Reklama

Jarosławskie potyczki z rondami

08/04/2021 16:57

W Jarosławiu „rondowy zawrót głowy”. Ku końcowi zmierza przebudowa infrastruktury drogowej w sąsiedztwie placu Mickiewicza. Władze miasta stanęły więc przed dość przyjemnym dylematem, jak nazwać nowe obiekty drogowe. Trochę poważniej jest przy budowie kolejnego, trzeciego nowego ronda w mieście, tego u wylotu ulicy Kraszewskiego. Tu wycięto kilka drzew, także na terenie ogródka jordanowskiego. Na ostatniej sesji burmistrz W. Paluch tłumaczył dlaczego.

Do niedawna skrzyżowania o ruchu okrężnym nie były zbyt popularnym rozwiązaniem w Jarosławiu, jeśli powstawały, to raczej na peryferiach miasta. Bieżący rok może to zmienić.

Właśnie w centrum miasta powstają 3 takie obiekty. Dwa lada chwila zostaną oddane do użytku, jeden znajduje się w początkowej fazie realizacji  – wszystkie w ostatnim czasie dostarczyły sporo emocji. 

Dwa ronda i pięciu patronów[paywall]

Rada miasta stanie niebawem przed niemałym dylematem: do nazwania są dwa ronda w bardzo eksponowanym punkcie miasta.

Do tej pory propozycje patronów tych obiektów krążyły w przestrzeni publicznej w formie rozproszonej. Postanowiliśmy tę kwestie uporządkować i jak się okazuje, „na stole” do tej pory pojawiło się 5 nazw dla dwóch rond, zaproponowanych przez 4 wnioskodawców.

Rondo u zbiegu ulic Grunwaldzkiej, 3 Maja, Lubelskiej i Sikorskiego może nosić imię prof. dr. hab. nauk medycznych Jana Haftka, 39 Pułku Piechoty Strzelców Lwowskich lub zostanie poświęcone pamięci Gustawa Weissa.

Z kolei w kwestii ronda położonego bliżej budynku „Sokoła”, w miejscu, gdzie ulica Sikorskiego łączy się z placem Mickiewicza, do rady miasta wpłynęły dwa wnioski. Obiekt ten w przyszłości może się nazywać, o czym już informowaliśmy,  rondem im. dr. Adolfa Dietziusa lub nosić imię Generała Brygady Wiktora Jarosza-Kamionki.

Decyzji w tej sprawie należy się spodziewać niebawem. – Odpowiedni projekt uchwały, na wniosek radnych, zostanie przygotowany na kolejną sesję Rady Miasta Jarosławia – zapowiada Iga Kmiecik, rzecznik prasowy UM w Jarosławiu.

Spotkanie radnych zaplanowane jest na 26 kwietnia.

Reklama
I o ile fakt, że zieleń została wykarczowana na trójkątnej połaci wyznaczonej przez stację paliw, ulice Pełkińską i Kraszewskiego nie dziwi, o tyle wycięcie drzew znajdujących się po przeciwległej stronie, już na terenie placu zabaw przyległego do parku Bohaterów Monte Cassino niektórych skonfundowało. Sytuację na ostatniej sesji rady miasta wyjaśniał burmistrz Waldemar Paluch.

– W pierwszej wersji budowy ronda w tym miejscu, miało się ono znaleźć dokładnie na środku obecnego skrzyżowania. Po uwagach mieszkańców zostało przesunięte w stronę parku – wyjaśniał.

– Od strony ulicy Pełkińskiej musimy przygotować takie bajpasy, żeby mieszkańcy mogli bezpiecznie wyjeżdżać ze swoich posesji – tłumaczył burmistrz.

– Dlatego zmiany w całym projekcie i wycięte dwa drzewa – stwierdził, dodając, że choć to jeszcze nie jest przesądzone, może się okazać, że będzie konieczna dalsza ingerencja w ten teren i zniwelowanie obecnego tam wzniesienia.

– Czy ta górka zostanie zlikwidowana? Trudno mi powiedzieć, poczekajmy na realizację całego zadania. Na pewno działania w tym miejscu są zgodne z projektem i uwagami mieszkańców – puentował W. Paluch.


Bartłomiej Pacek
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama