Reklama

Jak koniec roku, to renowacja mebli w pałacu Dzieduszyckich

11/01/2021 08:57

To już niemal tradycja, że wraz z końcem roku pojawia się informacja o zakończeniu renowacji mebli w pałacu Dzieduszyckich. Nie inaczej było w 2020. Właśnie zakończył się trzeci już etap prac konserwatorskich przy XIX-wiecznych meblach – tym razem odnowiono aż 20 elementów.

Rzecz jasna, użyte na wstępie określenie „tradycja” jest nieco na wyrost – po prostu Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu Oddział Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich wespół ze starostwem powiatowym realizuje długofalowy projekt renowacji zabytkowych mebli z pałacu Dzieduszyckich. Do tej pory sfinalizowano[paywall] dwa etapy. Pierwszy obejmował odrestaurowanie kompletu mebli wykonanych w pierwszej ćwierci XIX wieku według szczegółowych wskazówek Magdaleny z Dzieduszyckich Morskiej, stanowiących wyposażenie wnętrza sali rotundowej i salonu „słonecznikowego”. W drugim etapie przeprowadzono  prace konserwatorskie 15-elemntowego kompletu mebli z tzw. salonu słonecznikowego oraz sali genealogicznej pałacu Dzieduszyckich. W zakończonym właśnie trzecim etapie specjaliści wzięli na warsztat eksponaty nieco mniej znane, te, które ze względu na stan zachowania nie były eksponowane wcale, a jeśli już to rzadko. – Konserwacji poddano aż dwadzieścia elementów. Oprócz mebli siedzeniowych były to również serwantki, komody i stoły. Część obiektów była do tej pory w bardzo złym stanie, w związku z tym przechowywane były w muzealnym magazynie – o szczegółach przedsięwzięcia, które zrealizowano dzięki dofinasowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, opowiada starosta jarosławski Stanisław Kłopot.

 

Reklama

Meble od nowa i ekspozycja też…

Swego rodzaju dopełnieniem prac nad przywróceniem do dawnej świetności wyposażenia Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu jest nowa aranżacja wnętrz i ekspozycji. Ozdobą są oczywiście meble po konserwacji, ale nie mniej efektowne są kolejne, dotychczas nieeksponowane obiekty, m.in. oprawne grafiki, których część pochodzi z teki Magdaleny z Dzieduszyckich Morskiej, pierwszej właścicielki pałacu, a przy tym autorki pierwszej koncepcji urządzenia jego wnętrz. – Dzięki tym zabiegom zwiedzający będą mogli przenieść się w czasy świetności pałacu, lepiej poznać historię obiektu i jego mieszkańców, a także dowiedzieć się więcej o meblarstwie i panujących w tym zakresie tendencjach i modach w ówczesnej Europie – podsumowuje Łukasz Zagrobelny, dyrektor Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich, któremu zespół pałacowo-parkowy podlega.


pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama