Reklama

Gimnazjum nr 2 zostaje na Ratuszowej

Przyszedł kres niepewności grona pedagogicznego Gimnazjum nr 2 im. Świętej Królowej Jadwigi w Przemyślu. Szkoła pozostaje na razie tam, gdzie mieściła się przez kilkanaście lat.

Słuszne pretensje nauczycieli i rodziców uczniów o brak klarownej wizji ze strony organu nadzorującego – czyli władz miasta – co do ich dalszego losu zaowocowały m.in. listem otwartym rady pedagogicznej i rady rodziców do przemyskich radnych. Gromy spadły przede wszystkim na przewodniczącego Komisji Oświaty Rady Miasta Przemyśla Adama Łozińskiego (PiS). W piśmie sprzeciwili się absurdalnemu – ich zdaniem – pomysłowi przeniesienia tegoż gimnazjum do budynku, w którym mieści się Gimnazjum nr 3 przy ulicy Łukasińskiego, którego autorem był wspomniany A. Łoziński.

„(...) Rok szkolny się za tydzień skończy. Nauczyciele nie wiedzą, gdzie będą uczyć, rodzice nie wiedzą, gdzie będą posyłać swoje dzieci, dzieci nie znają drogi do swojej nowej szkoły (...)” – napisali w liście. Ich zdaniem jedynym rozsądnym wyjściem jest przyłączenie do Zespołu Szkół Elektronicznych i Ogólnokształcących w Przemyślu.

Za opinią PiS-u
Stanowisko w tej sprawie zajęły przemyskie struktury Prawa i Sprawiedliwości. Ich zdaniem najlepszym rozwiązaniem byłoby pozostawienie placówki w jej obecnej siedzibie przy ulicy Ratuszowej. „(...) Jest to bowiem budynek ulokowany w centrum miasta, typowo szkolny, z salą gimnastyczną. Można by jednocześnie już teraz latem adaptować niewykorzystywane pomieszczenia, aby przenieść do nich niektóre wydziały urzędu miasta. W ten sposób uczniowie z rejonu nadal mieliby blisko do szkoły, a sala przez cały czas pełniłaby swoją funkcję. W Przemyślu brakuje przecież sal gimnastycznych (...). Włączenie Gimnazjum nr 2 do Zespołu Szkół Elektronicznych i Ogólnokształcących przy ulicy Kilińskiego spowodowałaby w ciągu najbliższych lat konieczność likwidacji Gimnazjum nr 3. Co wówczas stanie się z dużym, w pełni wyposażonym, zadbanym budynkiem przy ulicy Łukasińskiego? Gdzie znajdą pracę zwolnieni nauczyciele i pracownicy? Ponadto w sytuacji, gdy zmniejsza się liczbę oddziałów w I Liceum Ogólnokształcącym oraz w II Liceum Ogólnokształcącym, nie ma argumentów za wzmacnianiem innej ponadgimnazjalnej szkoły ogólnokształcącej (...)” – czytamy w oświadczeniu.
Prezydent miasta Robert Choma dopiero 19 czerwca (!) złożył wniosek do przewodniczącego rady miejskiej w sprawie zwołania sesji nadzwyczajnej, która miała dotyczyć przyszłości Gimnazjum nr 2. Tydzień później, 26 czerwca br., wniosek jednak wycofał. – Z dodatkowych informacji uzyskanych w Biurze Prawnym Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie i w świetle nowej linii orzecznictwa podjęcie uchwały w sprawie zmiany siedziby szkoły, jak i włączenie jej do zespołu może skutkować rozstrzygnięciem nadzorczym wojewody i uznaniem uchwały za nieważną. Szkoła pozostaje więc w swojej siedzibie, ewentualne zmiany przeprowadzane w trybie przekształcenia mogą zostać wprowadzone dopiero w przyszłym roku – poinformował rzecznik prasowy przemyskiego magistratu Witold Wołczyk.


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości