Reklama

Internet będzie dla wszystkich

Na koniec września br. przewidywany jest finał prac przy budowie sieci szerokopasmowego Internetu na Podkarpaciu w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. Intensywne prace trwają m.in. na terenie gmin Krzywcza i Dubiecko.

Przypomnijmy tylko, że Program Operacyjny Rozwój Polski Wschodniej, realizowany w Polsce w latach 2007 – 2013, jest programem ponadregionalnym w skali Unii Europejskiej, mającym na celu rozwój społeczno-gospodarczy pięciu województw Polski wschodniej: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego, które w chwili przystąpienia Polski do UE były regionami najsłabiej rozwiniętymi w całej strukturze. Jednym z głównych zadań było „wsparcie budowy infrastruktury teleinformatycznej”, czyli m.in. zapewnienie dostępu do Internetu.

– Od kilku tygodni w kilku miejscowościach przy drodze wojewódzkiej 884 Przemyśl – Domaradz (Ruszelczyce, Babice, Bachórz, Przedmieście Dubieckie – przyp. red.) układane są światłowody. Zastanawiam się, czy będą „odnogi” do innych, położonych dalej od tej trasy? – pyta jeden z naszych Czytelników.
– Zdecydowanie tak. Sieć szerokopasmowa na Podkarpaciu realizowana jest według schematu „zaprojektuj – wybuduj – operuj”. Czyli jedna firma projektuje, buduje, a następnie zarządza siecią. Tą firmą są Otwarte Regionalne Sieci Szerokopasmowe, które w imieniu samorządu województwa będą obsługiwały operatorów tak zwanej ostatniej mili, czyli firmy, które zechcą doprowadzać Internet do gospodarstw i instytucji. Do tej infrastruktury będą się podłączać inni operatorzy, świadczący usługi dla klientów indywidualnych. My tworzymy swego rodzju hurtownię, do której przyjdą przedsiębiorcy: mali, średni, duzi.  Zapewnią dostęp do Internetu tym gospodarstwom domowym, które są na samym końcu. Indywidualni odbiorcy muszą jeszcze chwilę poczekać – wytłumaczył prezes Otwartych Regionalnych Sieci Szerokopasmowych Maciej Koziara.
Sieć szerokopasmowa będzie czymś w rodzaju teleinformatycznej autostrady. Zapewni mieszkańcom Podkarpacia oraz instytucjom dostęp do wielu elektronicznych usług. Możliwa będzie na przykład wymiana danych pomiędzy urzędami czy szpitalami. A mieszkańcy poprzez e-usługi będą mogli załatwiać wiele spraw, nie wychodząc z domu.

Czekają na szczegóły
– Zakończenie gigantycznej inwestycji planowane jest na koniec września. Do tego czasu musi powstać ponad dwa tysiące kilometrów nowoczesnej sieci światłowodowej i ponad dwieście węzłów szkieletowych oraz dystrybucyjnych. Ten światłowód spowoduje, że 90 procent Podkarpacia objęte zostanie dostępem do szybkiego, bezpiecznego Internetu, połączeń multimedialnych, bo w przypadku tego projektu chodzi nie tylko o sam Internet – podkreślił marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.
–Nie znamy jeszcze szczegółów. Te zależeć będą prawdopodobnie od postępu prac. Inwestycja jest w toku, obecnie jest realizowana na terenie naszej gminy i sąsiadującej z nią gminy Dubiecko. Założenie jest takie, że dostęp do Internetu ma być bezpłatny – powiedział sekretarz gminy Krzywcza Kazimierz Trojan.
Projekt realizowany na Podkarpaciu jest wart ponad 321 mln zł.
MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    BERBER - niezalogowany 2015-08-23 15:51:37

    niech mi ktoś powie coś o Sferii, bo się przymierzam do zmiany dostawcy. Podobno będa wszędzie. Pytanie czy stawiac na młodą firmę,c zy vectra albo netia lesza?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Mandarynek - niezalogowany 2015-08-24 13:24:06

    A 3G nie ma w blokach na Rycerskim. Do budy dostawcy z Orange!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Barani pastuch - niezalogowany 2015-08-25 07:17:54

    lud na podkarpaciu bogobojny to im internet sie fundnie i przemówi toruńczyk do kazdego  i pod kazdą strzechę.Ogarnijta sie ludzie bo tu się dzieja wielkie rzeczy -kraj sie stacza,nieprzyjaciel w granicach stoi a,wy tylko internet macie we łbach.już  nie wspomnę o braciach  islamistach co pchaja się z każdej dziury.My z jedną religia  nie mozemy sobie dać rady a, co dopiero jak będzie nowa i zaczna sie opowieści czyje niebo lepsze-zwariować mozna

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama