Aby przybliżyć wiedzę na temat dziedzictwa kulturowego Zakonu Kanoników Regularnych Stróżów Grobu Jerozolimskiego nazywanych bożogrobcami, już po raz drugi zorganizowano rowerowy rajd „Szlakiem Bożogrobców”.
Wydarzenie rozpoczęła msza św. w Bazylice pw. Ducha Świętego, której przewodniczył ks. Jakub Sieniawski. Była to okazja do zwiedzenia kaplicy Bożego Grobu, a historię zakonu i poszczególnych kapliczek przybliżyli dyrektor GOK w Przeworsku Łukasz Mróz oraz regionalista Janusz Motyka.
– Tradycja, którą kultywowali nasi przodkowie oraz bogactwo sakralne są niezwykle ważne – mówił wójt gminy Przeworsk Daniel Krawiec.
W rajdzie uczestniczyło blisko 50 rowerzystów z zastępcą wójta gminy Przeworsk Agnieszką Bukową-Jedynak na czele. Trasa biegła przez Przeworsk, gdzie zatrzymano się przy kapliczkach na ul. Kąty i Witosa. Następnie przez Grzęskę, Świętoniową, Gniewczynę Łańcucką, Gorliczynę, Chałupki do Ujeznej. Uczestnicy mijali kapliczki bożogrobców powstałe w okresie od XVIII w. do 1846 r.
Od tych, jakie spotykamy w innych rejonach Polski, różnią się charakterystycznym symbolem zakonu – podwójnym krzyżem patriarchalnym. Ostatnim punktem rajdu była kaplica mszalna bożogrobców z XVIII wieku, o której historii w kościele pw. Matki Bożej Pocieszenia w Ujeznej opowiedział ks. proboszcz Kazimierz Jarema. Impreza zakończyła się w Wiejskim Domu Kultury w Ujeznej, gdzie rada sołecka z sołtysem Krzysztofem Śmiechem przygotowała dla wszystkich poczęstunek.
Przeprowadzono także konkurs wiedzy historycznej z nagrodami. O bezpieczeństwo rowerzystów zadbali funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Przeworsku oraz OSP Chałupki i Mirocin.

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze