Reklama

Indeksy na najlepsze uczelnie techniczne mają już w kieszeni!


Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu wiele razy pokazali już, że potrafią łączyć edukację z pasją i zaangażowaniem. Tym razem laury zebrali w Olimpiadzie Innowacji Technicznych w Mechanice i Ochronie Środowiska, gdzie zaprezentowali dwa swoje autorskie projekty, zgarniając indeksy na prestiżowe uczelnie.


Finałowa gala, będąca zwieńczeniem Olimpiady Innowacji Technicznych w Mechanice i Ochronie Środowiska, odbyła się 22 maja w Warszawskim Domu Technika NOT. To wydarzenie, które ściąga młodych ludzi zainteresowanych tematyką innowacyjności i nabyciem praktycznych umiejętności związanych z dokonywaniem i zgłaszaniem projektów wynalazczych. Dwa takie projekty zgłosili uczniowie ZSTiO w Jarosławiu. Pierwszy to „Elektryczny Asystent Mobilności”, czyli przystawka z napędem elektrycznym, stworzona z myślą o osobach poruszających się na wózkach inwalidzkich. Urządzenie wspomaga poruszanie się po trudnym terenie. Co więcej posiada moduł GSM, który informuje opiekunów o awariach i przeszkodach. Autorami tego pomysłu są: Jakub Mazurkiewicz, Jakub Pyszniak i Dominik Dziedzic – uczniowie kierunków technik pojazdów samochodowych oraz technik automatyk. Projekt ten zrealizowali we współpracy ZSTiO i CKZiU, pod czujnym okiem opiekunów (Stanisława Pietlucha z CKZiU i Mariusza Skupnia z ZSTiO). Drugi doceniony pomysł to „GreenWear – aplikacja dla świadomych konsumentów”.  Potrafi ona dokonać[paywall] analizy odzieży pod kątem ekologicznym, a co za tym idzie, ułatwia podejmowanie świadomych decyzji zakupowych. Autorami projektu są uczniowie kierunku technik programista: Klaudia Sopyła, Paweł Szymański i Gabriel Malach, pracujący pod kierunkiem Jadwigi Berezy.

Wszyscy wymienieni uczniowie zostali laureatami olimpiady. Otworzyło im to drzwi na renomowane uczelnie techniczne w Polsce, bo w nagrodę otrzymali już indeksy.

Reklama

Uczniowie ZSTiO wśród najlepszych mechaników w kraju

Wśród uzdolnionej ekipy ZSTiO są także Jakub Mazurkiewicz (klasa 4Ts) i Paweł Soński (klasa 5Ts). Obaj wystartowali z sukcesem w Olimpiadzie Techniki Samochodowej, której finał odbył się 24 maja w siedzibie spółki Robert Bosch w Warszawie. Pierwszy z wymienionych uczniów zajął w rywalizacji 2. miejsce, zdobywając tytuł laureata, a drugi uplasował się na miejscu 4., uzyskując tytuł finalisty.

Startując w konkursie, młodzi mechanicy musieli się wykazać nie tylko teorią, ale i praktyką, czyli trafioną diagnozą usterek i skuteczną naprawą pojazdów. Ale trud się opłacił, bo dzięki wysokim lokatom także zapewnili sobie dostęp do najlepszych uczelni technicznych w kraju.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 07/06/2025 09:51
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości