Reklama

Ideały pozostały i są w sercach wielu...

31 sierpnia br. odbędą się przemyskie uroczystości związane z 39. rocznicą podpisania porozumień sierpniowych. Rozmowa z przewodniczącym Regionu Przemyskiego NSZZ „Solidarność” Szymonem Wawrzyszką.

Jak Przemyśl przygotowuje się na te uroczystości?
– Tradycyjnie. W przyszłym, kiedy obchodzić będziemy okrągłą rocznicę, planujemy znacznie większe obchody. Od 2013 roku, kiedy regularnie rozpoczęliśmy przemarsze, najpierw jest eucharystia w kościele parafialnym świętej Trójcy, potem przemarsz pod tablicę pamiątkową błogosławionego Jerzego Popiełuszki, który jest patronem naszego związku, skąd ze sztandarami udajemy się na Kamienny Most, pod pierwszą siedzibę przemyskiej „Solidarności”[paywall].

Jakoś tak obecnie coraz ciszej o tych ważnych dla Polski datach...
– Trzeba to pielęgnować i pamiętać! Historia związku jest historią wyjątkową. Nie nam   mierzyć się z wielkością tamtych osób. Osób, które potrafiły żyć w opozycji do tamtej władzy. Dzisiaj tworzymy związek zawodowy w innych realiach, innej rzeczywistości.

Reklama

Przemyśl i Sierpnień’80 to nie tylko wydarzenia na Kamiennym Moście.
– Kamienny Most jest symbolem wydarzeń, które są związane przede wszystkim z 13 grudnia i wprowadzeniem stanu wyjątkowego. Tam zbierali się mieszkańcy naszego miasta, działacze „Solidarności”. Tam w sierpniu 1982 roku było zebranie, które zostało brutalnie potraktowane przez Służbę Bezpieczeństwa i milicję. Była to około 6-tysięczna grupa osób. Byli ścigani po całym mieście. Granaty dymne i hukowe były za nimi wrzucane między innymi do przemyskiej katedry. Pobicia i aresztowania. Ci ludzie mieli ogromną odwagę. Warto przypomnieć kilka nazwisk, jak choćby pierwszego przewodniczącego związku pana Kijankę czy Krzysztofa Prokopa, Zygmunta Majgiera, Marka Kamińskiego. Ale lista jest o wiele dłuższa.

Co zostało z tych ideałów, tej odwagi? Młodzież przepytywana na tę okoliczność wie niewiele. By nie powiedzieć nic.
– To przykre. Ale niewiedza jest wynikiem tego, czego uczy się w szkołach. Proces edukacyjny w zakresie historii współczesnej kończy się nadrugiej wojny światowej. Zrywu solidarnościowego nie ma w podstawie programowej. Ideały pozostały i są w sercach wielu. Są jednak dzisiaj rozproszone. „Solidarność” jednoczy ludzi wokół wartości historycznych i katolickich, ale część ludzi młodych w dobie obecnych informacji medialnych, które nie wspominają o tamtych czasach, nie otrzymuje pozytywnego przekazu. Nie jesteśmy w kręgu zainteresowań. Nie mamy przebicia w mediach, a jeśli już, to kojarzeni jesteśmy tylko i wyłącznie z polityką. A to nie do końca jest prawdą.

Reklama

Porozumienia sierpniowe

To cztery porozumienia zawarte przez rząd PRL z komitetami strajkowymi powstałymi w 1980 (Szczecin, Gdańsk, Jastrzębie-Zdrój, Dąbrowa Górnicza). Porozumienia zakończyły wydarzenia Sierpnia 1980. W pierwszym punkcie porozumień gdańskich stwierdzono, że działalność związków zawodowych nie spełniła nadziei i oczekiwań pracowników, dlatego uznaje się za celowe powołanie nowych, samorządnych związków zawodowych, które byłyby autentycznym reprezentantem klasy pracującej. Na podstawie tego punktu dopuszczono do zarejestrowania NSZZ „Solidarność”. W dalszej części rząd zobowiązał się m.in. do wniesienia do Sejmu ustawy o ograniczeniu cenzury. Władze zobowiązały się do ponownego zatrudnienia osób zwolnionych z pracy po wydarzeniach w 1970 i 1976 r. W kwestii gospodarczej władze zobowiązały się do opublikowania podstawowych założeń reformy i umożliwienia nad nią publicznej dyskusji. Reforma miała się opierać na zwiększonej samodzielności przedsiębiorstw i udziale samorządu robotniczego w zarządzaniu.


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2019-08-26 18:12:02

    Tamta rzeczywistość tworzyli ludzie prości,wielcy duchem wychowani na ideałach Polaków chcących godnie żyć.Doskonale rozumieli słowa i znaczenie "BÓG-HONOR- OJCZYZNA" i chcieli w tych ideałach żyć na co dzień w miłości i wzajemnym szacunku.Ale zaczęli Im "pomagać" różne "typy"  w dążeniu do ideału.Co nam dzisiaj z tych ideałów zostało.Co raz mniej BOGA,prawie całkowity zanik HONORU a słowo OJCZYZNA  zastąpiono słowem szmal.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    bolesław kłamliwy - niezalogowany 2019-08-26 18:15:53

    Przeciez wy jestescie nowa solidarnoscia to po magdalenkowej i powinniscie obchodzic inna date.Pierwsza "Solidarność" to była zupełnie cos innego.Dajcie sobie spokuj z takimi opowiesciami.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    brat PIT - niezalogowany 2019-08-26 20:26:16

    Niestety panie, związek zawodowy nie powinien być "przybudówką" partii. Solidarność jest "przybudówką" PiS. Nie wyciągnęła lekcji z czasów AWS.  I co na to "Kacperek" ?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama