Reklama

Jeden obraz, dwóch autorów. Bliźniacy o tęczy

02/03/2026 11:06

Jeden obraz, dwóch autorów. Historia sztuki zna takie przypadki, a teraz efekty takiego dualizmu można zobaczyć w Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu, gdzie czynna jest wystawa bliźniaków: Witolda i Piotra Adamczyków zatytułowana „Tęcza 2”.

– Wystawa „Tęcza 2” to kolejna – czwarta z prezentowanych wystaw, która kontynuuje nowy nasz (mój i mojego brata) cykl artystyczno-wystawienniczy „Do Jednej komórki (zygoty)”

– wyjaśniają bracia autorzy. Każda z prezentowanych wystaw typu site-specific works i environment były i są propozycjami zaprojektowanymi do danego miejsca i przestrzeni, uwzględniającymi jego położenie, historię lub specyfikę, a przy tym pozwalające odbiorcy być w tym dziele. Inspiracją do tej i poprzednich wystaw były tematy takie jak: zwierciadło odbitej tafli w jeziorze i tęcza, które to odnoszą się do zaobserwowanych zjawisk w naturze.

Reklama

Zwierciadło nie tylko odzwierciedla dany stan rzeczy (taki jak odbite w lustrze wody np. trawy, drzewa lub inne przedmioty), ale jest odbiciem naszych myśli czy stanów. Ponadto odbicie (podobieństwo) jest tożsame z podobieństwem bliźniaków (jednojajowych), którymi jesteśmy. Tęcza – jako temat – na przestrzeni wieków fascynował i do dzisiaj fascynuje wielu artystów w różnych kulturach. Nasza tęcza została zaczerpnięta z kultury łacińskiej, rozumiana jako przymierze Boga z człowiekiem. Pojmowana nie tylko jako zjawisko kolorystyczne, ale jako gra barwna stała się głównym tematem naszych realizacji.

Użyte w niej kolory: czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, dwa niebieskie i fioletowy (7 barw) związane są z odpowiednią symboliką. Odpowiadają one również kolorom czakramów (punktów energetycznych) w człowieku. Brak chociażby jednego z nich uniemożliwia osiągnięcie światła białego. Ten cykl wystawienniczy, podobnie jak dwa nasze wcześniejsze „Podobieństwa i różnice, różnice i podobieństwa” oraz „Autoportret wewnętrzny”, w znacznym stopniu nawiązują do koncepcji tworzenia jednego wspólnego obrazu – dzieła będącego odpowiednikiem dojścia do naszej tożsamości – jako bliźniaków jednojajowych (stąd jeden obraz, jedno dzieło).

Reklama

J.S

Witold i Piotr Adamczykowie opowiadali o idei i koncepcji wspólnej wystawy.

Witold Adamczyk – urodzony w 1966 r. w Nowej Dębie. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi, na kierunku wychowanie plastyczne w latach 1987 – 1992. W 1992 r. otrzymał dyplom w pracowni malarstwa prof. J. Bigoszewskiego. W 2013 r. obronił tytuł doktora w dziedzinie sztuk plastycznych w dyscyplinie sztuki piękne na Wydziale Malarstwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, pod kierunkiem prof. A. Leśnika.

Reklama

Piotr Adamczyk – urodzony w 1966 r. w Nowej Dębie. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Edukacji Wizualnej w Łodzi. Dyplom z malarstwa otrzymał w pracowni prof. Romy Hałat. Uprawia malarstwo nieprzedstawiające oraz realizm. Współpracował m.in. z „Przeglądem Kolbuszowskim” i „Nowinami”, wykonując dla nich rysunki i karykatury.

 

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama