– Osoby niepełnosprawne bardzo często są szczególnie wrażliwe i potrafią bardzo wiele w dziedzinie sztuki – mówi prezes podkarpackiego oddziału PFRON Maciej Szymański. Dowodem jego słów są prace, które można oglądać na wystawie pokonkursowej Historyczny Przemyśl i jego okolice w „Galerii 12” w Centrum Kulturalnym w Przemyślu.
Członkowie komisji konkursowej nie kryli swojego wrażenia nadesłanymi pracami. – Są one bogate w szczegół, detal. Są różne techniki, widać w nich przestrzeń – powiedział Rafał Kureczka, instruktor plastyki w Centrum Kulturalnym w Przemyślu. – Po raz pierwszy mogłem spojrzeć na zabytki z innej perspektywy, takiej żywej. Dużo prac mnie urzekło swoim[paywall] detalem i pomysłem. Bardzo podoba mi się wizja miasta z zabytkami – mówił z kolei dr Tomasz Zając, historyk z Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Wraz z nimi w jury zasiadła również Dominika Osypanko, specjalista ds. promocji i reklamy w CK Przemyśl.
„Uczestnicy konkursu wykazali się ogromną inwencją twórczą, zarówno jeśli chodzi o interpretację tematu, jak również o różnorodność technik plastycznych od kredki poprzez wyklejanie papierem, wyszywanie po malarstwo na szkle. Prace odznaczają się bogatą kolorystyką, detalem, zostały też starannie wykonane” – czytamy w protokole z obrad komisji.
W kategorii „rysunek” I miejsce zajął Piotr Nicpoń (Warsztat Terapii Zajęciowej przy Spółdzielni Niewidomych „Start” w Przemyślu). W kategorii aplikacja/collage” –
Janusz Świętyniowski (Miejski Dom Pomocy Społecznej w Przemyślu), w kategorii „malarstwo” ex aequo – Adam Rubin (Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Przemyślu Środowiskowy Dom Samopomocy)
I Grzegorz Cwynar (Warsztat Terapii Zajęciowej przy Spółdzielni Niewidomych „Start” w Przemyślu).
Organizatorami konkursu byli: Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem Oddział Przemyśl i Centrum Kulturalne w Przemyślu.

fot.Paweł Bugira
Mało który wernisaż cieszy się taką frekwencją jak \"Historyczny Przemyśl i jego okolice\".
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Co to znaczy niepełnosprawny.To poniżanie godności ludzkiej na wszystkie sposoby.Najwięcej tak mówią co z tego zyją w tym takze prymitywni "politycy".Przecież normalnemu i zdrowemu na umysle takie słowo a także mysl nie przyjdzie do głowy.Natomiast wśród motłochu intelektualnego to norma.Muszą przecież pokazać ,ze są "lepsi"
O czym ty pieprzysz , nawiedzony przez kosmitów lub degeneratów człeku/ To już tzw" poprawność ' Po nie pozwala na nazywanie rzeczy po imieniu/ Jeśli ktoś jest inwalidą czy jest upośledzonym intelektualnie ,to znaczy ,ze tak jest . I koniec tematu . a ty próbujesz udowadniać - co obecnie jest na fali , zwłaszcza u tych degeneratów Politycznych z E urokołchozu ,ze stary kawaler jest tzw . " singlem , ' ,a stara panna jest "'singielką " . Otóż nie , oni , owszem są pannami i kawalerami , ale już starymi mimo stosunkowo młodego wieku . DOSYĆ TEGO SYFU LEWACKO - MASOŃSKIEGO .
Co to znaczy niepełnosprawny.To poniżanie godności ludzkiej na wszystkie sposoby.Najwięcej tak mówią co z tego zyją w tym takze prymitywni "politycy".Przecież normalnemu i zdrowemu na umysle takie słowo a także mysl nie przyjdzie do głowy.Natomiast wśród motłochu intelektualnego to norma.Muszą przecież pokazać ,ze są "lepsi"
O czym ty pieprzysz , nawiedzony przez kosmitów lub degeneratów człeku/ To już tzw" poprawność ' Po nie pozwala na nazywanie rzeczy po imieniu/ Jeśli ktoś jest inwalidą czy jest upośledzonym intelektualnie ,to znaczy ,ze tak jest . I koniec tematu . a ty próbujesz udowadniać - co obecnie jest na fali , zwłaszcza u tych degeneratów Politycznych z E urokołchozu ,ze stary kawaler jest tzw . " singlem , ' ,a stara panna jest "'singielką " . Otóż nie , oni , owszem są pannami i kawalerami , ale już starymi mimo stosunkowo młodego wieku . DOSYĆ TEGO SYFU LEWACKO - MASOŃSKIEGO .