Plany stworzenia kompleksu wodno-rekreacyjnego nad zbiornikiem w Gniewczynie Łańcuckiej w gminie Tryńcza zrodziły się jeszcze w 2015 r. Tyle, że brakowało pieniędzy i trzeba je było odłożyć na półkę. Do czasu... Kilkanaście dni temu władze gminy Tryńcza ogłosiły przetarg na tę inwestycję w formule „zaprojektuj i wybuduj”.
W połowie czerwca 2015 r. zbiornik wodny w Gniewczynie Łańcuckiej służył jako miejsce do pozyskiwania kruszywa na budowę pobliskiej autostrady. Wówczas zrodził się pomysł, aby po zakończeniu eksploatacji wykorzystać go dla potrzeb rekreacji.
Według planów wójta gminy Tryńcza Ryszarda Jędrucha miał powstać zagospodarowany zalew o powierzchni 30 ha.
Akwen miał być urządzany w latach 2016 – 2017. Został wówczas[paywall] opracowywany nawet wstępny projekt, którego autorem była firma TJF Investments.
Według niego centralne miejsce miała zająć plaża. Projekt zakładał także powstanie m.in. brodzika dla dzieci o głębokości 40 cm, strefy dla uczących się pływać o głębokości do 120 cm i strefy dla umiejących pływać o głębokości do 4 m.
Zalew miał być otoczony ścieżkami rowerowymi, w pobliżu miały być stworzone boiska do siatkówki plażowej, przystań dla kajaków i rowerów wodnych. Niestety, ze względu na brak pieniędzy projekt odłożony został na półkę, ale nie wyrzucony do kosza.
Po 8 latach, dzięki dofinansowaniu z Programu „Polski Ład” w wysokości 9,5 mln zł, jakie gmina Tryńcza otrzymała właśnie na ten projekt, marzenia o tym jakże potrzebnym na tamtym terenie kompleksie marzenia.
Niedawno władze gminy Tryńcza ogłosiły przetarg na budowę kompleksu w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Obecnie gmina dysponuje już programem funkcjonalno-użytkowym planowanej inwestycji. Opracowała go za 50 tys. zł firma projektowa San-Proj z Przeworska.
Teren przeznaczony pod zagospodarowanie podzielono na cztery strefy.
Pierwsza to budynek gastronomiczny z zapleczem socjalnym, parking z drogą dojazdową i miejscami postojowymi, plac zabaw, boiska do piłki plażowej, kąpielisko z wydzielonymi miejscami dla różnych grup wiekowych (brodzik dla dzieci, strefa dla osób nieumiejących pływać, strefa dla osób umiejących pływać), plaża, wiaty, wyspa z wieżą widokową, ławkami, stojakami na rowery, koszami, podświetlane molo.
Strefa druga to: skatepark, park linowy, utwardzenie pod scenę i zadaszoną widownię, wiaty, teren zielony ze ścieżką pieszo-rowerową.
Trzecia strefa to: pole namiotowe z miejscami dla kamperów, alejki komunikacyjne, ścianki wspinaczkowe oraz budowa budynku magazynowego do przechowywania sprzętu wodnego po sezonie.
Wreszcie strefa czwarta zakłada powstanie domków rekreacyjnych, drugiego placu zabaw, parkingu z drogą dojazdową oraz ciągu pieszo-jezdnego i chodników.
Docelowo cały teren zostanie ogrodzony, oświetlony i objęty monitoringiem. Trzy ostatnie strefy to na razie dalsza przyszłość. Obecnie gminie zależy przede wszystkim na zrealizowaniu elementów pierwszej strefy.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze