Reklama

Hamaki, leżaki, żagle przeciwsłoneczne. Pomysł na bulwary nad Sanem

26/02/2020 19:51

Są pierwsze efekty prac Zespołu ds. utworzenia bulwarów nad Sanem. Wstępna koncepcja zostanie przedstawiona prezydentowi i radnym, i jeśli zyska akceptację, być może już w tym roku rozpoczną się prace projektowe.

Zespół został powołany w lipcu 2019 r., a w 22 stycznia br. jego skład został poszerzony z 9 do 12 osób. W jego skład wchodzą radni rady miejskiej wszystkich klubów oraz pracownicy wydziałów: gospodarki komunalnej i ochrony środowiska, geodezji i gospodarki nieruchomościami, architektury, inwestycji i funduszy zewnętrznych oraz Biura Rozwoju Miasta Przemyśla.

 

Ponad 3 ha na rekreację

Do tej pory zespół szukał pomysłów na zagospodarowanie terenu położonego wzdłuż prawego brzegu Sanu (od strony Wyb. Piłsudskiego) pomiędzy kładką pieszo-rowerową a mostem kolejowym. Jest to odcinek liczący ok. 800 m długości i ok. 3,25 ha powierzchni.

Reklama

To miejsce, które[paywall] mimo swojej obecnej „dzikości” jest chętnie odwiedzane przez ludzi w każdym wieku. Ostateczny projekt ma poprawić estetykę tego miejsca, ułatwić wypoczynek, a jednocześnie wyeksponować walory przyrodnicze tego miejsca. – Bulwary nad Sanem będą pełnić funkcje rekreacyjne, komunikacyjne, społeczne i reprezentacyjne przez cały rok. Jednocześnie, nowe zagospodarowanie tego terenu nie osłabi ochrony przeciwpowodziowej – zapowiada radny Paweł Zastrowski (KO), który przewodniczy pracom zespołu.

Jakie są efekty dotychczasowych prac? Nad Sanem mają stanąć siedziska, ławy i meble betonowe ze szlifowanego betonu architektonicznego, hamaki miejskie, siedziska, leżaki, żagle przeciwsłoneczne i lampy słoneczne, stojaki dla rowerów, strefy rekreacji oddzielające fragmenty ścieżki rowerowej od pieszej i elementy dekoracyjne.

Reklama

 

Ile kosztują prace zespołu

Bulwary będą dostępne dla osób niepełnosprawnych i mają w rozsądny sposób łączyć współczesność z  historią. – Podstawowym elementem założenia jest trasa piesza i rowerowa o łącznej szerokości ok. 5 metrów. Realizacja trasy zarówno rowerowej, jak i pieszej, zwiększy atrakcyjność planowanej inwestycji – uważa przewodniczący zespołu.

Na ostatnim posiedzeniu zespołu, które odbyło się 20 lutego, podjęto decyzję o rozszerzeniu obszaru planowania o tereny od kładki rowerowej do ujęcia wody znajdującego się na wysokości stadionu Polonii. P. Zastrowski liczy, że w dłuższej perspektywie uda się połączyć bulwary z parkiem wodnym na „stawikach”. – W ten sposób powstałby atrakcyjny obszar, dzięki któremu mieszkańcy naszego miasta, chcący aktywnie spędzić czas nad wodą, nie musieliby szukać obiektów oddalonych o kilkanaście czy kilkadziesiąt kilometrów od Przemyśla – argumentuje.

Reklama

Wstępna koncepcja zostanie przedstawiona prezydentowi i radnym, i jeśli zyska akceptację, być może już w tym roku rozpoczną się prace projektowe. Po poprawce zaproponowanej przez klub KO, w budżecie miejskim na ten cel zarezerwowano 60 tys. zł. Przewodniczący zespołu oraz urząd miejski zaznaczają, że są to pieniądze przeznaczone na przygotowanie profesjonalnego projektu, a nie na koncepcję opracowaną przez członków zespołu.

– Nikt z radnych zasiadających w naszym zespole nie pobiera z tego tytułu żadnego wynagrodzenia. Natomiast pracownicy merytoryczni urzędu miejskiego, w tym Biura Rozwoju Miasta Przemyśla, pracują w zespole w ramach wykonywania swoich obowiązków – podkreśla P. Zastrowski.
PB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Ula - niezalogowany 2020-02-26 21:11:44

    Pomysł ok... Ale co będzie jak przyjdzie dużą woda o zabierze wszystko??

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    atwa - niezalogowany 2020-02-26 21:49:34

    A gdzie są tam posadzone drzewa w miejsce tych wyciętych, zgodnie z ustawą o ochronie przyrody ?!?YOUTUBE.COM - JAK DRZEWO ZASYSA WODĘ?DRZEWA A ZASOBY WODNE - SZTUKAOCHRONYWOD.PLDRZEWA W MIEŚCIE. PO CO DRZEWA MIESCIE? - EKOLOGIA.PL

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    scd - niezalogowany 2020-02-27 03:43:11

    Teraz bo nie bedzie bulwar ale SAN ESCOBAR

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama