Ponad 5 mln zł województwo podkarpackie otrzymało w br. na usuwanie skutków klęsk żywiołowych, z którymi mieliśmy do czynienia w latach 2024 i 2025. Taką informację podała podczas konferencji prasowej wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul. Pieniądze otrzyma pięć gmin, w tym gmina Pawłosiów w powiecie jarosławskim.
Wojewoda podkarpacki wyjaśniła, że części zadań zaplanowanych do realizacji w 2025 r. nie udało się wykonać w poprzednim roku ze względu na procesy technologiczne czy uzyskanie decyzji administracyjnych. Zostaną one zrealizowane do końca br.
– To właśnie na ten cel otrzymaliśmy środki w wysokości 5 milionów 244 tysięcy 538 złotych z rezerwy celowej budżetu państwa. Zostały one przyznane przez ministra spraw wewnętrznych i administracji Marcina Kierwińskiego. Wszyscy samorządowcy, którzy złożyli poprawne wnioski, otrzymali wsparcie
Reklama
– podkreśla T. Kubas-Hul.
Wśród gmin, które złożyły w br. wnioski jest gmina Pawłosiów. Otrzymała 1 mln 132 tys. 240 zł. Na sześć inwestycji – remonty dróg i przepustów. Oprócz niej na liście znalazły się gminy: Iwierzyce, Tarnowiec, Świlcza i miejska Dynów.
Skala zniszczeń w latach 2024 – 2025 była znaczna. W 2025 r. powódź błyskawiczna dotknęła gminę Pawłosiów w powiecie jarosławskim, gdzie w wyniku intensywnych opadów zalanych zostało około 150 budynków mieszkalnych i gospodarczych. Uszkodzona została infrastruktura komunalna. Skutki nawałnicy odczuli mieszkańcy gminy Chłopice, gdzie uszkodzone zostały drogi, boisko sportowe, przepusty.
Łącznie na likwidację skutków klęsk żywiołowych w latach 2024 – 2025 z rezerwy celowej budżetu państwa przyznane zostało dofinansowanie w wysokości 26 mln 267 tys. 311 zł. Do wsparcia zakwalifikowanych zostało 126 zadań.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze