Reklama

Godnie a ciekawie – w stulecie śmierci bpa Józefa Sebastiana Pelczara

09/12/2024 16:39

Kiedy na początku XX w. bp Józef Sebastian Pelczar, świeżo upieczony biskup przemyski, przemawiał na posiedzeniu Sejmu Krajowego we Lwowie, nawoływał do zgody narodowej i współpracy nie tylko pomiędzy Polakami, ale i wszystkimi mieszkańcami Galicji. O tym, że zgoda buduje, mogli się przekonać wszyscy ci, którzy 29 listopada w I LO im. J. Słowackiego w Przemyślu uczestniczyli w konferencji naukowej „W profesorskiej todze i biskupiej piusce – Józef Sebastian Pelczar w stulecie śmierci”. Organizatorami wydarzenia byli: I LO (szkoła, w której Pelczar zdał maturę w 1860 r.), Towarzystwo Przyjaciół Nauk (którego był członkiem i propagatorem) oraz Wyższe Seminarium Duchowne w Przemyślu (którego był wychowankiem, profesorem i opiekunem), a ich zgodna i harmonijna współpraca spotkała się z dużym odzewem ze strony zainteresowanych.

Podczas obrad postawiono nacisk na ukazanie Pelczara jako człowieka czynu, który swoje umiejętności, doświadczenie, wiedzę i energię potrafił wykorzystać do przekształcania świata – bliższego i dalszego. Poszczególni prelegenci (z których połowa pochodziła z Krakowa) pokazali go jako reformatora Wydziału Teologicznego UJ, posła na Sejm, podróżnika, znawcę łaciny, inspiratora badań naukowych i ratowania zabytków w diecezji. Osobną sesję poświęcono Pelczarowi w kontaktach z ludźmi – świeckimi i duchownymi. Wielokrotnie poruszane było znacznie wiedzy i nauki oraz tworzenie środowiska intelektualnego, które dla Pelczara były kluczowe w podnoszeniu poziomu życia ludzi oraz ich religijności.

Naturalnie, postać tak złożona, wielowątkową i aktywna ma swoją obfitą literaturę i jest znana, m.in. w naszej diecezji i w Krakowie – trudno zatem było wyczerpać temat. Chodziło o zaakcentowanie paru nowych interpretacji. Najważniejsze, że nie udało się wyczerpać publiczności, która licznie zgromadziła się w auli im. Pelczara; co więcej, zasygnalizowane wątki pobudzały do interesujących rozmów kuluarowych podczas przerw przy ciastku i kawie.

Reklama

Goście, goście

To, że postać J.S. Pelczara, pomimo stu lat, które upłynęły od jego śmierci, wciąż potrafi inspirować, świadczą liczni goście. W obradach uczestniczyły delegacje uczniów, kleryków oraz sióstr sercanek z matką generalną Olgą Podsiadną, abp Adam Szal (honorowy patron wydarzenia) i liczne grono księży, wiceprezydent Krzysztof Majcher, a także dyrektorzy zaprzyjaźnionych instytucji oraz wielu czcicieli świętego Biskupa. Dyrektor Aneta Bednarczyk, debiutująca w roli organizatorki wydarzenia na taką skalę, pokazała, że wspaniale wpisuje się w tradycje, które wytyczyli jej poprzednicy. Należy trzymać za nią kciuki, bo przed szkołą wielkimi krokami zbliża się jubileuszu 400-lecia założenia, a i remont budynku, który choć piękny, to wymaga zdecydowanie bardziej zadecydowanych działań niż do tej pory. Oby Święty Absolwent pomógł pani dyrektor w zdobywaniu zrozumienia wśród władz miasta i wśród sponsorów.

Reklama

Tomasz Pudłocki

 

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama