Jeden obraz, dwóch autorów. Historia sztuki zna takie przypadki, a teraz efekty takiego dualizmu można zobaczyć w Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu, gdzie czynna jest wystawa bliźniaków: Witolda i Piotra Adamczyków zatytułowana „Tęcza 2”.
– Wystawa „Tęcza 2” to kolejna – czwarta z prezentowanych wystaw, która kontynuuje nowy nasz (mój i mojego brata) cykl artystyczno-wystawienniczy „Do Jednej komórki (zygoty)”
– wyjaśniają bracia autorzy. Każda z prezentowanych wystaw typu site-specific works i environment były i są propozycjami zaprojektowanymi do danego miejsca i przestrzeni, uwzględniającymi jego położenie, historię lub specyfikę, a przy tym pozwalające odbiorcy być w tym dziele. Inspiracją do tej i poprzednich wystaw były tematy takie jak: zwierciadło odbitej tafli w jeziorze i tęcza, które to odnoszą się do zaobserwowanych zjawisk w naturze.
Zwierciadło nie tylko odzwierciedla dany stan rzeczy (taki jak odbite w lustrze wody np. trawy, drzewa lub inne przedmioty), ale jest odbiciem naszych myśli czy stanów. Ponadto odbicie (podobieństwo) jest tożsame z podobieństwem bliźniaków (jednojajowych), którymi jesteśmy. Tęcza – jako temat – na przestrzeni wieków fascynował i do dzisiaj fascynuje wielu artystów w różnych kulturach. Nasza tęcza została zaczerpnięta z kultury łacińskiej, rozumiana jako przymierze Boga z człowiekiem. Pojmowana nie tylko jako zjawisko kolorystyczne, ale jako gra barwna stała się głównym tematem naszych realizacji.
Użyte w niej kolory: czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, dwa niebieskie i fioletowy (7 barw) związane są z odpowiednią symboliką. Odpowiadają one również kolorom czakramów (punktów energetycznych) w człowieku. Brak chociażby jednego z nich uniemożliwia osiągnięcie światła białego. Ten cykl wystawienniczy, podobnie jak dwa nasze wcześniejsze „Podobieństwa i różnice, różnice i podobieństwa” oraz „Autoportret wewnętrzny”, w znacznym stopniu nawiązują do koncepcji tworzenia jednego wspólnego obrazu – dzieła będącego odpowiednikiem dojścia do naszej tożsamości – jako bliźniaków jednojajowych (stąd jeden obraz, jedno dzieło).
J.S

Witold i Piotr Adamczykowie opowiadali o idei i koncepcji wspólnej wystawy.
Witold Adamczyk – urodzony w 1966 r. w Nowej Dębie. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi, na kierunku wychowanie plastyczne w latach 1987 – 1992. W 1992 r. otrzymał dyplom w pracowni malarstwa prof. J. Bigoszewskiego. W 2013 r. obronił tytuł doktora w dziedzinie sztuk plastycznych w dyscyplinie sztuki piękne na Wydziale Malarstwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, pod kierunkiem prof. A. Leśnika.
Piotr Adamczyk – urodzony w 1966 r. w Nowej Dębie. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Edukacji Wizualnej w Łodzi. Dyplom z malarstwa otrzymał w pracowni prof. Romy Hałat. Uprawia malarstwo nieprzedstawiające oraz realizm. Współpracował m.in. z „Przeglądem Kolbuszowskim” i „Nowinami”, wykonując dla nich rysunki i karykatury.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze