Zostać obrońcą polskich granic wcale nie jest łatwo. Trzeba przejść kilka etapów kwalifikacyjnych, finalizowanych egzaminem. Niedawno w komendzie Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu do takowego przedsięwzięcia przystąpiło 55 osób.
Na półmetku drogi do służby znaleźli się kandydaci, którzy 29 i 30 listopada br. przystąpili do drugiego etapu postępowania kwalifikacyjnego. Przyszli adepci uczestniczyli w egzaminach z wiedzy ogólnej, języka obcego oraz sprawności fizycznej.
Na zakończenie każdy z nich miał okazję zaprezentować swoje mocne strony i predyspozycje podczas rozmowy z komisją egzaminacyjną
– Osoby, które otrzymają wymaganą liczbę punktów, po uzyskaniu[paywall]. pozytywnej opinii z komisji lekarskiej zasilą szeregi Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Jednak zanim rozpoczną służbę w podkarpackich placówkach Straży Granicznej, zostaną skierowani do jednego z ośrodków szkolenia Straży Granicznej w celu odbycia niezbędnego szkolenia podstawowego oraz podoficerskiego – wyjaśniła sierżant sztabowy SG Emilia Sidor z Zespołu Prasowego BiOSG.
Procedura rekrutacyjna obejmuje dwa etapy. W pierwszym kandydat składa dokumenty aplikacyjne, uczestniczy w rozmowie kwalifikacyjnej oraz badaniu psychologicznym. Ponadto zostaje objęty procedurą ustalającą, czy daje rękojmię zachowania tajemnicy.
Uzyskanie pozytywnej opinii z poszczególnych elementów daje możliwość przejścia do drugiego etapu. Jednocześnie w toku postępowania kwalifikacyjnego przeprowadza się badanie psychofizjologiczne na wariografie.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze