Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu wiele razy pokazali już, że potrafią łączyć edukację z pasją i zaangażowaniem. Tym razem laury zebrali w Olimpiadzie Innowacji Technicznych w Mechanice i Ochronie Środowiska, gdzie zaprezentowali dwa swoje autorskie projekty, zgarniając indeksy na prestiżowe uczelnie.
Finałowa gala, będąca zwieńczeniem Olimpiady Innowacji Technicznych w Mechanice i Ochronie Środowiska, odbyła się 22 maja w Warszawskim Domu Technika NOT. To wydarzenie, które ściąga młodych ludzi zainteresowanych tematyką innowacyjności i nabyciem praktycznych umiejętności związanych z dokonywaniem i zgłaszaniem projektów wynalazczych. Dwa takie projekty zgłosili uczniowie ZSTiO w Jarosławiu. Pierwszy to „Elektryczny Asystent Mobilności”, czyli przystawka z napędem elektrycznym, stworzona z myślą o osobach poruszających się na wózkach inwalidzkich. Urządzenie wspomaga poruszanie się po trudnym terenie. Co więcej posiada moduł GSM, który informuje opiekunów o awariach i przeszkodach. Autorami tego pomysłu są: Jakub Mazurkiewicz, Jakub Pyszniak i Dominik Dziedzic – uczniowie kierunków technik pojazdów samochodowych oraz technik automatyk. Projekt ten zrealizowali we współpracy ZSTiO i CKZiU, pod czujnym okiem opiekunów (Stanisława Pietlucha z CKZiU i Mariusza Skupnia z ZSTiO). Drugi doceniony pomysł to „GreenWear – aplikacja dla świadomych konsumentów”. Potrafi ona dokonać[paywall] analizy odzieży pod kątem ekologicznym, a co za tym idzie, ułatwia podejmowanie świadomych decyzji zakupowych. Autorami projektu są uczniowie kierunku technik programista: Klaudia Sopyła, Paweł Szymański i Gabriel Malach, pracujący pod kierunkiem Jadwigi Berezy.
Wszyscy wymienieni uczniowie zostali laureatami olimpiady. Otworzyło im to drzwi na renomowane uczelnie techniczne w Polsce, bo w nagrodę otrzymali już indeksy.
Wśród uzdolnionej ekipy ZSTiO są także Jakub Mazurkiewicz (klasa 4Ts) i Paweł Soński (klasa 5Ts). Obaj wystartowali z sukcesem w Olimpiadzie Techniki Samochodowej, której finał odbył się 24 maja w siedzibie spółki Robert Bosch w Warszawie. Pierwszy z wymienionych uczniów zajął w rywalizacji 2. miejsce, zdobywając tytuł laureata, a drugi uplasował się na miejscu 4., uzyskując tytuł finalisty.
Startując w konkursie, młodzi mechanicy musieli się wykazać nie tylko teorią, ale i praktyką, czyli trafioną diagnozą usterek i skuteczną naprawą pojazdów. Ale trud się opłacił, bo dzięki wysokim lokatom także zapewnili sobie dostęp do najlepszych uczelni technicznych w kraju.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze