Reklama

Gospodynie z Krasiczyna będą reprezentować Podkarpacie w finale ogólnopolskim „Bitwy Regionów”!

Trzynaście pań tworzących Koło Gospodyń Wiejskich w Krasiczynie nie posiada się ze szczęścia. Po sukcesie w etapie powiatowym konkursu „Bitwy Regionów” w Łopuszce Małej i awansie na kolejny szczebel zmagań kulinarnych udało im się zająć 1. miejsce w rozstrzygnięciu wojewódzkim. A to oznacza, że to właśnie gospodynie z Krasiczyna w powiecie przemyskim będą reprezentować Podkarpacie w finałowym konkursowym starciu!

„Bitwa Regionów” to ogólnopolski konkurs kulinarny, w którym reprezentacje kół gospodyń wiejskich z całej Polski przygotowują regionalną potrawę w oparciu o własną recepturę i rodzime produkty. Gospodynie z Krasiczyna radzą sobie w nim całkiem nieźle już od kilku lat. Trzy lata temu w etapie powiatowym zajęły trzecie miejsce, dwa lata temu – miejsce drugie, a w tym roku – pierwszą lokatę. Ten sukces zagwarantował im start w etapie wojewódzkim konkursu, który odbył się 28 lipca, w ramach XXVIII Targów Turystyki, Leśnictwa i Produktu Lokalnego „Agrobieszczady 2024”  w Lesku.

Atmosfera rywalizacji dodawała uczestniczkom energii i motywacji do stworzenia jak najlepszej wersji swojego popisowego dania. W przypadku KGW w Krasiczynie był to comber jagnięcy z kozim serem, podany na kaszy pęczak z borowikami, w towarzystwie sosu miętowego i surówki z pora.

Reklama

Ten wybór okazał się strzałem w dziesiątkę, bo spośród sześciu kół startujących w etapie wojewódzkim to właśnie tę potrawę wskazano jako najlepszą. Damska ekipa z Krasiczyna wyprzedziła KGW w Judaszówce, które zajęło 2. lokatę i Stowarzyszenie Razem dla Wrzaw we Wrzawach, któremu przyznano 3. miejsce na podium. Panie odebrały czek na kwotę 5 tys. zł i przepustkę do finałowej rywalizacji planowanej jesienią. Tam również zaserwują jurorom swoje popisowe danie, które jak dotąd je nie zawiodło[paywall].

Reklama

– Staramy się korzystać z domowych, starych tradycyjnych receptur, które delikatnie modyfikujemy. Z wygranej wojewódzkiej jesteśmy ogromnie zadowolone. To dla nas wielka radość! Włożony wysiłek się opłacił, z czego bardzo się cieszymy – komentuje na gorąco przewodnicząca KGW w Krasiczynie Magdalena Błachut.

– Tym bardziej, że w eliminacjach powiatowych wzięło udział 131 kół, więc musiałyśmy mocno powalczyć, żeby się wybić – dodaje.

Szczęśliwa „13”

Koło w Krasiczynie tworzy obecnie 13 pań – w różnym wieku i o różnej profesji. Najstarsza ma 52 lata, najmłodsza – 23. Łączy je pasja, talent kulinarny i chęć działania na rzecz lokalnej społeczności.

Reklama

– Działamy od 2018 roku, więc jesteśmy kołem z niewielkim stażem, ale mamy głowę pełną pomysłów i nie brakuje nam zapału. Tym bardziej, że kła gospodyń przezywają obecnie renesans. Tylko na terenie naszej gminy działa ich blisko 10 – opowiada Magdalena Błachut.

Gospodynie z Krasiczyna na finał jadą z pozytywnym nastawieniem. – Czy po wygraną? Miejmy nadzieję – śmieje się przewodnicząca koła. Trzymamy zatem kciuki i życzymy przedstawicielkom naszego regionu sukcesu!

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 01/08/2024 16:20
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama