Reklama

II Rowerowy Rajd „Szlakiem Bożogrobców”

Aby przybliżyć wiedzę na temat dziedzictwa kulturowego Zakonu Kanoników Regularnych Stróżów Grobu Jerozolimskiego nazywanych bożogrobcami, już po raz drugi zorganizowano rowerowy rajd „Szlakiem Bożogrobców”.

Wydarzenie rozpoczęła msza św. w Bazylice pw. Ducha Świętego, której przewodniczył ks. Jakub Sieniawski. Była to okazja do zwiedzenia kaplicy Bożego Grobu, a historię zakonu i poszczególnych kapliczek przybliżyli dyrektor GOK w Przeworsku Łukasz Mróz oraz regionalista Janusz Motyka.

– Tradycja, którą  kultywowali nasi przodkowie oraz bogactwo sakralne są niezwykle ważne – mówił wójt gminy Przeworsk Daniel Krawiec.

W rajdzie uczestniczyło blisko 50 rowerzystów z zastępcą wójta gminy Przeworsk Agnieszką Bukową-Jedynak na czele. Trasa biegła przez Przeworsk, gdzie zatrzymano się przy kapliczkach na ul. Kąty i Witosa. Następnie przez Grzęskę, Świętoniową, Gniewczynę Łańcucką, Gorliczynę, Chałupki do Ujeznej. Uczestnicy mijali kapliczki bożogrobców powstałe w okresie od XVIII w. do 1846 r. 

Od tych, jakie spotykamy w innych rejonach Polski, różnią się charakterystycznym symbolem zakonu – podwójnym krzyżem patriarchalnym. Ostatnim punktem rajdu była kaplica mszalna bożogrobców z XVIII wieku, o której historii w kościele pw. Matki Bożej Pocieszenia w Ujeznej opowiedział ks. proboszcz Kazimierz Jarema. Impreza zakończyła się w Wiejskim Domu Kultury w Ujeznej, gdzie rada sołecka z sołtysem Krzysztofem Śmiechem przygotowała dla wszystkich poczęstunek.

Przeprowadzono także konkurs wiedzy historycznej z nagrodami. O bezpieczeństwo rowerzystów zadbali funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Przeworsku oraz OSP Chałupki i Mirocin.

Reklama


fot.UG Przeworsk
AN
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama