– Prawo i Sprawiedliwość jest gotowe na referendum w sprawie likwidacji gimnazjów, ale pod wnioskiem musiałoby się podpisać przynajmniej milion jego przeciwników – stwierdził szef sztabu PiS i wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski. Wygląda na to, że los gimnazjów wcale nie jest przesądzony.
Po przejęciu władzy w Polsce jedną z najczęściej postulowanych przez polityków PiS-u reform jest ta związana z reformą oświaty. Najważniejszym punktem rewolucji byłaby likwidacja gimnazjów i powrót do systemu ośmioklasowej podstawówki i czteroletniego liceum. W podstawówce możliwe byłoby też wydłużenie edukacji wczesnoszkolnej z trzech do czterech lat. W miarę upływu czasu impet tych zamierzeń jest jednak wyhamowywany. Dlaczego? Powodów jest kilka. Pierwszy to zdecydowany sprzeciw związków nauczycielskich, które mówią o obronie miejsc pracy. – Nie zgadzamy się na likwidację gimnazjów. Taka zmiana jest niepotrzebna, bo te placówki dobrze funkcjonują i osiągają wyniki w nauce – powiedział prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz[paywall].
Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez ZNP wśród 71 tys. 467 nauczycieli, blisko 90 procent z nich uważa, że likwidacja gimnazjów nie usunie problemów wychowawczych z młodzieżą, na które powołują się autorzy reformy.
Związkowi wtórują dyrektorzy niemal wszystkich polskich gimnazjów, którzy nie wyobrażają sobie współczesnych nastolatków uczących się w jednym miejscu z maluchami. W większości przeciwne są władze samorządowe, bo niektóre gminy po wprowadzeniu gimnazjów zlikwidowały część szkół podstawowych. Niechętne pozostają także organizacje pozarządowe i kościelne prowadzące gimnazja w całej Polsce. Bo gdyby rząd chciał doprowadzić do końca swój pomysł, musiałby zamknąć też gimnazja katolickie. Ze środowisk kościelnych do resortu edukacji płyną ogromne głosy niezadowolenia.
W Polsce działa ponad 600 szkół katolickich (200 to gimnazja). Uczy się w nich ok. 60 tys. uczniów. Przybywa ich mimo niżu demograficznego. Około dwóch trzecich szkół prowadzą diecezje, parafie lub zgromadzenia zakonne. Pozostałe należą do stowarzyszeń i fundacji, wśród których jednym z największych jest Katolickie Stowarzyszenie Wychowawców. Tylko ok. jedna trzecia katolickich szkół ma charakter szkół publicznych, w których rodzice nie muszą płacić czesnego.
W czasie debaty o gimnazjach, którą w grudniu ub.r. przeprowadził ZNP, prezes związku S. Broniarz stwierdził, że Episkopat Polski będzie po stronie gimnazjów. – Chodzi przecież nie tylko o szkoły katolickie, ale też tysiące katechetów zatrudnionych w placówkach publicznych. To nauczyciele zagrożeni utratą pracy. Nie sądzę, by hierarchom kościelnym się to spodobało – powiedział.
Jak poinformowała minister edukacji Anna Zalewska, decyzje w tej sprawie zapadną w czerwcu br. W reformach MEN ma wspierać zespół ekspertów, który najprawdopodobniej będzie liczyć ponad 400 osób. Jednym z wariantów jest zachowanie gimnazjów i wydłużenie liceów o rok.
Jakie zmiany są już pewne? Obecnie MEN pracuje nad dwiema ustawami: zmianami w Karcie nauczyciela, zakładającymi m.in. likwidację godzin karcianych oraz nad projektami likwidującymi sprawdzian szóstoklasisty, a także przepisami, które pozwoliłyby się odwołać od wyników matur.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.PISoBolszewickie miernoty jakoś w kampanii wyborczej nie wspominali o referendum tylko wpychali kiełbache ciemniakom.Jak myślicie dlaczego nie można tego przegłosować nocą aby pałacowy oszust klepną to rano ?
Bardzo dobrze. Gimnazja powinny zostać!
Obawiam się, że wynik referendum może być niekorzystny dla gimnazjum.
glosowalo sie na PIS bo mieli gimnazja zlikwidowac i co?
Gimnazja powinny nadal funkcjonować, powinno się tylko zmienić programy nauczania i zmniejszyć liczebność klas. Nauczycielka i matka gimnazjalistki
NIE DLA LIKWIDACJI GIMNAZJÒW!!!
PISoBolszewickie miernoty jakoś w kampanii wyborczej nie wspominali o referendum tylko wpychali kiełbache ciemniakom.Jak myślicie dlaczego nie można tego przegłosować nocą aby pałacowy oszust klepną to rano ?
Bardzo dobrze. Gimnazja powinny zostać!
Gimnazja muszą zostać!!!