Reklama

Jak się chronić przed burzami?

03/06/2018 15:30

W czasie burzy absolutnie nie wolno korzystać z akwenów wodnych ani wychodzić w góry. Najbezpieczniej jest przeczekać burzę w domu, ale jeśli to niemożliwe na otwartej przestrzeni należy przybrać odpowiednią pozycję.

Upalne temperatury to jednocześnie duże ryzyko występowania burz. Często bywają gwałtowne – towarzyszą im pioruny, intensywne opady deszczu, gradobicie i silny wiatr. Potrafią wyrządzić duże szkody i z pozoru niewielka burza, może być groźna. Co robić, jeśli się zbliża?

Należy[paywall] zabrać z balkonów, tarasów i parapetów okien rzeczy, które mogą zostać porwane przez wiatr. Mogą one przysporzyć nie tylko strat materialnych, ale i stworzyć zagrożenie dla innych osób. Trzeba tez pozamykać wszystkie drzwi i okna.

Reklama

 

Uwaga na elektronikę

Powinniśmy też unikać kontaktu z urządzeniami elektrycznymi (np. telefon, suszarka, mikser), ponieważ w przypadku uderzenia pioruna w naziemną sieć elektroenergetyczną, może dojść do porażenia impulsem rozchodzącym się w przewodach  instalacji elektrycznej. Najlepiej je wyłączyć na czas burzy. W ten sposób chronimy je przed uszkodzeniem i poprawiamy własne bezpieczeństwo. Oprócz piorunochronu, warto też zainwestować w ochronnik przepięciowy montowany przy wyłączniku głównym, który filtruje skoki napięcia i kieruje je do ziemi. Jeśli nie posiadamy takiego urządzenia, w czasie burzy należy odłączyć z kontaktu wszystkie wtyczki.

Reklama

Jeżeli  zauważymy iskrzenie  domowej  instalacji  elektrycznej, popalone przewody lub czujemy swąd – wyłączmy dopływ prądu i gazu i natychmiast wezwijmy odpowiednie służby techniczne.

W razie huraganu lub trąby powietrznej, należy usiąść przy ścianie nośnej budynku z daleka od okien i drzwi – najlepiej na najniższej kondygnacji: na parterze lub w piwnicy.

 

Unikamy wysokich konstrukcji

Ogólnie burzę najlepiej przeczekać w domu. – Dom jest naturalnym schronieniem. Opuszczamy go, jeśli jest to naprawdę konieczne – podkreśla mł. bryg. Grzegorz Latusek, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Przemyślu.

Reklama

Najlepiej oczywiście, jeżeli dom wyposażony jest w piorunochron. Jednak nawet jeśli go nie ma – i tak jest to bezpieczniejsze miejsce niż otwarta przestrzeń.

– Schronieniem może być też samochód. Jeśli uderzy w niego piorun, prąd spłynie po karoserii i nie przedostanie się do wnętrza – mówi G. Latusek. – Jeśli podróżujemy, w trakcie burzy najlepiej się zatrzymać i przeczekać nawałnicę. Na pewno nie parkujemy pod wysokimi drzewami, czy liniami energetycznymi. Unikamy też wysokich konstrukcji i obiektów, które mogą przyciągać wyładowania atmosferyczne lub grozić przewróceniem – wskazuje. Przestrogą niech będzie historia z marca tego roku, kiedy w Białce Tatrzańskiej ogromny szyld reklamowy przewrócił się pod wpływem podmuchu wiatru i przygniótł kobietę z dzieckiem. 70-latka zmarła, a 7-letni chłopiec został ciężko ranny.

Reklama

 

Przykucnąć – nie siadać

Podobnie postępujemy, jeśli burza zaskoczy nas, gdy podróżujemy pieszo lub rowerem. Zwróćmy uwagę, że do najbezpieczniejszych miejsc nie należą też wiaty przystankowe, które z reguły posiadają lekkie konstrukcje i silny, porywisty wiatr może je łatwo uszkodzić.

Unikać należy otwartej przestrzeni. Jeżeli nie ma możliwości schronienia się w jakimś budynku, najlepiej wykorzystać zagłębienia terenu (np. rów, głęboki dół). Pamiętajmy o właściwej pozycji – w czasie wyładowań atmosferycznych nie powinniśmy siadać lub kłaść się na ziemi – najlepiej przykucnąć ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Trzeba też zachować odpowiednią odległość od metalowych przedmiotów i wyłączyć telefon komórkowy.

Reklama

 

Nad wodą i w górach

Jeśli przebywamy nad wodą, pod żadnym pozorem nie wolno się kąpać w czasie burzy. – Jak najszybciej wyjść z wody i odsunąć się od linii brzegowej. Ta zasada dotyczy również żaglówek, rowerków wodnych, kajaków i innych pojazdów wodnych, które mogą nie tylko zostać trafione piorunem, ale i przewrócone przez wiatr – mówi G. Latusek.

Nie wolno też wychodzić w góry przed zbliżającą się burzą, a jeśli jesteśmy na szczycie, jak najszybciej starajmy się zejść w dół. Pamiętajmy, że w górach pogoda jest bardzo zmienna.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama