31 sierpnia br. odbędą się przemyskie uroczystości związane z 39. rocznicą podpisania porozumień sierpniowych. Rozmowa z przewodniczącym Regionu Przemyskiego NSZZ „Solidarność” Szymonem Wawrzyszką.
Jak Przemyśl przygotowuje się na te uroczystości?
– Tradycyjnie. W przyszłym, kiedy obchodzić będziemy okrągłą rocznicę, planujemy znacznie większe obchody. Od 2013 roku, kiedy regularnie rozpoczęliśmy przemarsze, najpierw jest eucharystia w kościele parafialnym świętej Trójcy, potem przemarsz pod tablicę pamiątkową błogosławionego Jerzego Popiełuszki, który jest patronem naszego związku, skąd ze sztandarami udajemy się na Kamienny Most, pod pierwszą siedzibę przemyskiej „Solidarności”[paywall].
Jakoś tak obecnie coraz ciszej o tych ważnych dla Polski datach...
– Trzeba to pielęgnować i pamiętać! Historia związku jest historią wyjątkową. Nie nam mierzyć się z wielkością tamtych osób. Osób, które potrafiły żyć w opozycji do tamtej władzy. Dzisiaj tworzymy związek zawodowy w innych realiach, innej rzeczywistości.
Przemyśl i Sierpnień’80 to nie tylko wydarzenia na Kamiennym Moście.
– Kamienny Most jest symbolem wydarzeń, które są związane przede wszystkim z 13 grudnia i wprowadzeniem stanu wyjątkowego. Tam zbierali się mieszkańcy naszego miasta, działacze „Solidarności”. Tam w sierpniu 1982 roku było zebranie, które zostało brutalnie potraktowane przez Służbę Bezpieczeństwa i milicję. Była to około 6-tysięczna grupa osób. Byli ścigani po całym mieście. Granaty dymne i hukowe były za nimi wrzucane między innymi do przemyskiej katedry. Pobicia i aresztowania. Ci ludzie mieli ogromną odwagę. Warto przypomnieć kilka nazwisk, jak choćby pierwszego przewodniczącego związku pana Kijankę czy Krzysztofa Prokopa, Zygmunta Majgiera, Marka Kamińskiego. Ale lista jest o wiele dłuższa.
Co zostało z tych ideałów, tej odwagi? Młodzież przepytywana na tę okoliczność wie niewiele. By nie powiedzieć nic.
– To przykre. Ale niewiedza jest wynikiem tego, czego uczy się w szkołach. Proces edukacyjny w zakresie historii współczesnej kończy się nadrugiej wojny światowej. Zrywu solidarnościowego nie ma w podstawie programowej. Ideały pozostały i są w sercach wielu. Są jednak dzisiaj rozproszone. „Solidarność” jednoczy ludzi wokół wartości historycznych i katolickich, ale część ludzi młodych w dobie obecnych informacji medialnych, które nie wspominają o tamtych czasach, nie otrzymuje pozytywnego przekazu. Nie jesteśmy w kręgu zainteresowań. Nie mamy przebicia w mediach, a jeśli już, to kojarzeni jesteśmy tylko i wyłącznie z polityką. A to nie do końca jest prawdą.
To cztery porozumienia zawarte przez rząd PRL z komitetami strajkowymi powstałymi w 1980 (Szczecin, Gdańsk, Jastrzębie-Zdrój, Dąbrowa Górnicza). Porozumienia zakończyły wydarzenia Sierpnia 1980. W pierwszym punkcie porozumień gdańskich stwierdzono, że działalność związków zawodowych nie spełniła nadziei i oczekiwań pracowników, dlatego uznaje się za celowe powołanie nowych, samorządnych związków zawodowych, które byłyby autentycznym reprezentantem klasy pracującej. Na podstawie tego punktu dopuszczono do zarejestrowania NSZZ „Solidarność”. W dalszej części rząd zobowiązał się m.in. do wniesienia do Sejmu ustawy o ograniczeniu cenzury. Władze zobowiązały się do ponownego zatrudnienia osób zwolnionych z pracy po wydarzeniach w 1970 i 1976 r. W kwestii gospodarczej władze zobowiązały się do opublikowania podstawowych założeń reformy i umożliwienia nad nią publicznej dyskusji. Reforma miała się opierać na zwiększonej samodzielności przedsiębiorstw i udziale samorządu robotniczego w zarządzaniu.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Tamta rzeczywistość tworzyli ludzie prości,wielcy duchem wychowani na ideałach Polaków chcących godnie żyć.Doskonale rozumieli słowa i znaczenie "BÓG-HONOR- OJCZYZNA" i chcieli w tych ideałach żyć na co dzień w miłości i wzajemnym szacunku.Ale zaczęli Im "pomagać" różne "typy" w dążeniu do ideału.Co nam dzisiaj z tych ideałów zostało.Co raz mniej BOGA,prawie całkowity zanik HONORU a słowo OJCZYZNA zastąpiono słowem szmal.
Przeciez wy jestescie nowa solidarnoscia to po magdalenkowej i powinniscie obchodzic inna date.Pierwsza "Solidarność" to była zupełnie cos innego.Dajcie sobie spokuj z takimi opowiesciami.
Niestety panie, związek zawodowy nie powinien być "przybudówką" partii. Solidarność jest "przybudówką" PiS. Nie wyciągnęła lekcji z czasów AWS. I co na to "Kacperek" ?
Brad Pit, wstydzisz się swojago imienia?
Looking for a graphic design and ppc company in Delhi ? Wondermouse Technologies is the Top ppc and <a href="https://www.wondermouse.in/service/graphic-design-company/"> graphic design company in Noida </a> . Our Best Graphic Designer offers graphic design services in India. A group of young enthusiasts are here to cater for your achievement by offering all-round graphic design assistance . Hundreds of well-tested approaches are introduced after evaluating the present market for significant future growth . We provide finest offshore- <a href="https://www.wondermouse.in/responsive-web-design/"> responsive web design services india </a>. Go responsive cost-effectively without any compromise on quality! Our professional web designer have expertise in designing best custom websites. we also offer services across the globe as <a href=" https://www.wondermouse.in/web-design-company-dubai-uae/ "> web designing company in uae </a> .
Looking for a graphic design and ppc company in Delhi ? Wondermouse Technologies is the Top ppc and graphic design company in Noida . Our Best Graphic Designer offers graphic design services in India. A group of young enthusiasts are here to cater for your achievement by offering all-round graphic design assistance . Hundreds of well-tested approaches are introduced after evaluating the present market for significant future growth . We provide finest offshore- responsive web design services india . Go responsive cost-effectively without any compromise on quality! Our professional web designer have expertise in designing best custom websites. we also offer services across the globe as website designing company in uae .
Kacperek dotknął cię osobiście? Ale faktów odnośnie "przybudówki" albo "przystawki" (jak kto woli) nie jesteś w stanie zmienić. Jak dawniej za komuny CRZZ wspierała jedynie słuszną partię tak teraz "Solidarność" wspiera jedynie słuszną, partyjną "dojną zmianę". Historia lubi się powtarzać.
Jak co roku wybrałem się do Koscioła na wsze sw w intencji 'Solidarnosci"Zauwazam,ze co roku jest mniej ludzi.Organizatorzy nie potrafia zorganizowac poprawnie obchodów tak waznej daty jaka jest 31 sierpien.W modlitwach wiernych nie modlono sie za zmarłych członków "Prawdziwej Solidarnosci"Nagłosnienia były fatalne.No i najważniejsze.Miasto było udekorowane flagami,alechyba nie wiedzą co to jest Sztandar i do czego słuzy.Po zakonczeniu uroczystosci w Kosciele zamiast uformować szyk i przejsć ulica na Kamienny Most to jak złodzieje po cichu gesiego ze spuszczonymi głowami przemykali chodnikiem.Do czego wam sa potrzebne Sztandary?Uważam,że taka organizacja uroczystości to jest kpina i profanacja Sztandarów
Tamta rzeczywistość tworzyli ludzie prości,wielcy duchem wychowani na ideałach Polaków chcących godnie żyć.Doskonale rozumieli słowa i znaczenie "BÓG-HONOR- OJCZYZNA" i chcieli w tych ideałach żyć na co dzień w miłości i wzajemnym szacunku.Ale zaczęli Im "pomagać" różne "typy" w dążeniu do ideału.Co nam dzisiaj z tych ideałów zostało.Co raz mniej BOGA,prawie całkowity zanik HONORU a słowo OJCZYZNA zastąpiono słowem szmal.
Przeciez wy jestescie nowa solidarnoscia to po magdalenkowej i powinniscie obchodzic inna date.Pierwsza "Solidarność" to była zupełnie cos innego.Dajcie sobie spokuj z takimi opowiesciami.
Niestety panie, związek zawodowy nie powinien być "przybudówką" partii. Solidarność jest "przybudówką" PiS. Nie wyciągnęła lekcji z czasów AWS. I co na to "Kacperek" ?