Reklama

Gmina Żurawica zarzuca PWiK-owi nieuczciwą praktykę cenową

13/03/2020 17:42

„Dowolnie kształtujecie cenę jednostkową wody, narzucając ją kontrahentom, którzy są zmuszeni korzystać z Państwa usług” – czytamy w piśmie przesłanym przez władze gminy Żurawica do Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Przemyślu. Zarząd spółki nie zgadza się z takim zarzutem i deklaruje chęć wypracowania porozumienia.

Wprawdzie chodzi o wodę, ale relacje między podprzemyską gminą a miejską spółką mocno się zaogniły. Chodzi o podwyżkę, jaką PWiK zaproponował gminom, do których dostarcza wodę. 30 grudnia wójtowie z Żurawicy, Krasiczyna i Przemyśla zostali powiadomieni, że cena kubika wzrośnie o złotówkę (w przypadku gm. Żurawica z 3,02 do 4,02 zł). O tej sprawie pisaliśmy w numerze 3 Życia Podkarpackiego.

 

Odesłali fakturę

Władze gminy Żurawica nie godzą się z takim działaniem PWiK-u. Na początku lutego wójt Tomasz Szeleszczuk odesłał prezesowi spółki fakturę za styczeń i zażądał[paywall] naliczenia należności według wcześniejszych stawek. Stwierdził, że gmina nie podpisała aneksu do umowy, dlatego stosowanie nowych taryf nie ma podstaw prawnych.

Reklama

Poprosił też o podjęcie negocjacji w kwestii ustalenia ceny oraz wprowadzenia 6-miesięcznego termin wcześniejszego informowania o wprowadzeniu podwyżek. Jest to bowiem okres niezbędny do ewentualnego wprowadzenia nowych taryf dla mieszkańców. Obecnie gminne przedsiębiorstwo wodociągowe musi we własnym budżecie znaleźć pieniądze na pokrycie różnic.

Jeszcze mocniej zostało sformułowane pismo z 27 lutego. „W chwili obecnej wykorzystujecie Państwo pozycję monopolisty na rynku. Dowolnie kształtujecie cenę jednostkową wody, narzucając ją kontrahentom, którzy są zmuszeni korzystać z Państwa usług. Takie działanie należy ocenić jako nieuczciwą praktykę cenową poprzez narzucenie nadmiernie wygórowanej ceny bez przesłania jakiejkolwiek kalkulacji uzasadniającej taką wysoką podwyżkę” – napisał z upoważnienia wójta Ryszard Kostelecki, sekretarz gminy.

Reklama

 

Będą rozmawiać

– Nie mamy swojego ujęcia wody, które byłoby wystarczające do zaspokojenia potrzeb wszystkich mieszkańców, stąd musimy korzystać z oferty PWiK-u. Działania tej spółki skłaniają nas jednak do tego, żebyśmy rozwijali i budowali własne ujęcia wody. Proponowane ceny są narzucane z pozycji monopolisty. Prędzej czy później to mieszkańcy będą obciążeni tymi podwyżkami – mówi nam Tomasz Szeleszczuk.

Zarząd PWiK nie zgadza się z zarzutem prowadzenia działań monopolistycznych. – Jestem i byłem zainteresowany dobrą współpracą z wszystkimi gminami. Obecnie PWiK jest w kontakcie z panem wójtem i deklaruję chęć wypracowania porozumienia. Po zakończeniu rozmów będzie można więcej powiedzieć na ten temat – mówi prezes zarządu PWiK Mariusz Kwaśny.

Na owocne rozmowy liczy wójt. – Korzystamy z usług PWiK-u i oczywiście musimy za dostarczoną wodę zapłacić. Należy jednak wypracować jakieś porozumienie. Do tej pory spółka nie była gotowa do ustępstw, a negocjacje na tym polegają, że jedna i druga strona trochę ustępuje – mówi.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Przemyśl-my - niezalogowany 2020-03-13 21:10:01

    Sory, ale w Przemyślu płacimy 10,41zł./m3 oczywiście z odprowadzeniem nieczystości. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Kuśman - niezalogowany 2020-03-13 21:55:57

    Władze gminy Żurawica są w błędzie lub niewiedzy,gdyż mamy swoje ujęcie wody.Jest ono wystarczające do zaspokojenia potrzeb wszystkich mieszkańców, całej gminy. Jest to ujęcie wody w Wyszatycach !

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    G - niezalogowany 2020-03-14 06:26:47

    Gmina Orły a mieszkańcy przy własnej wodzie płacą  3.52 od 2018 roku.. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama