Reklama

Groźna bakteria w szpitalach. Dotarła również do nas

13/02/2018 20:00

W szpitalach w całej Polsce pacjentów atakuje bakteria odporna na antybiotyki. Przypadki zachorowań odnotowano również na Podkarpaciu.

Bakterię o nazwie New Delhi (NDM) po raz pierwszy stwierdzono w roku 2010 u pacjenta hospitalizowanego w Szwecji po powrocie z Indii. To stolicy tego kraju zawdzięcza ona swoją nazwę. W Polsce pierwszy przypadek zarażenia odnotowano[paywall] w roku 2011 u pacjenta, który przebywał w Kongo. Od roku 2016 notowany jest w Polsce gwałtowny wzrost liczby  pacjentów, którzy ulegli zakażeniu lub kolonizacji pałeczkami tej bakterii.

Można być nosicielem New Delhi i nawet o tym nie wiedzieć. Dla osób zdrowych nie stanowi ona zagrożenia, a organizm sam ją zwalcza. Niebezpieczna może się okazać dla tych, którzy mają osłabione organizmy z powodu innych chorób lub są po zabiegach operacyjnych. Stąd właśnie zachorowalność odnotowuje się w szpitalach czy domach opieki społecznej. New Delhi może prowadzić do zakażenia dróg moczowych, zapalenia płuc, pęcherza moczowego albo zakażenia ran.

Reklama

– W związku z masowym stosowaniem antybiotyków w medycynie, weterynarii oraz rolnictwie drobnoustroje wytworzyły mechanizmy uniemożliwiające skuteczne stosowanie ich. Pojawiły się szczepy wielolekooporne, szczególnie groźne dla osób z obniżoną odpornością, a wśród nich pałeczki jelitowe z rodziny Enterobacteriaceae wytwarzające  karbapenemazy (CPE)  – mówi dr Adam Sidor, Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

– W województwie podkarpackim w roku 2017 odnotowano dwa przypadki NDM, które zostały zawleczone z innych województw, zaś w roku bieżącym wystąpiło ognisko zakażenia szpitalnego wywołane szczepem Klebsiella pneumoniae OXA-48 – informuje A. Sidor.

W związku ze stwierdzeniem występowania CPE na terenie Podkarpacia, 7 lutego Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny powołał  regionalny zespół ds. ograniczani rozprzestrzeniania CPE. W skład zespołu weszli przedstawiciele Państwowej Inspekcji Sanitarnej, przedstawiciel Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, konsultanci wojewódzcy w dziedzinie chorób zakaźnych, epidemiologii,  pielęgniarstwa epidemiologicznego oraz mikrobiologii.
pb
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Salowy - niezalogowany 2018-02-14 05:55:58

    To nie dotyczy szpitala w Przemyślu bo tam zarazki nie mają się już czego czepiać.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości