzeszowie przeszedł w stan spoczynku. W skromnych ze względu na pandemię uroczystościach, oprócz W. Ortyla, udział wzięła także wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.
– Dziękuję za to, że praca w policji nie była dla pana jedynie wypełnianiem służbowych obowiązków, a wielką pasją. Dzięki pańskiej służbie mieszkańcy Podkarpacia mogą dziś czuć się bezpieczniej, mając nadzieję na spokojne życie bez przestępstw, przemocy i aktów agresji – dodał marszałek województwa.
– Podkarpacie jest dziś miejscem bezpiecznym. Może się poszczycić jednym z najniższych wskaźników przestępczości w kraju. Odnotowujemy znaczący spadek przestępczości kryminalnej. Zwiększa się skuteczność walki z przestępczością ekonomiczną i narkotykową, poprawia się także bezpieczeństwo na drogach – powiedział.
W lipcu 2019 r. komendant wojewódzki policji w Rzeszowie nadinsp. H. Moskwa odebrał z rąk prezydenta Polski Andrzeja Dudy nominację generalską. Uroczystość ta odbyła się podczas Centralnych Obchodów Święta Policji w Warszawie.
Nadinspektor Henryk Moskwa urodził się w 1973 r. w Pruchniku. Jest absolwentem wydziału prawa i administracji Wyższej Szkoły Prawa i Administracji. We wrześniu 1992 r. rozpoczął służbę w policji i naukę w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie.
Po jej ukończeniu w 1996 r. trafił do pionu kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Jarosławiu. Z tą jednostką związał swoje zawodowe życie. Najpierw pracował jako asystent i specjalista, potem zajmował stanowiska kierownicze. W latach 2007 – 2015 był naczelnikiem wydziału kryminalnego, od 2015 r. zastępcą komendanta powiatowego w Jarosławiu, a od stycznia 2016 r. komendantem powiatowym policji w Jarosławiu.
W grudniu 2017 r. objął stanowisko komendanta wojewódzkiego policji w Rzeszowie.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Dla normalnych ludzi to jest normalne, dla ninormalnych jest przejście na emeryturę gdy człowiek już na nic nie ma siły. Jeszcze ci coś wytłumaczyć ?
Każdy układa swoje życie, po swojemu.
Inspektor to inspektor nigdy nie będzie generałem, bardziej kojarzy się z branżą budowlaną. Wojsko zawsze było i jest górą.
48 letni emeryt.Czy to normalne?
Dla normalnych ludzi to jest normalne, dla ninormalnych jest przejście na emeryturę gdy człowiek już na nic nie ma siły. Jeszcze ci coś wytłumaczyć ?
... było się uczyć - Rodaku drogi