120 lat lubaczowskiego szpitala została uwieńczona na kartach albumu. Właśnie ukazała się publikacja autorstwa lekarza Jerzego Tabaczka Szpital w Lubaczowie 1896-2016. Zarys dziejów.
Jerzy Tabaczek to znany w Lubaczowie pediatra, który przez 40 lat był ordynatorem pediatrii w szpitalu, a po przejściu na emeryturę w 2000 r. nadal pozostał czynny zawodowo. Ma wiele pasji, a jedną[paywall] z nich jest historia regionu. To zapewne sprawiło, że podjął się spisania dziejów lubaczowskiej lecznicy.
„Dzieje powojenne szpitala, a szczególnie najnowsze, znałem z autopsji. Jako lekarz przez ponad pół wieku związany zawodowo z lecznictwem, byłem i jestem świadkiem wielu wydarzeń zachodzących w szpitalu, które emocjonalnie przezywałem. Z tego względu w relacjach o tych wydarzeniach starałem się o zachowanie bezstronności, pokazując zasługi osób i środowisk, a tylko w nielicznych przypadkach działania, które mogły powodować regres w rozwoju służby zdrowia” – napisał we wstępie.
Album został podzielony na cztery rozdziały. Pierwszy stanowi rzut na odległą przeszłość, drugi i trzeci to burzliwe dzieje pierwszej połowy XX wieku. Najbardziej rozbudowany rozdział czwarty poświęcony został okresowi PRL i III Rzeczypospolitej.
Publikacja liczy 95 stron, na których autor przypomina historię szpitala, przedstawia biogramy lekarzy i pracowników administracyjnych. Na każdej stronie znajdujemy wiele zdjęć archiwalnych i współczesnych oraz wykresy i tabele.
Wydawnictwo ukazało się staraniem Powiatowego Centrum Kultury w Lubaczowie. Za redakcję publikacji odpowiadają pracownicy tej instytucji: Mariusz Frant oraz Krzysztof Stępień.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze