Reklama

Jedna z najpiękniejszych polskich kamienic nabiera blasku

Zakończył się pierwszy etap rewitalizacji elewacji kamienicy Orsettich – siedziby jarosławskiego muzeum. Koszt inwestycji wyniósł ok. 120 tys. zł, a sfinansowany został ze środków Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i budżetu powiatu jarosławskiego.

Budynek został wzniesiony pod koniec XVI wieku i jest jednym z najcenniejszych zabytków „złotej ery” mieszczaństwa w historii I Rzeczypospolitej. W I etapie prac zrekonstruowano tzw. strefę cokołową oraz charakterystyczne przypory.

Ten zaczął się[paywall] we wrześniu, a zakończył ostatniego dnia października. 18 listopada br. doszło do tzw. formalnego odbioru.

– Dziękuję wszystkim zaangażowanym, czyli Podkarpackiemu Konserwatorowi Zabytków Beacie Kot, staroście jarosławskiemu Stanisławowi Kłopotowi, wykonawcy Zbigniewowi Cebulakowi i inspektorowi nadzoru Lesławowi Lorynowiczowi. Warto także podkreślić pracę przedstawiciela WUOZ Przemysława Gęsiorskiego i autorki koncepcji rewitalizacji, czyli Halszki Granek-Smarzewskiej. Nie zapominam również o moim zespole muzealnym, z którym wspólnie tworzymy przyszłość jarosławskiego muzeum – powiedział p.o. dyrektora Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich Konrad Sawiński.

Wiadomo już, iż kolejnym etapem prac ma być rewitalizacja całej elewacji, która jest zaplanowana na przyszły rok. Koszt to ponad 1 mln zł i aby możliwe było przystąpienie do realizacji, szefostwo muzeum złoży wniosek o dotację do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu.
KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama