Są pierwsze efekty prac Zespołu ds. utworzenia bulwarów nad Sanem. Wstępna koncepcja zostanie przedstawiona prezydentowi i radnym, i jeśli zyska akceptację, być może już w tym roku rozpoczną się prace projektowe.
Zespół został powołany w lipcu 2019 r., a w 22 stycznia br. jego skład został poszerzony z 9 do 12 osób. W jego skład wchodzą radni rady miejskiej wszystkich klubów oraz pracownicy wydziałów: gospodarki komunalnej i ochrony środowiska, geodezji i gospodarki nieruchomościami, architektury, inwestycji i funduszy zewnętrznych oraz Biura Rozwoju Miasta Przemyśla.
Do tej pory zespół szukał pomysłów na zagospodarowanie terenu położonego wzdłuż prawego brzegu Sanu (od strony Wyb. Piłsudskiego) pomiędzy kładką pieszo-rowerową a mostem kolejowym. Jest to odcinek liczący ok. 800 m długości i ok. 3,25 ha powierzchni.
To miejsce, które[paywall] mimo swojej obecnej „dzikości” jest chętnie odwiedzane przez ludzi w każdym wieku. Ostateczny projekt ma poprawić estetykę tego miejsca, ułatwić wypoczynek, a jednocześnie wyeksponować walory przyrodnicze tego miejsca. – Bulwary nad Sanem będą pełnić funkcje rekreacyjne, komunikacyjne, społeczne i reprezentacyjne przez cały rok. Jednocześnie, nowe zagospodarowanie tego terenu nie osłabi ochrony przeciwpowodziowej – zapowiada radny Paweł Zastrowski (KO), który przewodniczy pracom zespołu.
Jakie są efekty dotychczasowych prac? Nad Sanem mają stanąć siedziska, ławy i meble betonowe ze szlifowanego betonu architektonicznego, hamaki miejskie, siedziska, leżaki, żagle przeciwsłoneczne i lampy słoneczne, stojaki dla rowerów, strefy rekreacji oddzielające fragmenty ścieżki rowerowej od pieszej i elementy dekoracyjne.
Bulwary będą dostępne dla osób niepełnosprawnych i mają w rozsądny sposób łączyć współczesność z historią. – Podstawowym elementem założenia jest trasa piesza i rowerowa o łącznej szerokości ok. 5 metrów. Realizacja trasy zarówno rowerowej, jak i pieszej, zwiększy atrakcyjność planowanej inwestycji – uważa przewodniczący zespołu.
Na ostatnim posiedzeniu zespołu, które odbyło się 20 lutego, podjęto decyzję o rozszerzeniu obszaru planowania o tereny od kładki rowerowej do ujęcia wody znajdującego się na wysokości stadionu Polonii. P. Zastrowski liczy, że w dłuższej perspektywie uda się połączyć bulwary z parkiem wodnym na „stawikach”. – W ten sposób powstałby atrakcyjny obszar, dzięki któremu mieszkańcy naszego miasta, chcący aktywnie spędzić czas nad wodą, nie musieliby szukać obiektów oddalonych o kilkanaście czy kilkadziesiąt kilometrów od Przemyśla – argumentuje.
Wstępna koncepcja zostanie przedstawiona prezydentowi i radnym, i jeśli zyska akceptację, być może już w tym roku rozpoczną się prace projektowe. Po poprawce zaproponowanej przez klub KO, w budżecie miejskim na ten cel zarezerwowano 60 tys. zł. Przewodniczący zespołu oraz urząd miejski zaznaczają, że są to pieniądze przeznaczone na przygotowanie profesjonalnego projektu, a nie na koncepcję opracowaną przez członków zespołu.
– Nikt z radnych zasiadających w naszym zespole nie pobiera z tego tytułu żadnego wynagrodzenia. Natomiast pracownicy merytoryczni urzędu miejskiego, w tym Biura Rozwoju Miasta Przemyśla, pracują w zespole w ramach wykonywania swoich obowiązków – podkreśla P. Zastrowski.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Pomysł ok... Ale co będzie jak przyjdzie dużą woda o zabierze wszystko??
A gdzie są tam posadzone drzewa w miejsce tych wyciętych, zgodnie z ustawą o ochronie przyrody ?!?YOUTUBE.COM - JAK DRZEWO ZASYSA WODĘ?DRZEWA A ZASOBY WODNE - SZTUKAOCHRONYWOD.PLDRZEWA W MIEŚCIE. PO CO DRZEWA MIESCIE? - EKOLOGIA.PL
Teraz bo nie bedzie bulwar ale SAN ESCOBAR
Będzie to samo co w innych miastach posiadających zagospodarowane bulwary.
Radny wizjoner.dobre ale realnie pan podchodź do swych pomysłów
już 10 lat wstecz powinno to tak wyglądać , przykładem innych miast przez które płyną rzeki..Jedno cieszy młodszy skład rady może troszkę ożywi miasto, a rywalizacja miedzy radnymi różnych maści da pozytywny skutek...
Ciekawe tylko dlaczego w miejscu gdzie biznes prowadzi pewna pani co jej tatuś ma znajomości... Co ciekawe najpierw biznes, a później udogodnienia od miasta... To tylko nasze miasto Przemyśl. Jak nie masz znajomości to robisz bez umowy, za najniższą itp, a jak je masz to miasto pcha Ci w dupę wszystko żeby tylko wspomóc... Szkoda, bo coraz więcej ludzi (już nie tylko młodych) przez to wyjeżdża z miasta. Nadzieja była w nowym prezydencie, ale widać, że stare znajomości mają się dobrze
wuje muje , dzikie węże i palmy a miasto pustoszeje .
Pomysł bardzo dobry, wiele osób korzystałoby z tego typu wypoczynku, w niedzielę zawsze są tłumy osób spacerujących na d Sanem.
Jeśli radny przedstawia pomysł na robienie czegokolwiek w tym mieście to niech jednocześnie poda źródło finansowania lub kosztem czego jego pomysł będzie realizowany. Nie jestem przeciwny bulwarom czy nawet pogłębieniu Sanu aby mogły nim pływać statki wycieczkowe. Tylko krew mnie zalewa jeśli jest bicie piany a w sytuacji finansowej w jakiej znalazło się miasto ten pomysł to właśnie bicie piany.
do Irek,jak to kto sfinasuje? P.Pan Eurobus i spółki Miejskie
Czy na zdjęciu są to te słynne boiska do siatkówki za 30 tys. zł ?
Jaka rywalizacja ? Dobre inicjatywy mozna policzyc na palcach jednej reki, chyba ze bierzesz pod uwage mistrzostwa polski w rzucie telefonem :D
Bardzo dobry pomysł, takie bulwary ożywią ten teren. Malkontentom proponuję przeczytać cały artykuł bo jak czytam te wypociny to mi cycki opadają. Te stawiki tez można by w końcu zagospodarować. Brawa za pomysł. Trzymam kciuki
Jak podobałby się Wam brzeg Sanu, od powiedzmy tarasu do mostu Orląt lub kolejowego, "zrobiony" na wzór np Warszawy https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/QpVktkpTURBXy8wYzhiM2ZiNzhmODRiZjcyYTE3NjQ1ZDcwNzRkOGJiYy5qcGeRkwIAzQHk
wieki temu ciężko było znaleźć wolne miejsce do opalania, teraz ciężko tamtędy przejść, między śmieciami naniesionymi przez wodę i zostawionymi przez "ekologów"
byłoby to miejsce łatwe do uprzątnięcia, bez samosiejek no i przede wszystkim byłby bulwar (bulwarek) z prawdziwego zdarzenia. Warto czasem brać przykład od większych, bogatszych i co tu dużo mówić-kulturalniejszych... pooglądajcie, poczytajcie, wypowiedzcie się - co lepsze - blaszane koniki w Rynku czy ... jakiej wizytówki potrzebujemy
Pomysł ok... Ale co będzie jak przyjdzie dużą woda o zabierze wszystko??
A gdzie są tam posadzone drzewa w miejsce tych wyciętych, zgodnie z ustawą o ochronie przyrody ?!?YOUTUBE.COM - JAK DRZEWO ZASYSA WODĘ?DRZEWA A ZASOBY WODNE - SZTUKAOCHRONYWOD.PLDRZEWA W MIEŚCIE. PO CO DRZEWA MIESCIE? - EKOLOGIA.PL
Teraz bo nie bedzie bulwar ale SAN ESCOBAR